Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Narcyz uprawa, żonkile uprawa, kiedy sadzić, pędzenie

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2019-02-02

Żonkile uprawa — Narcissus sp


Do określenia tej rośliny używa się słowa narcyz i słowa żonkil. Czym się różni kwiat narcyz a żonkil. Są one do siebie podobne, ale kwiat żonkil ma płatki i przykoronek o zbliżonej długości. Narcyz kwiat ma wydłużony przykoronek tworzący trąbkę wewnątrz (partz zdjęcie poniżej).

Narcyz uprawa. Pędzenie narcyzów.


W Polsce narcyze są obecnie bardzo rozpowszechnione; dostarczają one w zimie pięknych i stosunkowo niedrogich kwiatów ciętych.

Narcyz sadzenie. Warunkiem otrzymania ładnie wykształconych kwiatów jest odpowiednia pora sadzenia i właściwy moment przeniesienia roślin do szklarni.

Narcyz cebulki- sadzimy w końcu sierpnia, najpóźniej we wrześniu.


Po 3—4 szt, do doniczek o średnicy 14 cm lub w rzędy do skrzynek wypełnionych ziemią ogrodową.
Żonkil sadzenie. Dołujemy je podobnie jak tulipany. Do szklarni przenosimy w końcu grudnia lub w pierwszej połowie stycznia, lecz zawsze dopiero wtedy, gdy pąk kwiatowy wyrośnie ponad cebulę i można go wyczuć palcami między liśćmi. Trzeba jednak uważać, aby kwiat narcyz nie był przetrzymywany w rowach zbyt długo, bo wówczas kwiaty nie rozwijają się. W szklarni w pierwszym okresie utrzymuje się temperaturę 13-16°, a po kilku dniach podwyższa się do 18°. Rośliny podlewamy umiarkowanie. Zakwitają po 3-4 tygodniach od chwili wstawienia.

Narcyz zdjęcia.

Dużo informacji na temat żonkili w ogrodzie przeczytasz tutaj-> żonkil uprawa

Żonkile kiedy sadzić? Chcąc otrzymać kwitnące rośliny w lutym- marcu, cebule narcyzów wysadza się coraz częściej bezpośrednio do gruntu ogrzewanych inspektów lub namiotów foliowych- unika się wówczas wielu prac uprawowych, jak dołowanie, przenoszenie itp.


Autor artykułu- Admin

Przeczytaj również:

Konwalia uprawa, jak sadzić konwalie, pędzenie Konwalia majowa- pędzenie rozpoczyna się w drugiej połowie listopada

Hiacynt wschodni, sadzenie, podlewanie, pielęgnacja, pędzenie Hiacynt nadaje się do wczesnego pędzenia

Poinsecja uprawa, gwiazda betlejemska, wilczomlecz piękny Wilczomlecz piękny, poinsecja- po ścięciu zanurza się po pierwsze liście do wody o temperaturze 80°, aby z łodygi wyciekł sok mleczny

Chryzantemy uprawa pod osłonami, rodzaje, wszystko o chryzantemach Złocień ogrodowy, chryzantema to roślina dnia krótkiego