Strona głównadziałka

Dział działka

Piasek płukany– cena, charakterystyka i zastosowanie

Data: 2023-02-08, Data edycji: 2023-04-22

Mówiąc o różnego rodzaju wydobywanych z głębi ziemi materiałach naturalnych, zazwyczaj mówimy o węglu i rudach metali. Mało kto pamięta, że kruszywa typu żwiry czy piaski także są niezwykle ważne. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że nasza cywilizacja piaskiem stoi i nie będzie to przesadą.
Nasze domy, ogrody wyłożone kostką brukową, czy place zabaw nie powstałyby w takiej formie, jak są gdyby nie piasek. Oczywiście nie każdy. Wbrew pozorom rodzajów piasków jest cała masa i każdy z nich jest wykorzystywany do innych zadań. Jednak najczęściej używanym jest piasek płukany– cena tego rodzaju kruszywa opiera się głównie o to, że jest to piasek najczystszy, o wyjątkowych właściwościach i tym samym zastosowaniach.

Piasek płukany – cena jako wyznacznik mnogości zastosowań


Piasek płukany to niezwykłe kruszywo, ze względu na to, jak jest drobne i regularne. Dzięki temu idealnie wpisuje się w szereg różnych prac, przede wszystkim budowlanych.

Do tworzenia tynków i wylewek piasek płukany (cena to kilkadziesiąt złotych za tonę) jest wyjątkowo pożądany. Dzieje się tak, ponieważ jego drobna struktura i ziarna o wielkości od 0,2 do 2 milimetrów nadaje się idealnie jako materiał do tworzenia gładkiej, równomiernej masy. Dzięki temu zachowują one także najtrwalszą strukturę.
Piasek płukany stosuje się jako materiał potrzebny przy wyrównywaniu obszarów wyłożonych kostką brukową. Dzięki temu, jak mocno da się go „ubić”, kostka jest dobrze usztywniona na swoich miejscach, a piasek tworzy dodatkowo fugi, które są świetnym filtrem ewentualnych zanieczyszczeń,
Zastosowanie piasku płukanego to także wiele różnego rodzaju prac inżynierskich, takich jak utrwalanie konstrukcji, wyrównywanie problematycznych terenów, czy podtrzymywanie grożących niebezpieczeństwem zawalenia się skarp.
Jako najczystsze kruszywo, piasek płukany jest używany także jako wypełnienie dziecięcych piaskownic lub materiał do wykonywania sztucznych plaż w pobliżu jezior.

Cena piasku płukanego bezpośrednio z kopalni


Aby zrozumieć, dlaczego cena piasku płukanego jest taka, a nie inna, mówimy o jego zastosowaniach. Tymczasem ważna jest także metoda jego wydobywania i związane z tym właściwości fizyczne i chemiczne. Piasek płukany nie jest wydobywany z kopalń na zasadzie po prostu wykopywania go odpowiednimi urządzeniami. Piasek płukany i jego wydobycie to metody wypłukiwania go z jego złóż. Mogą to być złoża kopalne, ale nierzadko jest to piasek pochodzący z dna rzeki lub jeziora. Dzięki temu ma on wyjątkowy duży poziom krzemionek.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Darmowa ciepła woda na działce bez prądu, grzanie wody latem, beczka Wystarczy dodać małe usprawnienie do beczki- dobry i tani sposób

Samodzielny projekt, czy gotowiec? Budujemy dom Jeżeli planujesz zakup działki budowlanej- przeczytaj.

Ogrzewanie domu gazem płynnym– powody, dla których warto to zrobić Poznaj argumenty, dlaczego warto zdecydować się na instalację zbiornika na gaz płynny.