Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Narcyz żonkil uprawa, żonkil hodowla, narcyz kiedy sadzić, pędzenie

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-06-16

Narcyz żonkil uprawa— Narcissus sp. Kiedy sadzić żonkile?


Do określenia tej rośliny używa się słowa narcyz i słowa żonkil. Czym się różni kwiat narcyz a żonkil. Są one do siebie podobne, ale kwiat żonkil ma płatki i przykoronek o zbliżonej długości. Narcyz kwiat ma wydłużony przykoronek tworzący trąbkę wewnątrz (partz zdjęcie poniżej).

Narcyz kiedy sadzić? Pędzenie narcyzów.


W Polsce narcyze są obecnie bardzo rozpowszechnione; dostarczają one w zimie pięknych i stosunkowo niedrogich kwiatów ciętych.

Narcyz żonkil uprawa. Warunkiem otrzymania ładnie wykształconych kwiatów jest odpowiednia pora sadzenia i właściwy moment przeniesienia roślin do szklarni.

Narcyz cebulki- sadzimy w końcu sierpnia, najpóźniej we wrześniu.


Żonkil hodowla. Po 3—4 szt, do doniczek o średnicy 14 cm lub w rzędy do skrzynek wypełnionych ziemią ogrodową.
Narcyz kiedy sadzić?. Dołujemy je podobnie jak tulipany. Do szklarni przenosimy w końcu grudnia lub w pierwszej połowie stycznia, lecz zawsze dopiero wtedy, gdy pąk kwiatowy wyrośnie ponad cebulę i można go wyczuć palcami między liśćmi. Trzeba jednak uważać, aby kwiat narcyz nie był przetrzymywany w rowach zbyt długo, bo wówczas kwiaty nie rozwijają się. W szklarni w pierwszym okresie utrzymuje się temperaturę 13-16°, a po kilku dniach podwyższa się do 18°. Rośliny podlewamy umiarkowanie. Zakwitają po 3-4 tygodniach od chwili wstawienia.

Narcyz zdjęcia.

Dużo informacji na temat żonkili w ogrodzie przeczytasz tutaj-> żonkile uprawa

Żonkile kiedy sadzić? Chcąc otrzymać kwitnące rośliny w lutym- marcu, cebule narcyzów wysadza się coraz częściej bezpośrednio do gruntu ogrzewanych inspektów lub namiotów foliowych- unika się wówczas wielu prac uprawowych, jak dołowanie, przenoszenie itp.

Przeczytaj również:

Konwalia uprawa, jak sadzić konwalie kiedy sadzić, pędzenie Konwalia majowa- pędzenie rozpoczyna się w drugiej połowie listopada

Kiedy sie sadzi hiacynty hodowla, hiacynt jaka ziemia Hiacynt nadaje się do wczesnego pędzenia

Poinsecja uprawa, gwiazda betlejemska przesadzanie, wilczomlecz piękny Wilczomlecz piękny, poinsecja- po ścięciu zanurza się po pierwsze liście do wody o temperaturze 80°, aby z łodygi wyciekł sok mleczny

Wszystko o chryzantemach, chryzantemy kiedy sadzić, uprawa Złocień ogrodowy, chryzantema to roślina dnia krótkiego