Dział kwiaty
Jak uprawiać aloes leczniczy w doniczce
Data: 2023-04-26, Data edycji: 2023-12-17
Artykuł sponsorowany
Aloes to popularna roślina z rodziny sukulentów. Jego lecznicza odmiana (aloes zwyczajny i aloes drzewiasty) została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za niezwykle cenne źródło aż 75 substancji aktywnych. Właściwości lecznicze idą w parze z walorami ozdobnymi. Nie dziwi zatem fakt, że tak wiele osób decyduje się na uprawę tej wyjątkowej rośliny. Wyjaśniamy, jak uprawiać aloes w doniczce.
Jak uprawiać aloes w doniczce? Praktyczne wskazówki
Każda roślina wymaga określonych warunków bytowych oraz właściwej pielęgnacji. Podobnie aloes w doniczce. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci rozpocząć uprawę aloesu w domu:
• Zadbaj o właściwą doniczkę – aloes musi mieć odpowiednią doniczkę. Wybierz model o szerokim dnie i koniecznie zadbaj o dobrą cyrkulację powietrza. Często można spotkać aloes w doniczce glinianej, ponieważ taka doniczka zapewnia dobry przepływ powietrza oraz izolację cieplną.
• Wybierz odpowiednią ziemię – aloes potrzebuje niezbyt gęstego podłoża o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie (pH 6-7). Ziemia powinna być wymieszana z piaskiem i żwirem, by zapewnić odpowiednią przepuszczalność.
• Ustaw doniczkę w nasłonecznionym miejscu – musisz pamiętać, że aloes w doniczce potrzebuje bardzo dużo światła. Najlepiej jednak, aby było to światło rozproszone. Postaw roślinę na parapecie okna, skierowanego na południe lub na zachód. Nie może to być bezpośrednie i ostre słońce. Ewentualnie możesz zasłonić roletę w newralgicznych momentach dnia. Warto także wiedzieć, że aloes nie lubi przeciągów.
• Przenieś aloes w chłodne miejsce na zimę – w miesiącach zimowych aloes powinien przebywać w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Jeśli o to zadbasz, roślinka pięknie zakwitnie na wiosnę.
• Nie przesadzaj z podlewaniem – pamiętaj, by nie przelać aloesu. Podlewaj roślinę wtedy, gdy podłoże jest suche. Wystarczy podlewać aloes w doniczce raz na dwa tygodnie, natomiast w okresie od listopada do lutego nawet rzadziej.
• Stosuj nawozy – w okresie wzrostu aloes potrzebuje treściwych nawozów. Kupisz je w sklepach ogrodniczych. Wybieraj nawozy do kaktusów i sukulentów.
• Pamiętaj o przesadzeniu aloesu – co dwa lata przesadź aloes do większej doniczki. Niektóre odmiany lubią się rozrastać i przybierają naprawdę duże rozmiary.
Aloe Vera – jak korzystać z leczniczych właściwości wyhodowanego w domu aloesu?
Uprawa aloesu niesie za sobą wiele korzyści, ponieważ można wykorzystać liście aloesu i miąższ aloesu do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Do użytku nadaje się także sok wyciśnięty z aloesu.
Jak wykorzystać wyhodowany w domu aloes?
• Po prostu przytnij liście rośliny- najlepiej te, które są już dojrzałe (na dole). Oczywiście należy pozostawić kilka liści, by roślina mogła się dalej rozwijać. Ponadto trzeba używać ostrego noża, aby nie uszkodzić aloesu.
• Miąższ wydobędziesz łyżeczką, wyskrobując go z wnętrza liści po przekrojeniu ich wzdłuż. Miąższ możesz zblendować lub wycisnąć, dzięki czemu uzyskasz sok.
Aloes słynie ze swoich właściwości bakteriobójczych, przeciwzapalnych i łagodzących. W związku z tym doskonale sprawdza się do pielęgnacji skóry (na przykład trądzikowej czy przesuszonej). Można zrobić z niego maseczkę na twarz; wystarczy nałożyć miąższ na skórę.
Aloes sprawdza się także do włosów – jest świetnym podkładem nawilżającym podczas olejowania włosów. Wystarczy posmarować sokiem z aloesu pasma włosów, a następnie nałożyć olej. Aloes sprawi, że włosy będą silnie nawilżone, sypkie i lśniące.
Roślina sprawdza się też doraźnie – jako środek łagodzący oparzenia czy po ukąszeniach owadów. Przecięty na pół liść stanowi wówczas naturalny opatrunek na podrażnioną skórę.
Podsumowując, domowa uprawa aloesu nie jest trudna. Jest to niewymagająca roślina, z którą poradzi sobie nawet początkujący hodowca. Natomiast ze względu na liczne walory estetyczne i właściwości lecznicze warto zdecydować się na uprawę tej rośliny w domowym zaciszu.
Komentarze do artykułu
Przeczytaj również:
Begonia królewska rozmnażanie, uprawa, sadzonki, jaka ziemia Begonię królewską rozmnaża się z sadzonek liściowych- liść kładzie się na piasku i nacina końcówki nerwów
Rośliny doniczkowe lubiące słońce, kwiaty doniczkowe, które lubią cień Wybierz kwiaty lubiące cień, duże nasłonecznienie odpowiednią ziemię.
Jak dbać o kaktusy doniczkowe, jaka ziemia do kaktusów, sukulentów Kaktusy i inne sukulenty- wysiewamy je w szklarni w lutym, w marcu, a w mieszkaniu — w kwietniu i w maju.
Gerbera doniczkowa rozmnażanie, nasiona gerbery,hodowla gerbery Gerbera- rozmnaża się w końcu maja i w czerwcu przez podział roślin