Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Jarmuż uprawa, jarmuż hodowla, jak uprawiać i kiedy siać

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2019-01-29

Jarmuż uprawa


Opis botaniczny.


Jarmuż właściwości. Jest rośliną dwuletnią, najbardziej zbliżoną do kapusty dzikiej. Nasiona ma podobne do nasion kapusty. Jak wygląda jarmuż? W pierwszym roku tworzy łodygę z liśćmi fryzowanymi, zielonymi, fioletowymi łub pstrymi, w drugim roku- pędy kwiatostanowe, kwiaty i łuszczyny.

Wartość energetyczna i biologiczna.


Jarmuż właściwości odżywcze. Posiada wysoką zawartość soli mineralnych głównie wapnia, fosforu i żelaza oraz witamin . Liście zawierają od 14 do 19% suchej masy.
Spożycie jarmużu w Polsce jest niewielkie, w związku z czym jego uprawa nie jest rozwiniętą.

Choroby i szkodniki jarmużu są opisane w tym artykule -> Pchełki

Uprawa jarmużu.

Wymagania klimatyczne i glebowe.


Jarmuż jak uprawiać? Jarmuż nie jest wrażliwy na przymrozki wiosenne i mrozy, może zimować w gruncie. Po przemarznięciu liście stają się delikatniejsze i smaczniejsze. W porównaniu z kapustą wymaga gleby mniej wilgotnej i mniej zasobnej w składniki pokarmowe.

Jarmuż hodowla. Stanowisko w zmianowaniu, uprawa roli i nawożenie.


Jarmuż hodowla- można go uprawiać na glebach lżejszych w pierwszym roku po oborniku, na żyźniejszych. Jarmuż uprawa współrzędna. Zaś w drugim, a nawet w trzecim roku po oborniku, zwykle jako poplon albo współrzędnie z roślinami warzywnymi, które kończą wcześniej wegetację. Gleby mniej zasobne nawozi się nawozami mineralnymi, dając takie same dawki jak pod kapustę.

Jarmuż rozsada.


Produkuje się tak samo jak rozsadę kapusty późnej -> uprawa kapusty. Jarmuż kiedy siać? Siew wykonuje się w połowie maja.

Jarmuż sadzenie i zabiegi pielęgnacyjne.


Jarmuż sadzi się do gruntu od połowy czerwca do połowy lipca- w uprawie czystej w rozstawie 60 X 50 cm lub 60 X 60 cm, w uprawie współrzędnej co 50-60 cm w rzędzie, zależnie od odmiany.
Zabiegi pielęgnacyjne polegają na odchwaszczeniu. Jeżeli liście nie mają intensywnie zielonej barwy i rośliny słabo się rozwijają, trzeba nawet jeszcze w połowie września zasilić je saletrą amonową w ilości do 150 kg/ha.

Zbiór i przygotowanie do sprzedaży.


Jarmuż kiedy zrywać? Zaczynamy zbierać po pierwszych mrozach i powtarzamy zbiór w miarę potrzeby. Tam zaś, gdzie są obfite śniegi lub silne wiatry, które mogą wysuszyć zmarznięte liście, jarmuż należy wykopać późną jesienią i zadołować w miejscu zabezpieczonym przed wiatrami i silnym nasłonecznieniem. Dobrze jest przykryć go cienką warstwą słomy. Towar handlowy stanowią całe rośliny ścięte tuż pod liśćmi. Liście powinny być zdrowe, niezgniłe i niezeschnięte.

Jarmuż nasiona. Z wyjątkiem kalafiora i brokuła uprawa pozostałych warzyw kapustnych na nasiona trwa dwa lata. W pierwszym roku przygotowują się tzw. wysadki, które po przezimowaniu wysadza się na wiosnę do gruntu, gdzie wydają pędy kwiatostanowe, kwitną i owocują, Rośliny kapustne, przeważnie obcopylne, są zwykle zapylane przez owady pyłkiem z kwiatów innych roślin tej samej odmiany. Ze względu na obcopylność i łatwość wzajemnego krzyżowania się odmian oraz roślin kapustnych obowiązuje przy uprawie na nasiona zachowanie izolacji przestrzennej od 500 do 1000 m.


Autor artykułu- Admin

Przeczytaj również:

Kalafior uprawa, uprawa kalafiora krok po kroku w polu i w szklarni Kalafior uprawia się w pierwszym roku po oborniku.

Kalarepa uprawa, uprawa kalarepy w gruncie, jak sadzić? Kalarepa nie jest wrażliwa na zimno.

Uprawa kapusty białej, uprawa kapusty wczesnej, rozsada kapusty Uprawa kapusty białej. Kapusta ze względu na dużą powierzchnię liści i szybkie parowanie wymaga dużych ilości wody.

Kapusta brukselska uprawa, brukselka uprawa i przechowywanie Kapustę brukselską zalicza się do cennych warzyw zielonych spożywanych w zimie.