Strona głównadziałka

Dział działka

Jak samodzielnie wyhodować warzywa w szklarni ogrodowej

Data: 2022-06-13, Data edycji: 2022-08-14

Nawet przy ujemnej temperaturze na sklepowych półkach nie brakuje warzyw, które powinny być podstawowym produktem naszej codziennej diety. Jednak zdajemy sobie sprawę, że ich wartość odżywcza jest niewielka. Dlatego warto, by w naszej diecie dominowały tylko te, które mogą być bogatym źródłem witamin i minerałów. Takie smaczniejsze i wartościowsze warzywa możemy wyhodować sami: decydując się na uprawę w gruncie lub w szklarni ogrodowej, która staje się coraz popularniejszym wyborem osób posiadających ogródki lub działki.

Własne uprawy- dlaczego warto?


Samodzielne wyhodowane rośliny to nie tylko samo zdrowie. To również ogromna satysfakcja, a dla niektórych także doskonały sposób na relaks po całym dniu pracy- wszak przebywanie wśród roślin działa niezwykle kojąco na wszystkie zmysły. Dlaczego więc warto zdecydować się na uprawę warzyw i owoców we własnej szklarni? Szklarnie ogrodowe wydaje się być najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce zacząć sadzić własne uprawy, ponieważ po pierwsze daje możliwość sadzenia roślin wczesną wiosną, a co za tym idzie- także wcześniejszy zbiór. Doskonale chroni przed niskimi temperaturami, wiatrem i deszczem, przez co nasze próby relaksacji przy pikowaniu lub plewieniu własnego ogródka nie muszą być odkładane na później. Szklarnie te są także świetną opcją dla roślin, które mogą nie przetrwać przymrozków i zimnych wiatrów.
a

Na co zwrócić uwagę, dokonując zakupu szklarni ogrodowych?


To, co powinno przykuć naszą uwagę już na samym początku to materiał, z którego szklarnie zostały wyprodukowane. Tej kwestii nie należy bagatelizować. Do wyboru mamy najbardziej popularne szklane modele oraz te wykonane z tworzyw sztucznych. Producenci polecają zwłaszcza te poliwęglanowe. Dlaczego? Otóż szklarnie ogrodowe pokryte poliwęglanem komorowym pozwalają znacznie zaoszczędzić ciepło, a oprócz tego doskonale przepuszczają światło- dzięki czemu procesy wegetacyjne nie zostają zaburzone, a ryzyko rozwoju chorób grzybowych zostaje zminimalizowane.
Do fundamentalnych zalet poliwęglanu zalicza się także niewielką wagę, co dla osób starszych będzie bardzo dużym ułatwieniem podczas montażu oraz dużą odporność na rozmaite warunki atmosferyczne. Dlatego też tak dobrze sprawdzą się w Polskim klimacie.

Jaką konstrukcję szklarni wybrać?


W przypadku szklarni ogrodowych wyodrębnia się dwie jej konstrukcje:
szklarnie z konstrukcja aluminiową - które są droższą, lecz jednocześnie najtrwalszą opcją, niewymagającą przy tym konserwacji;
szklarnie z konstrukcją stalową - które choć posiadają lepsze przewodnictwo cieplne niż drzewo i zdecydowanie różnią się od stalowych kosztowo, tak wymagają systematycznej konserwacji antykorozyjnej.
Natomiast kwestią, która tyczy się każdej z obu opcji, jest utrzymywanie szklarni w czystości. Niezależnie od konstrukcji, szklarnie należy przed nadejściem zimy dokładnie wyczyścić- nie tylko uchroni to przed rozwojem patogennej flory, ale uniemożliwi także osiadanie na szklarni grubych warstw śniegu.

Komentarze do artykułu

Dnia 2022-07-07 kasia89b  skomentował(a):
Czy w ogrodzie można gdzieś wykorzystać piasek? Zamówiłam za dużo piasku sianego do piaskownicy dla dzieci i zastanawiam się gdzie mogę resztę zużyć :) czy do podłoża przy uprawie jakiś warzyw, czy gdziekolwiek indziej...

Dodaj komentarz

Dnia 2022-07-08 Adam  skomentował(a):
Na pewno piach można wykorzystać do budowy domu, ale również jako podłoże do wysiewu nasion.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Szklarnia, ogród zimowy pod balkonem. Jak samemu zrobić szklarnię, ogród zimowy pod balkonem?

Jak pozbyc sie kreta i nornicy domowymi sposobami, chlor ocet na kreta Kret grasuje- jak się go pozbyć z działki- zbiór sprawdzonych sposobów do wyboru

Darmowa ciepła woda na działce bez prądu, grzanie wody latem, beczka Wystarczy dodać małe usprawnienie do beczki- dobry i tani sposób