Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Szafran wiosenny, krokus szafran uprawa, sadzenie

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2019-01-23

Szafran wiosenny, krokus- Crocus vernus


Znany jest powszechnie jako górska roślina, która zakwita na przedwiośniu zanim jeszcze zginą resztki śniegu. Produkcja szafranu. Nadaje się on doskonale do pędzenia w szklarni.

Szafran uprawa, sadzenie krokusów


Kwiat krokus sadzimy w październiku do płaskich skrzynek. Dołujemy je w belgijkach lub na zagonach, które z nadejściem mrozów przykrywa się liśćmi. Począwszy od połowy stycznia kwiaty krokusy przenosimy partiami do szklarni o temperaturze 10-12°. Podlewamy umiarkowanie. Zakwitają po 3 tygodniach pielęgnowania w szklarni.

Kwiat szafranu do zbytu nadaje się w chwili, gdy pąki zabarwią się, lecz są jeszcze stulone. Rośliny ze skrzynek przenosi się ostrożnie pojedynczo lub po kilka do doniczek, lub koszyczków wypełnionych torfem, lub ziemią, mchem torfowcem. Hodowla szafranu jest dość opłacalna.


Więcej informacji o krokusach w artykule o bylinach zimujących w gruncie: krokus szafran


Autor artykułu- Admin

Przeczytaj również:

Narcyz uprawa, żonkile uprawa, kiedy sadzić, pędzenie Narcyz- do pędzenia cebule sadzimy w końcu sierpnia, najpóźniej we wrześniu

Konwalia uprawa, jak sadzić konwalie, pędzenie Konwalia majowa- pędzenie rozpoczyna się w drugiej połowie listopada

Hiacynt wschodni, sadzenie, podlewanie, pielęgnacja, pędzenie Hiacynt nadaje się do wczesnego pędzenia

Poinsecja uprawa, gwiazda betlejemska, wilczomlecz piękny Wilczomlecz piękny, poinsecja- po ścięciu zanurza się po pierwsze liście do wody o temperaturze 80°, aby z łodygi wyciekł sok mleczny