Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Uprawa papryki w gruncie, jak sadzić papryke

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2019-07-05

Hodowla papryki


Opis botaniczny.


Właściwości papryki. Papryka ma nasiona jasnożółte, płaskie, nerkowate. Nasiona papryki- w 1 gramie znajduje się około 200 nasion. Liścienie lancetowate, liście jajowate, zaostrzone na wierzchołku, całobrzegie, nagie.
Papryka roślina dorasta do wysokości 60-80 cm. W 70-80 dni od siewu w kątach pędów rozwijają się osadzone pojedynczo nieduże, biało zielone kwiaty. Owocem jest jagoda z 2-3 komorami nasiennymi. Jej kształt zależy od odmiany. Owoc niedojrzały jest zielony lub kremowobiały, dojrzały — czerwony lub kremowy.

Wartość energetyczna i biologiczna.


Rozróżnia się dwie grupy: ostra papryka i papryka słodka. Papryka ostra, zawiera związek o bardzo ostrym smaku — kapsaicynę.

Szkodniki i choroby papryki są opisane w tym artykule: Mączlik szklarniowy zwalczanie

Jakie witaminy ma papryka? Papryka słodka ma smak łagodny, zawiera mało kapsaicyny, do 10% suchej masy (przede wszystkim cukrów), dużo witamin A i C) zawiera około 10-krotnie więcej witaminy C niż pomidor).

Zobacz co można zrobić z papryki- papryka z gruszkami na zimę.

Ponieważ papryka ma duże wymagania cieplne, uprawa jej u nas jest dość kosztowna.

Jak sadzić papryke?


Wymagania klimatyczne i glebowe. Nasiona kiełkują w temperaturze 22—24°C po 7-8 dniach. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 25-28°C. Papryka jest wrażliwą na przymrozki. Wymaga gleby żyznej, próchnicznej, zasobnej w wodę, ciepłej.

Uprawa papryki pod osłonami


Papryka odmiany. Różnią się wielkością i kształtem owoców, a także zawartością kapsaicyny. Uprawa papryki w tunelu. Paprykę słodką można uprawiać w inspektach po rozsadach, w inspekcie wędrownym, tunelu z folii oraz w gruncie o południowej wystawie.
Nasiona wysiewa się w połowie marca w szklarni lub w inspekcie o temperaturze 22-25°C. Sadzenie papryki. Rośliny starsze źle znoszą przesadzanie, toteż gdy pojawiają się pierwsze liście, należy przesadzić rozsadę do doniczek o średnicy 8 cm.
Uprawa papryki w gruncie. Paprykę uprawia się zwykle w pierwszym roku po dobrze rozłożonym oborniku lub kompoście. Dawki nawozów mineralnych takie same jak pod pomidor. Rozsadę sadzi się na polu w końcu maja lub na początku czerwca w rozstawie 40X40 cm lub 50X30 cm. Papryka nie wymaga ani cięcia, ani pikowania.

Zbiór.


Hodowla papryki. Owoce papryki słodkiej zbiera się, gdy są dorośnięte, ale jeszcze niedojrzałe. Na nasiona zbiera się owoce dojrzałe.
Owoce papryki ostrej zbiera się, gdy są dojrzałe, czerwone, następnie nawleka na sznurki lub druty i zawiesza w suchym, przewiewnym miejscu w celu dosuszenia.


Autor artykułu- Admin

Przeczytaj również:

Uprawa pomidorów opis, hodowla pomidorów w gruncie, w folii Pomidor uprawa pod folią, w inspekcie i w gruncie, ważne informacje.

Choroby pomidorów szklarniowych, brunatna plamistość liści pomidora Szkodniki: Mszyce, mączlik szklarniowy, choroby: zgorzel siewek, zaraza ziemniaka na pomidorze

Bób uprawa, nawożenie, jak sadzić bób Bób uprawa. Wartością energetyczną przewyższa strąki zielonej fasoli szparagowej

Fasola uprawa, uprawa fasoli szparagowej Nasiona fasoli są bardzo bogate w białko i mogą w dużej mierze zastąpić białko zwierzęce