Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Bób uprawa, nawożenie, jak sadzić bób

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2019-01-29

Bób nawożenie >> Uprawa bobu na nasiona

Opis botaniczny.


Bób wlasciwosci. Nasiona są duże (ważą od 0,5 do 2 g), zdolność kiełkowania zachowują 5-6 lat, kiełkują po 10-12 dniach. Korzeń palowy długości do 1 m. Łodyga czworokąta, sztywna, wysokości 50-120 cm. Liście parzystopierzaste składają się z 1-3 listków gładkich, owalnych, całobrzegich. Kwiaty zebrane są po 2-9 w grona wyrastające w kątach liści. Kwiaty są białe z czarną plamką, owadopylne. Owoc bobu- strąki grube, długości od 5 do 15 cm (czasem do 20 cm), cylindryczne lub płaskie, mięsiste, po dojrzeniu ciemnoszare lub czarne. Zawierają od 1 do 5 nasion.

Choroby bobu i szkodniki bobu są wymienione w tym artykule: Pachówka strąkóweczka

Wartości odżywcze bobu.


Bób jakie ma witaminy? Zielone nasiona zawierają dużo białka, cukry oraz witaminy B1 i C. Wartością energetyczną przewyższają strąki zielonej fasoli szparagowej.

Wymagania klimatyczne i glebowe.


Bób roślina nie ma dużych wymagań cieplnych, a nawet lato gorące nie sprzyja jego rozwojowi. Znosi nieduże przymrozki. Udaje się najlepiej na glebach cięższych i wilgotnych, ale nie podmokłych.

Bób nawożenie i uprawa roli.


Jak pod fasolę szparagową. Czytaj: Uprawa fasoli szparagowej

Siew bobu.


Jak sadzić bób? Sieje się go wcześnie na wiosnę, gdy można wejść na pole. Nasiona wysiewa się w rzędy co 30-40 cm i w rzędach gniazdowa po 2-3 co 20 cm. Co 3-4 rzędy pozostawia, się rząd nie obsiany, który stanowi przejście.
Uprawiając w niedużych ilościach, sieje się często nasiona odmian wysokich po 2-3 co 4-5 m w rzędach ziemniaka. Głębokość przykrycia nasion bobu powinna wynosić 4-6 cm. Przy uprawie czystej norma wysiewu wynosi około 5 kg na 100 m2.

Zabiegi pielęgnacyjne.


Należy zwalczać mszyce, które opanowują przecie wszystkim wierzchołki pędów.

Bób kiedy zbierać?


Zbiór bobu. Zbiera się strąki zielone, gdy nasiona są dorośnięte, ale jeszcze miękkie.

Bób uprawa na nasiona.


Uprawa bobu na suche nasiona- pozostawia się rośliny w polu do pełnej dojrzałości, którą poznaje się po szczernieniu i zasychaniu strąków. Zbiór należy wykonać, zanim strąki zaczną pękać. Po dosuszeniu ich wyłuskuje się nasiona i suszy. Plon wynosi 15-20 kg ze 100 m2.


Autor artykułu- Admin

Przeczytaj również:

Fasola uprawa, uprawa fasoli szparagowej Nasiona fasoli są bardzo bogate w białko i mogą w dużej mierze zastąpić białko zwierzęce

Groch uprawa, groszek zielony uprawa, groch siewny Najlepsze pod uprawę grochu są gleby piaszczysto-gliniaste.

Szkodniki i choroby fasoli, bobu, szkodniki grochu, antraknoza fasoli Szkodniki: Smietka kiełkówka Strączkowiec fasolowy Oprzędziki Pachówka strąkóweczka Strąkowiec grochowy

Brukiew uprawa, uprawa brukwi jadalnej Brukiew najlepiej rośnie na glebach gliniastych. Źle znosi kwaśny odczyn gleby.