Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Majeranek ogrodowy, uprawa majeranku w ogrodzie

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2019-01-17

Majeranek ogrodowy


Właściwości majeranku. Należy do rodziny wargowych. Nasiona są bardzo drobne (do 5000 w 1 gramie). Kiełkują w temperaturze 20-25°C po upływie 20 dni. Roślina początkowo rośnie bardzo wolno. Osiąga wysokość 30-40 cm. Ma liczne, cienkie rozgałęzione łodygi, listki małe, owalne, szarozielone. Kwiaty są drobne, niepozorne, białoróżowe. Wszystkie nadziemne części rośliny zawierają olejek eteryczny, który nadaje im specyficzny zapach. Uprawiany jest na niedużych powierzchniach.

Majeranek uprawa w ogrodzie.


Majeranek jest wrażliwy na chłody.


Uprawa majeranku udaje się najlepiej w miejscach nasłonecznionych na glebie żyznej, ciepłej, próchnicznej.
Uprawia się go z rozsady. Majeranek wysiew. W marcu wysiewa się nasiona do inspektu lub do skrzynek w szklarni, w ilości 2 g na 1 m2 i przykrywa bardzo cienką warstwą piaszczystej ziemi. Temperatura w inspekcie lub w szklarni powinna wynosić 20-25°C. Siewki pikuje się do inspektu zimnego w rozstawie 3X5 cm, najczęściej po 2-3 razem. Majeranek sadzenie. Po 25 dniach rozsadę sadzi się na zagony w rozstawie 20X20 cm lub 30X15 cm.
Majeranek zbiór. Pierwszy, zbiór przeprowadza się przed rozwinięciem się pączków kwiatowych. Ścina się całe rośliny przy ziemi, wiąże w pęczki i sprzedaje świeże lub suszone. Po ścięciu roślin zagony odchwaszcza się i zasila rośliny saletrą amonową w ilości 1-1,5 kg na 100 m2. Do jesieni odrasta i daje następny plon.


Majeranek nasiona. Chcąc uzyskać nasiona pozostawia się majeranek do zakwitnięcia. Jak suszyć majeranek? Gdy wierzchołki zasychają, ścina się pędy, suszy, młóci lub przeciera w rękach i nasiona oczyszcza na sitach.


Autor artykułu- Admin

Przeczytaj również:

Szczaw uprawa, szczaw ogrodowy kiedy siać? Szczaw uprawa, nawożenie, siew, zabiegi pielęgnacyjne

Chrzan uprawa, jak sadzić chrzan sadzonki, właściwości 30 g chrzanu zaspokaja całodzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C

Rabarbar uprawa nawożenie, sadzonki, kiedy sadzić Rabarbar Częścią jadalną rośliny stanowią ogonki liściowe.

Szparagi uprawa, uprawa szparagów krok po kroku Szparag wymaga gleby ciepłej, przewiewnej, żyznej, o odczynie obojętnym.