Strona głównasady

Dział sady

Kiedy przycinać czarne porzeczki i czerwoną porzeczkę

Data: 2011-07-08, Data edycji: 2022-10-02

Cięcie krzewów jagodowych- kiedy przycinać czarne porzeczki?


Cięcie porzeczek czarnych, kiedy przycinać czerwoną porzeczkę i białą


Cięcie porzeczek czarnych. Czarna porzeczka wydaje najdorodniejsze owoce na pędach młodych 1-2-letnich lub na młodych rozgałęzieniach pędów 3—4 letnich. Cięciem pobudza się porzeczkę do wydawania młodych, silnych pędów. Usuwa się pędy zbyt stare i młode najsłabsze. W pełni owocowania krzew wolnostojący powinien mieć około 12-18 pędów, w tym 4—5 jednorocznych i po kilka dwu- trzy i czteroletnich. Wraz ze zmniejszaniem rozstawy krzewów w rzędzie, należy w każdym krzewie zostawiać mniejszą liczbę pędów, aby przeciwdziałać nadmiernemu zagęszczeniu.

Porzeczka czerwona i porzeczka biała formują pąki kwiatowe na pędach jednorocznych, wyrosłych na dwu-, trzyletnich i starszych gałęziach. Z tego względu cięcie ich jest odmienne od cięcia porzeczki czarnej.
Do cięcia najlepiej jest stosować sekatory z przedłużonymi rękojeściami. Na dużych plantacjach wynoszenie ciętych gałęzi jest pracą trudną i czasochłonną. Znacznym ułatwieniem może być zastosowanie ciągnikowego rozdrabniacza gałęzi.

Czarna porzeczka cięcie, cięcie porzeczek czerwonych. Bezpośrednio po posadzeniu plantacji należy przyciąć wszystkie pędy nad pierwszym oczkiem od powierzchni ziemi. Bezpieczniej jest pozostawione oczka na zimę przysypać lekko ziemią, którą ostrożnie rozgarnia się wiosną. Prawidłowo posadzony i przycięty krzew wyda w następnym roku nowe pędy także z pączków zagłębionych w ziemi.

Cięcie czarnej porzeczki.


Kiedy przycinać czarne porzeczki. Jeżeli w pierwszym roku na krzewach porzeczki czarnej wyrosną pędy silne i długie, to nie ma potrzeby ciąć krzewów aż do pierwszego owocowania. Cięcie wykonuje się tylko na bardzo słabych krzewach. Na jesieni drugiego roku ponownie pędy przycina się nad pierwszym oczkiem od ziemi. Zabieg ten opóźnia o rok wejście krzewów w owocowanie, ale też ze słabych pędów nigdy nie uzyska się wysokich plonów owoców. Na plantacjach do mechanicznego zbioru usuwa się wszystkie pędy słabe i biegnące wzdłuż rzędów.

Porzeczka czerwona cięcie.


Kiedy przycinać czerwoną porzeczkę? Z krzewów porzeczek czerwonej i białej usuwa się pędy najsłabsze, pozostawiając 4-5 pędów najsilniejszych. Na plantacjach do mechanicznego zbioru pozostawia się tylko pędy rosnące w kierunku międzyrzędzi. Dla szybszego uzyskania pędów owoconośnych silnie rosnące pędy należy nieco skrócić.


Więcej informacji na temat porzeczki znajdziesz w tych artykułach: zakładanie plantacji porzeczek
nawożenie porzeczek.

U wszystkich porzeczek w trzecim roku usuwa się pędy leżące na ziemi, złamane, słabe i tak jak poprzednio na plantacjach przeznaczonych do mechanicznego zbioru należy wyciąć pędy układające się wzdłuż rzędów. Zabieg ten stosuje się co roku.
U porzeczek czerwonych i białych na pędach dwuletnich skraca się pędy dłuższe niż 30 cm.

Porzeczki cięcie. W następnych latach u wszystkich porzeczek w krzewie powinna być zachowana proporcja między liczbą pędów w różnym wieku. Przystępując do cięcia, usuwa się najpierw pędy uszkodzone i leżące na ziemi. Następnie wycina się nadmiar pędów młodych, pozostawiając tylko najsilniejsze. U odmian wydających niewiele pędów, często pozostawia się więcej pędów starszych skracając je tylko dla pobudzenia wzrostu. Podobnie u odmian o wiotkich, pokładających się gałęziach, w krzewie pozostawia się więcej pędów starszych, sztywniejszych.

Szpalerowe prowadzenie porzeczki czerwonej zapewnia wysokie plony. Uprawa taka zalecana jest przede wszystkim na małych plantacjach i w ogródkach działkowych. Krzewy porzeczki zwłaszcza o wiotkich pędach mają tendencję do pokładania się na ziemi, utrudniając w ten sposób wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych i późniejsze zbiory. Czerwona porzeczka dobrze owocuje na starszych pędach dlatego uformowany krzew z przywiązanymi do rusztowań pędami pozostaje w niezmienionej formie przez wiele lat. W zależności od rozstawy, krzewy przycina się na 4-6 pędów, tak aby odległość między nimi po przywiązaniu do drutów wynosiła 20-25 cm. Odpowiednią liczbę pędów szkieletowych można uzyskać po 2 latach . Nadmiar pędów wyrastających z szyjki korzeniowej należy usuwać wiosną. Zasadnicze cięcie pędów szkieletowych polega na skracaniu odgałęzień. Można to wykonywać nożycami do cięcia żywopłotów, a drobne pędy usuwać sekatorem. Skracanie przyrostów lepiej jest wykonywać około 10 dni przed zbiorem. Odsłonięcie owoców sprzyja ich równomierniejszemu dojrzewaniu.

Odmładzające cięcie porzeczek zaniedbanych wykonuje się najczęściej w ciągu 2 lat.


Czarna porzeczka uprawa przycinanie, porzeczki czerwone cięcie. Odmładzanie plantacji porzeczki czarnej. W pierwszym roku usuwa się połowę pędów przede wszystkim leżących na ziemi i najstarszych zagęszczających krzew. W następnym roku usuwa się pozostałe najstarsze pędy. Należy je wycinać jak najniżej tak, aby nowe pędy wyrastały z szyjki korzeniowej.

W wypadku odmładzania krzewów na plantacji silnie porażonej przez wielkopąkowca porzeczkowego wszystkie pędy należy jednorazowo wyciąć i zniszczyć, a nowo wyrastające systematycznie opryskiwać i ciąć według zasad omówionych wcześniej.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Cięcie malin kiedy, cięcie malin po posadzeniu, cięcie wiosenne Cięcie maliny. Pierwsze cięcie wykonuje się bezpośrednio po posadzeniu sadzonek. Szpaler wysoko i niski.

Cięcie agrestu kiedy, agrest jak przycinać Cięcie agrestu po posadzeniu- skrócenie wszystkich pędów nad pierwszym lub drugim oczkiem od powierzchni

Sposoby cięcia drzew owocowych, przycinanie starych drzew Cięcie wykonuje się od połowy lutego do końca kwietnia. Rany należy zasmarować farbą emulsyjną.

Zakładanie sadu owocowego, przygotowanie ziemi pod sad Nie należy sadzić drzew w zastoiskach mrozowych, w dolinach i kotlinach