Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Begonia królewska rozmnażanie, uprawa, sadzonki, jaka ziemia

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-09-26

Begonia królewska uprawa


Begonia odmiany: begonia stale kwitnąca , bulwiasta, królewska i wisząca
Begonia doniczkowa- spośród wielu gatunków najbardziej rozpowszechniona u nas jest begonia królewska (Begonia rex), chętnie uprawiana ze względu na piękne liście. Są one duże, długości do 25 cm, sercowate, niesymetryczne, o brzegach falisto wycinanych lub karbowanych, o odstającym owłosieniu, osadzone na długich, mięsistych, czerwono zabarwionych ogonkach. Begonia domowa może być purpurowoczerwona, srebrzystofioletowa lub zielona, z wieloma srebrzystymi, białymi lub różowymi plamami albo pasmami ułożonymi równolegle, do brzegów liścia. Begonia kwiat w domu bardzo dobrze rośnie i przepięknie wygląda na oknie.
Zobacz inne kwiaty do domu które lubią cień

Begonia królewska rozmnażanie. Jak rozmnożyć begonie


Begonia królewska uprawa. Begonię królewską rozmnaża się z sadzonek liściowych.
Begonia jak dbać?

Begonia królewska rozmnażanie- przygotowuje się je w końcu stycznia i w lutym lub na jesieni, gdy rośliny mają liście dobrze wykształcone. Sadzonki z części liści wycina się w ten sposób, aby dwa boki były ograniczone nerwami schodzącymi się na wierzchołku. Sadzonki rozmnażanej begonii powinny mieć długość 4-5 cm. Najlepiej ukorzeniają się, gdy są wycięte z blaszki liściowej w pobliżu jej nasady, nawet z częścią (do 0,5 cm) ogonka. Umieszcza się je na stole w mnożarce, w piasku, w rzędach co 4 cm, pod kątem 45°, tak aby rozgałęzienia nerwów były przykryte warstwą piasku grubości od 0,5 do 1 cm, przy czym dolna część liścia powinna być zwrócona ku podłożu. Można również całe liście układać na stołach mnożarki na piasku lub mieszaninie piasku z torfem, naciąć rozgałęzienie nerwów i przysypać piaskiem; w miejscu nacięcia powstanie nowa roślina.

Begonia zdjęcia.
Begonia królewska sadzonki.

Begonia podlewanie. Po podlaniu sadzonki przykrywa się oknami i cieniuje. Temperaturę utrzymujemy w granicach 20-22°. W ciągu pierwszego tygodnia sadzonki zrasza się 2-3 razy dziennie. W następnych tygodniach, gdy zacznie się tworzyć kalus oraz zaczną się wykształcać pączki przybyszowe, oprócz zraszania sadzonki podlewa się ostrożnie jeden lub dwa razy w tygodniu oraz zaczyna lekko wietrzyć. Ukorzeniają się po 4-6 tygodniach.

Begonia jaka ziemia


Begonia pielęgnacja

Begonia królewska sadzonki. Gdy rośliny wykształcą 2-3 liście, sadzi się je do doniczek o średnicy 8-9 cm. Kwiaty begonie wymagają ziemi zasobnej w próchnicę, toteż sadzimy ją do mieszanki złożonej z 2 części starej ziemi liściowej, 1 części ziemi inspektowej, 1 części torfu i 1 części piasku. Doniczki ustawiamy na stole w szklarni (na 1 m2 mieści się 100 doniczek). Temperaturę utrzymujemy na poziomie 20-22°, gdy rośliny się ukorzenią, można ją obniżyć do 18-20°.

Begonia królewska dobrze rośnie w szklarniach nieco zacienionych i o dużej wilgotności powietrza. Zbyt duża wilgotność i brak świeżego powietrza sprzyja jednak rozwijaniu się chorób, toteż szklarnie w dni pogodne należy systematycznie wietrzyć.
W miarę przekorzeniania się brył rośliny przesadza się do doniczek o średnicy 10 cm, a następnie do doniczek o średnicy 12 cm. Jeśli wytworzyła ona dwa kłącza, to przy następnym przesadzaniu, które wypada zazwyczaj w marcu, rozdzielamy je i sadzimy do osobnych doniczek. Przy każdym przesadzaniu należy zwracać uwagę, aby rośliny posadzić trochę głębiej niż rosły poprzednio, gdyż w części kłącza bliskiej powierzchni ziemi wykształcą się korzenie, które powinny być przykryte ziemią.
W lecie begonię królewską należy cieniować i wietrzyć — utrzymując jednak wysoką wilgotność powietrza.

Po roku uprawy begonia domowa powinna już stanowić materiał handlowy.

Czytaj również o begonii uprawianej na balkonie: begonia na balkon

Komentarze do artykułu

Dnia 2022-11-20 Nina  skomentował(a):
Begonia królewska pięknie się prezentuje na stole. Nie wiedziałam, że można go rozmnożyć z liścia. Na pewno spróbuję.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Ile wytrzymają kwiaty cięte, jak przechowywac cięte roze Kwiaty cięte, przechowuje się w pomieszczeniu, w którym temperatura powinna wynosić 5—8°

Kosz kwiatów jak zrobić, wieńce okolicznościowe, wiązanki jak zrobić Wykonywanie wiązanek, koszy oraz wieńców, obowiązujące zasady, przystrajanie bukietów

Pakowanie kwiatów ciętych, jak zapakować kwiat w doniczce Kwiaty przenosi się opakowane — w porze zimna i mrozów chroni je to przed chłodem i przemarznięciem, a w czasie upałów zabezpiecza przed wyższą temperaturą

Kwiaty lubiące cień w domu, kwiaty cięte do wazonu, kwiaty domowe Dekoracje roślinne wnętrz- kwiaty cięte, doniczkowe, ikebana