Strona głównadziałka

Dział działka

O czym należy pamiętać przy montażu gontu bitumicznego?

Data: 2019-11-25, Data edycji: 2023-02-23

Jak układać gont bitumiczny?


Gont bitumiczny to obok pokryć ceramicznych i blachodachówki jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do krycia dachów. Do zalet tego rozwiązania należy niewielka waga, przystępna cena, a także dobre parametry techniczne, w tym wytrzymałość i elastyczność. Ważnym atutem jest również stosunkowo prosty montaż gontów bitumicznych. W jaki sposób układa się tego rodzaju pokrycia dachowe?

Przygotowanie do układania gontu


Zanim przejdziemy do montażu pokrycia dachowego, należy w pierwszej kolejności wykonać niezbędne obróbki blacharskie, a także zadbać o odpowiednie ułożenia ocieplenia i wentylacji. Następnie konieczne jest wykonanie podłoża pod gont. W tym celu wykorzystuje się specjalnie zaimpregnowane deski lub płyty zabezpieczone przed działaniem wilgoci, grzybów i ognia. Na tak wykonanym poszyciu układamy papę, w zależności od nachylenia dachu na całej połaci lub tylko na krawędziach, jeśli dach jest wystarczająco stromy. Tak zabezpieczona połać jest gotowa do położenia właściwego pokrycia. Wysoka elastyczność gontów i odporność na zginanie sprawia, że montaż tego typu pokryć nie sprawia większych problemów. Niektórzy producenci oferują dodatkowe udogodnienia, takie jak obecność kleju termoaktywnego na dachówkach czy możliwość łączenia gontów na pióro i wpust. Wysokiej jakości produkty znajdziemy w renomowanych hurtowniach pokryć dachowych, czego przykładem jest firma Dachlux. Pamiętajmy przy tym, że gonty bitumiczne należy układać w sprzyjających warunkach, a więc w temperaturze przekraczającej 5 stopni Celsjusza, unikając opadów deszczu i silnego wiatru.

Montaż gontów bitumicznych


Właściwy montaż gontu zaczynamy od ułożenia pasa startowego w strefie okapu, czyli od dołu. Gont układamy tam wycięciami do góry, pokrywając obróbki blacharskie i tworząc krawędź dachu. Kolejne pasy, w tym również pokrycie pasa startowego, układamy wycięciami skierowanymi do dołu, poruszając się w stronę kalenicy, czyli szczytu dachu. Gont układamy na styk, w ten sposób, aby każdy kolejny pas był przesunięty w stosunku do wcześniejszych warstw o połowę wielkości dachówki. Krawędź każdego modułu powinna być umieszczona w połowie poprzednio ułożonego. Dzięki temu uzyskamy pożądany efekt nachodzących na siebie warstw tworzących wzór dachówki. Pod względem estetyki istotne znaczenie ma również mieszanie ze sobą gontów z różnych partii, co pomoże zniwelować ewentualne różnice w wyglądzie poszczególnych elementów. W zależności od specyfiki produktu i zaleceń producenta wykorzystuje się różne techniki łączenia gontu. Może to być wspomniany wcześniej klej aktywowany oddziaływaniem wysokiej temperatury, specjalny lepik bądź też gwoździe dekarskie, a nawet zszywki. Dodatkowe wzmocnienia w postaci kleju bądź lepiku wymagane są w newralgicznych miejscach, a więc przy okapie i koszu, wokół kominów oraz okien dachowych.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Jak wybrać idealne meble na działkę? Jak wybrać idealne meble na działkę? Meble ogrodowe, Bazkar.pl

Jakie okna wybrać do nowego domu Przeczytaj, bardzo ważne informacje

O czym należy pamiętać przy montażu gontu bitumicznego? Gont bitumiczny to lekkie, atrakcyjne cenowo i efektownie wyglądające pokrycie dachowe. Jak prawidłowo układa się gont i o czym warto pamiętać przy montażu?

Siatka hodowlana wolierowa – jakie gatunki ptaków może zabezpieczać? Siatka hodowlana wolierowa – dla ptaków, gołębi, kur i papug.