Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Majeranek uprawa z nasion, z rozsady, majeranek kiedy zbierać

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2022-05-07

Majeranek ogrodowy


Właściwości majeranku. Należy do rodziny wargowych. Nasiona są bardzo drobne (do 5000 w 1 gramie). Kiełkują w temperaturze 20-25°C po upływie 20 dni. Roślina początkowo rośnie bardzo wolno. Osiąga wysokość 30-40 cm. Ma liczne, cienkie rozgałęzione łodygi, listki małe, owalne, szarozielone. Kwiaty są drobne, niepozorne, białoróżowe. Wszystkie nadziemne części rośliny zawierają olejek eteryczny, który nadaje im specyficzny zapach. Właśnie z tego powodu jest używany jako przyprawa podobnie jak chrzan. Uprawiany jest na niedużych powierzchniach.

Majeranek uprawa z nasion.


Majeranek jest wrażliwy na chłody.


Uprawa majeranku z rozsady udaje się najlepiej w miejscach nasłonecznionych na glebie żyznej, ciepłej, próchnicznej.
Uprawia się go z rozsady. Majeranek uprawa z nasion. W marcu wysiewa się nasiona do inspektu lub do skrzynek w szklarni, w ilości 2 g na 1 m2 i przykrywa bardzo cienką warstwą piaszczystej ziemi. Temperatura w inspekcie lub w szklarni powinna wynosić 20-25°C. Siewki pikuje się do inspektu zimnego w rozstawie 3X5 cm, najczęściej po 2-3 razem. Majeranek sadzenie. Po 25 dniach rozsadę sadzi się na zagony w rozstawie 20X20 cm lub 30X15 cm.
Majeranek kiedy zbierać? Pierwszy, zbiór przeprowadza się przed rozwinięciem się pączków kwiatowych. Ścina się całe rośliny przy ziemi, wiąże w pęczki i sprzedaje świeże lub suszone. Po ścięciu roślin zagony odchwaszcza się i zasila rośliny saletrą amonową w ilości 1-1,5 kg na 100 m2. Do jesieni odrasta i daje następny plon.


Majeranek nasiona. Chcąc uzyskać nasiona pozostawia się majeranek do zakwitnięcia. Jak suszyć majeranek? Gdy wierzchołki zasychają, ścina się pędy, suszy, młóci lub przeciera w rękach i nasiona oczyszcza na sitach.

Przeczytaj również:

Pospolity szczaw ogrodowy uprawa, szczaw kiedy siać? Szczaw uprawa, nawożenie, siew, zabiegi pielęgnacyjne

Chrzan uprawa, jak sadzić chrzan sadzonki, właściwości 30 g chrzanu zaspokaja całodzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C

Rabarbar uprawa na polu, rabarbar kiedy sadzić, przesadzanie Rabarbar Częścią jadalną rośliny stanowią ogonki liściowe.

Szparagi uprawa z nasion, uprawa szparagów krok po kroku Szparag wymaga gleby ciepłej, przewiewnej, żyznej, o odczynie obojętnym.