Strona głównasady

Dział sady

Nawożenie porzeczek, czarnej, czerwonej i białej

Data: 2011-07-08, Data edycji: 2019-01-26

Nawożenie porzeczki czarnej, porzeczka czerwona nawożenie


Nawożenie porzeczki powinno się wykonywać każdego roku nawozami mineralnymi i co 2-3 lata obornikiem lub kompostem.

Nawozy potasowe stosuje się najczęściej jesienią lub na przedwiośniu na całą powierzchnię gleby. Jeśli plantacja utrzymywana jest w ugorze herbicydowym, to korzenie rozrastają się szeroko, a więc korzystają wtedy także ze składników pokarmowych znajdujących się w glebie międzyrzędzi. Dawki nawozów zależą od żyzności gleby i wynoszą 60-120 kg MgO w razie potrzeby i 100-130 kg K20 czystego składnika na 1 ha od trzeciego roku po posadzeniu.

Porzeczki nawożenie. Dawki te można zmniejszyć do połowy, jeśli w danym roku stosuje się obornik. Porzeczki, jak większość roślin jagodowych, są wrażliwe na obecność chloru w glebie. Z tego względu wskazane jest stosowanie nawozu w formie siarczanu potasowego, zamiast soli potasowej zawierającej chlor.
Porzeczka uprawa. Jeżeli gleba na plantacji porzeczek, zwłaszcza czarnych, ulegnie nadmiernemu zakwaszeniu (może się do tego przyczynić stosowanie skoncentrowanych soli potasowych), to należy przystąpić do jej wapnowania. Nawozy wapniowe stosuje się późną jesienią lub zimą: na glebach lżejszych. — nawóz wapniowy węglanowy zwyczajny, na cięższych — nawóz wapniowy tlenkowy, w jednorazowych dawkach nie większych niż 1,0-1,5 t na 1 ha.
Przy równoczesnym niedoborze magnezu należy zastosować wapno magnezowe.
Porzeczka czarna uprawa, porzeczka czerwona uprawa. Nawożenie azotem stosuje się najczęściej w jednej lub dwóch dawkach, zależnie od rodzaju gleby i stosowanego nawozu. Na glebach żyznych, o dobrych własnościach sorpcyjnych, nie bardzo kwaśnych i nie typowo wapiennych można wysiewać mocznik nawozowy w jednej dawce, zwykle późną jesienią, lub na przedwiośniu. Podobnie można stosować siarczan amonowy na glebach o odczynie zasadowym lub obojętnym.
a

Możesz pogłębić swoją wiedzę o porzeczkach zaglądając tu-> ciecie porzeczek
zakladanie plantacji porzeczek.

Nawożenie czarnej porzeczki, czerwona porzeczka nawożenie. Na glebach słabszych lub skłonach narażonych na erozję, dawki nawozów lepiej jest dzielić na dwie części i wysiewać je: pierwszą- późną jesienią lub na przedwiośniu, drugą- przed kwitnieniem krzewów. W okresie wegetacji należy nawozy rozsiewać ostrożnie, aby nie poparzyć roślin. Na plantacjach prowadzonych w ugorze herbicydowym nie stosuje się nawozów azotowych, wymagających przykrycia glebą, np. saletry amonowej, saletrzaku czy wody amoniakalnej. Nawozy te mogą być stosowane wyłącznie na plantacjach, gdzie uprawa gleby jest mechaniczna. Nawożenie porzeczek- zalecane dawki nawozów azotowych wynoszą 80-120 kg N na 1 ha.


Autor artykułu- Admin

Komentarze do artykułu

Dnia 2019-04-26 Dariusz  skomentował:
A wykorzystujesz może jakiś rozsiewacz nawozów do tego? Bo ja się właśnie zastanawiam jak się zabrać za taką pracę i szukam porad :)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Nawożenie agrestu, maliny nawożenie, nawożenie truskawek wiosną Nawożenie agrestu, malin i truskawek- zaleca się stosować obornik, kompost czy torf co dwa lata,

Szczepienie drzew owocowych krok po kroku, terminy, sposoby Przeszczepianie drzew. Najlepszym sposobem przeszczepiania drzew starych jest szczepienie w szparę.

Porzeczka czerwona cięcie,cięcie czarnej porzeczki, kiedy przycinać? Cięcie porzeczek w pierwszym roku, drugim, trzecim, odmładzanie. Cięciem pobudza się porzeczkę do wydawania młodych, silnych pędów.

Cięcie maliny, przycinanie malin- kiedy ciąć Cięcie maliny. Pierwsze cięcie wykonuje się bezpośrednio po posadzeniu sadzonek. Szpaler wysoko i niski.