Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Kiedy ścinać majeranek, majeranek kiedy zbierać

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2023-02-12

Majeranek ogrodowy


Właściwości majeranku. Należy do warzyw z rodziny wargowych. Nasiona są bardzo drobne (do 5000 w 1 gramie). Kiełkują w temperaturze 20-25°C po upływie 20 dni. Roślina początkowo rośnie bardzo wolno. Osiąga wysokość 30-40 cm. Ma liczne, cienkie rozgałęzione łodygi, listki małe, owalne, szarozielone. Kwiaty są drobne, niepozorne, białoróżowe. Wszystkie nadziemne części rośliny zawierają olejek eteryczny, który nadaje im specyficzny zapach. Właśnie z tego powodu jest używany jako przyprawa podobnie jak chrzan. Uprawiany jest na niedużych powierzchniach.
Majeranek łagodzi kaszel, katar, bóle głowy, działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, rozgrzewa organizm oraz pomaga w zapaleniu zatok i obniża ciśnienie krwi.
Z majeranku można ugotować napar, 1 łyżeczkę gotować przez 10 minut, wykorzystywany na różne dolegliwości np. na zapalenie oskrzeli, mdłości, kaszel mokry, kłopoty z przemianą materii czy biegunki.
W kuchni majeranek ma bardzo duże zastosowanie ze względu na bardzo silny aromat. Najczęściej używa się do wyrobu kiełbas i innych wyrobów wędliniarskich, pasuje jako przyprawa do różnego rodzaju mięs, poprawia ich smak i wydłuża świeżość. Jest dodawany do zup takich jak grochówka, żurek, do flaków, do bigosu … W tym miejscu należy dodać, że dodając do potraw na gorąco, zawsze trzeba to robić przed zakończeniem gotowania, z powodu wytwarzania goryczy. Ważne jest również, żeby majeranek przed dodaniem do potrawy, rozetrzeć w palcach, wydobywa się wtedy z niego maksimum aromatu.
Majeranek jest rośliną wieloletnią, ale w naszym klimacie nie wytrzymuje ostrych zim. Z tego względu można go wykopać i wsadzić do doniczki, którą należy umieścić np. w piwnicy. Podlewać umiarkowanie, nie za dużo, bo będzie gnił- lepiej przesuszyć, niż przelać roślinę. Na wiosnę można posadzić na miejsce stałe.
Majeranek nie przepada za sąsiedztwem grochu, fasoli, pora i kapusty. Stanowisko słoneczne, ziemia żyzna, obojętna lub nawet lekko zasadowa.

Majeranek uprawa z nasion.


Majeranek jest wrażliwy na chłody. Rozsada majeranku.


Uprawa majeranku z rozsady udaje się najlepiej w miejscach nasłonecznionych na glebie żyznej, ciepłej, próchnicznej.
Uprawia się go z rozsady. Majeranek uprawa z nasion. W marcu wysiewa się nasiona do inspektu lub do skrzynek w szklarni, w ilości 2 g na 1 m2 i przykrywa bardzo cienką warstwą piaszczystej ziemi. Temperatura w inspekcie lub w szklarni powinna wynosić 20-25°C. Siewki pikuje się do inspektu zimnego w rozstawie 3X5 cm, najczęściej po 2-3 razem. Majeranek sadzenie. Rozsada majeranku. Po 25 dniach rozsadę sadzi się na zagony w rozstawie 20X20 cm lub 30X15 cm.
Majeranek kiedy zbierać? Pierwszy, zbiór przeprowadza się przed rozwinięciem się pączków kwiatowych. Kiedy ścinać majeranek? Ścina się całe rośliny przy ziemi, wiąże w pęczki i sprzedaje świeże lub suszone. Po ścięciu roślin zagony odchwaszcza się i zasila rośliny saletrą amonową w ilości 1-1,5 kg na 100 m2. Do jesieni odrasta i daje następny plon.


Majeranek nasiona. Chcąc uzyskać nasiona pozostawia się majeranek do zakwitnięcia. Jak suszyć majeranek? Gdy wierzchołki zasychają, ścina się pędy, suszy, młóci lub przeciera w rękach i nasiona oczyszcza na sitach.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Pospolity szczaw ogrodowy uprawa, kiedy siać szczaw? Szczaw uprawa, nawożenie, siew, zabiegi pielęgnacyjne

Chrzan uprawa, jak sadzić chrzan sadzonki, właściwości 30 g chrzanu zaspokaja całodzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C

Rabarbar uprawa na polu, kiedy przesadzać rabarbar Rabarbar Częścią jadalną rośliny stanowią ogonki liściowe.

Szparagi uprawa z nasion, uprawa szparagów krok po kroku Szparag wymaga gleby ciepłej, przewiewnej, żyznej, o odczynie obojętnym.