Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Jak uprawiać aloes leczniczy w doniczce

Data: 2023-04-26, Data edycji: 2023-12-17

Artykuł sponsorowany


Aloes to popularna roślina z rodziny sukulentów. Jego lecznicza odmiana (aloes zwyczajny i aloes drzewiasty) została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za niezwykle cenne źródło aż 75 substancji aktywnych. Właściwości lecznicze idą w parze z walorami ozdobnymi. Nie dziwi zatem fakt, że tak wiele osób decyduje się na uprawę tej wyjątkowej rośliny. Wyjaśniamy, jak uprawiać aloes w doniczce.


Jak uprawiać aloes w doniczce? Praktyczne wskazówki


Każda roślina wymaga określonych warunków bytowych oraz właściwej pielęgnacji. Podobnie aloes w doniczce. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci rozpocząć uprawę aloesu w domu:
Zadbaj o właściwą doniczkę – aloes musi mieć odpowiednią doniczkę. Wybierz model o szerokim dnie i koniecznie zadbaj o dobrą cyrkulację powietrza. Często można spotkać aloes w doniczce glinianej, ponieważ taka doniczka zapewnia dobry przepływ powietrza oraz izolację cieplną.
Wybierz odpowiednią ziemię – aloes potrzebuje niezbyt gęstego podłoża o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie (pH 6-7). Ziemia powinna być wymieszana z piaskiem i żwirem, by zapewnić odpowiednią przepuszczalność.
Ustaw doniczkę w nasłonecznionym miejscu – musisz pamiętać, że aloes w doniczce potrzebuje bardzo dużo światła. Najlepiej jednak, aby było to światło rozproszone. Postaw roślinę na parapecie okna, skierowanego na południe lub na zachód. Nie może to być bezpośrednie i ostre słońce. Ewentualnie możesz zasłonić roletę w newralgicznych momentach dnia. Warto także wiedzieć, że aloes nie lubi przeciągów.
Przenieś aloes w chłodne miejsce na zimę – w miesiącach zimowych aloes powinien przebywać w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Jeśli o to zadbasz, roślinka pięknie zakwitnie na wiosnę.
Nie przesadzaj z podlewaniem – pamiętaj, by nie przelać aloesu. Podlewaj roślinę wtedy, gdy podłoże jest suche. Wystarczy podlewać aloes w doniczce raz na dwa tygodnie, natomiast w okresie od listopada do lutego nawet rzadziej.
Stosuj nawozy – w okresie wzrostu aloes potrzebuje treściwych nawozów. Kupisz je w sklepach ogrodniczych. Wybieraj nawozy do kaktusów i sukulentów.
Pamiętaj o przesadzeniu aloesu – co dwa lata przesadź aloes do większej doniczki. Niektóre odmiany lubią się rozrastać i przybierają naprawdę duże rozmiary.

Aloe Vera – jak korzystać z leczniczych właściwości wyhodowanego w domu aloesu?


Uprawa aloesu niesie za sobą wiele korzyści, ponieważ można wykorzystać liście aloesu i miąższ aloesu do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Do użytku nadaje się także sok wyciśnięty z aloesu.

Jak wykorzystać wyhodowany w domu aloes?


Po prostu przytnij liście rośliny- najlepiej te, które są już dojrzałe (na dole). Oczywiście należy pozostawić kilka liści, by roślina mogła się dalej rozwijać. Ponadto trzeba używać ostrego noża, aby nie uszkodzić aloesu.
Miąższ wydobędziesz łyżeczką, wyskrobując go z wnętrza liści po przekrojeniu ich wzdłuż. Miąższ możesz zblendować lub wycisnąć, dzięki czemu uzyskasz sok.
Aloes słynie ze swoich właściwości bakteriobójczych, przeciwzapalnych i łagodzących. W związku z tym doskonale sprawdza się do pielęgnacji skóry (na przykład trądzikowej czy przesuszonej). Można zrobić z niego maseczkę na twarz; wystarczy nałożyć miąższ na skórę.
Aloes sprawdza się także do włosów – jest świetnym podkładem nawilżającym podczas olejowania włosów. Wystarczy posmarować sokiem z aloesu pasma włosów, a następnie nałożyć olej. Aloes sprawi, że włosy będą silnie nawilżone, sypkie i lśniące.
Roślina sprawdza się też doraźnie – jako środek łagodzący oparzenia czy po ukąszeniach owadów. Przecięty na pół liść stanowi wówczas naturalny opatrunek na podrażnioną skórę.

Podsumowując, domowa uprawa aloesu nie jest trudna. Jest to niewymagająca roślina, z którą poradzi sobie nawet początkujący hodowca. Natomiast ze względu na liczne walory estetyczne i właściwości lecznicze warto zdecydować się na uprawę tej rośliny w domowym zaciszu.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Begonia królewska rozmnażanie, uprawa, sadzonki, jaka ziemia Begonię królewską rozmnaża się z sadzonek liściowych- liść kładzie się na piasku i nacina końcówki nerwów

Rośliny doniczkowe lubiące słońce, kwiaty doniczkowe, które lubią cień Wybierz kwiaty lubiące cień, duże nasłonecznienie odpowiednią ziemię.

Jak dbać o kaktusy doniczkowe, jaka ziemia do kaktusów, sukulentów Kaktusy i inne sukulenty- wysiewamy je w szklarni w lutym, w marcu, a w mieszkaniu — w kwietniu i w maju.

Gerbera doniczkowa rozmnażanie, nasiona gerbery,hodowla gerbery Gerbera- rozmnaża się w końcu maja i w czerwcu przez podział roślin