Strona głównasady

Dział sady

Cięcie maliny, przycinanie malin- kiedy ciąć

Data: 2011-07-08, Data edycji: 2019-01-26

Przycinanie malin


Maliny uprawa przycinanie. Malina letnia uprawiana w formie rzędów swobodnie rosnących nie daje wysokich plonów. Pędy pod masą owoców przyginają się do ziemi. Owoce trudno zbierać, łatwo też ulegają porażeniu przez szarą pleśń. Utrudnione jest odchwaszczanie i opryskiwanie.
Maliny cięcie. Wyleganiu pędów malin można zapobiegać przez krótkie przycinanie malin na przedwiośniu, jednak plony z plantacji swobodnie rosnącej są zawsze niższe niż z uprawianych w szpalerze. Najprostszy szpaler bez rusztowań można formować, wiążąc pędy malin w pęczki lub łuki. Zbiór i pielęgnowanie malin uformowanych w taki szpaler jest łatwiejsze, ale pod warunkiem, że pędy są dokładnie powiązane.
Najprostsze rusztowanie szpaleru uzyskuje się przez rozciągnięcie dwóch drutów między palikami wkopanymi w ziemię co 3-6 m. W szpalerze wysokim pędy malin przywiązuje się do drutów rozpiętych na wysokości 80 i 130-140 cm.

Malina uprawa i pielęgnacja.


Szpaler wysoki bez przywiązania pędów prowadzi się wtedy, gdy zamiast pojedynczych drutów rozpina się dwa druty odległe od siebie o szerokość słupków (5 cm). Wyrastające pędy wkłada się między druty. Wadą pierwszego systemu jest duża pracochłonność wiązania, w drugim zaś silnie rosnące pędy mogą załamywać się na drutach. W obu systemach maliny są dobrze oświetlone, łatwe do zbioru i pielęgnowania.
Maliny uprawa cięcie. Zamiast wiązania i przycinania młode pędy, po usunięciu starych, okręca się na drucie rozciągniętym na wysokości 110-120 cm i zahacza o sąsiedni pęd, w ten sposób tworzy się szpaler pojedynczy, niski, okręcany. Można też pędy okręcać na dwa równoległe druty oddalone od siebie co najmniej o 30 cm, między które kieruje się wyrastające młode pędy, powstaje wtedy szpaler podwójny okręcany.

Jak profesjonalnie założyć plantację malin przeczytasz w tym artykule- zakładanie plantacji malin
Dużo informacji na temat nawożenia malin znajdziesz tu: maliny nawożenie.


Kiedy ciąć maliny?


Pierwsze cięcie maliny wykonuje się bezpośrednio po posadzeniu sadzonek na plantacji. Przycina się wówczas pędy tuż nad ziemią (podcinanie malin). Cięcie malin na wiosnę. W pierwszym roku wzrostu maliny wydają niewiele pędów, z tego względu usuwa się jesienią tylko najsłabsze, cienkie. Najpóźniej na przedwiośniu, zależnie od sposobu prowadzenia krzewów malin przycina się wierzchołki pędów.
Jeśli są prowadzone w formie swobodnie rosnącej, to na wysokości około 120 cm, a w szpalerach, mniej więcej 10 cm powyżej najwyższego drutu. W szpalerach z pędami okręcanymi wokół drutów skracanie stosuje się tylko sporadycznie.
Od drugiego roku prowadzenia plantacji należy systematycznie wycinać nadmiar wyrastających młodych pędów.
Podczas pielęgnowania usuwa się odrosty korzeniowe z międzyrzędzi, w rzędach pozostawia się tylko 5-8 pędów jednego krzewu. Po zbiorach przycina się przy samej ziemi zasychające stare pędy, a młode przywiązuje się do drutów, względnie okręca wokół nich.


Autor artykułu- Admin

Przeczytaj również:

Cięcie agrestu kiedy, agrest uprawa Cięcie agrestu po posadzeniu- skrócenie wszystkich pędów nad pierwszym lub drugim oczkiem od powierzchni

Cięcie i formowanie drzew owocowych,prześwietlanie drzew Cięcie wykonuje się od połowy lutego do końca kwietnia. Rany należy zasmarować farbą emulsyjną.

Zakładanie sadu, nawożenie, drzewa owocowe kiedy sadzić? Zakładanie sadu- nie należy sadzić drzew w zastoiskach mrozowych, w dolinach i kotlinach

Zakładanie plantacji truskawek, hodowla truskawek Zakładanie plantacji truskawek. Kupić sadzonki 20—-50%, resztę zaś rozmnożyć na własnej plantacji z rozłogów wyrastających w pierwszym roku.