Strona głównadziałka

Dział działka

Samodzielny projekt, czy gotowiec? Budujemy dom

Data: 2021-10-28, Data edycji: 2023-05-25

Czego by nie powiedzieć o budowie domu - to z pewnością jeden z najbardziej przełomowych momentów w życiu? Często po podjęciu decyzji o niej, inwestor zaczyna rozważać wszelkie za i przeciw projektowania ich samodzielnie czy też skorzystania z tak zwanego "gotowca". Na którą z tych opcji postawić i dlaczego właśnie na nią? Podpowiadamy poniżej.

Zalety i wady samodzielnego projektowania


Już sam zakup lub wybór odpowiedniej działki wzbudza w nas niemałe emocje, co dopiero projekt własnych czterech kątów! Zabierając się za samodzielną budowę domu, którą poprzedza oczywiście projektowanie, musimy wiedzieć, jakie obowiązki i czynności bierzemy na swoje barki. Pierwszym z nich jest oczywiście znalezienie odpowiedniej osoby, która wyrysuje nam plan domu w odpowiedzi na nasze oczekiwania, co często… nie jest niestety łatwe. Co prawda wiemy, jaki efekt chcemy osiągnąć i co, w którym kącie umieścić, jednak marzenia w zderzeniu z fachową wiedzą architekta zazwyczaj przegrywają. Wszak tylko z kompletnym, konkretnym i profesjonalnie przygotowanym projektem domu możesz zlecać prace ekipie budowlanej. To także duże ułatwienie, jeśli nie jesteś jeszcze pewien, czego szukasz - dobre biuro projektowe na pewno pomoże Ci dopasować projekt dokładnie do Twoich potrzeb.
Rzecz jasna istnieje mnóstwo programów, którymi możemy się posłużyć, by przelać swoje wyobrażenia na wirtualny papier. Co istotne, niekoniecznie musimy posługiwać się fachową wiedzą, by ich użyć. Programy te tworzone są bowiem z myślą o amatorach. Mimo to podczas tworzenia projektu musimy wiedzieć, jak oznaczać ściany nośne oraz szachty instalacyjne. Bez tego niestety ani rusz - dlatego warto sięgnąć po poradniki, które nam w tym pomogą.

Gotowe projekty domów - kiedy z nich skorzystać?


Planując budowę domu, niekoniecznie jednak musimy zabierać się za jego projektowanie. Obecnie wiele biur architektonicznych oferuje gotowe projekty domów w rozsądnych cenach, przygotowane z myślą o różnych klientach. Dlatego jako klient będziesz mógł wybierać spośród całkiem pokaźnej ilości projektów - począwszy od domów parterowych po wielopoziomowe wille i rezydencje. Znajdziesz tam też projekty małych domów. I w zasadzie jedyne, czym musisz się podczas wyboru projektu sugerować, to twój budżet oraz… wielkość działki, na której budowla finalnie ma powstać.
Jakie zalety niesie za sobą to rozwiązanie? Przede wszystkim pokaźne oszczędności - nie tylko w znaczeniu finansowym. Gotowe projekty domów ułatwiają rozpoczęcie budowy, przyspieszając ją już na etapie planowania. Budowę możesz w zasadzie rozpocząć zaraz po wyborze i zakupie projektu, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na zakup projektu domu online. Jeśli obawiasz się, że projekty takie mogą nie sprostać twoim oczekiwaniom, od razu prostujemy - otóż nawet w gotowym projekcie masz możliwość decydowania o układzie pomieszczeń, rozmieszczeniu drzwi czy okien. To z pewnością opcja dla osób, które się są w stanie poświęcić budowie domu tyle czasu, ile ona niestety wymaga.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Piasek płukany– cena, charakterystyka i zastosowanie Ważny i niezbędny składnik w budownictwie

Darmowa ciepła woda na działce bez prądu, grzanie wody latem, beczka Wystarczy dodać małe usprawnienie do beczki- dobry i tani sposób