Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Calla zantedeschia pielęgnacja, calla uprawa

Data: 2022-12-27, Data edycji: 2023-02-10

Rośliny uprawiane na kwiat cięty.


Calla uprawa, Calla zantedeschia, Cantedeskia etiopska


Temat uprawy gerbery opisany jest powyżej: gerbera uprawa

Calla zantedeschia znana jest powszechnie pod niewłaściwą nazwą kalla. Jest pięknym kwiatem dostępnym cały rok w kwiaciarniach i chętnie uprawiana na działkach i w ogródkach przydomowych. Wyrasta do wysokości 100-120 cm i występuje w różnych kolorach, ale najczęściej w kolorze białym. W okresie zimy i wczesnej wiosny cantedeskia dostarcza cennego materiału do wiązanek i wieńców. Do tego celu uprawia się odmiany o dużych i bardzo dużych kwiatach. Do uprawy w doniczkach w mieszkaniu stosuje się odmiany o kwiatach drobniejszych. Calla uprawa.

Calla rozmnażanieCalla kwiat rozmnaża się w końcu maja i w czerwcu przez podział roślin silnie rozrośniętych. Jeżeli mamy do wyboru dużą liczbę kłączy, nie należy sadzić odcinków, które ważą mniej niż 8 dag, rośliny bowiem wyrosłe z małych kłączy kwitną bardzo słabo. Calla sadzenie. Po oczyszczeniu kłączy i lekkim skróceniu korzeni, wysadza się je do skrzyń inspektowych w rozstawie 25x30 cm. W początkowym okresie dla przyspieszenia ukorzeniania zaleca się skrzynie inspektowe przykryć oknami i w dni słoneczne cieniować. Calla podlewanie. Do czasu ukazania się rośliny podlewamy umiarkowanie, lecz w miarę wzrostu coraz obficiej. W końcu lipca lub na początku sierpnia powierzchnię między roślinami zaleca się wyłożyć warstwą starego obornika, a w razie braku obornika- kompostem korowym, w tym wypadku należy co tydzień zasilać gnojowicą.

Calla kwiaty- dalsze pielęgnowanie


W końcu sierpnia lub na początku września rośliny powinny już być dobrze rozrośnięte; wówczas przesadzamy je do szklarni umiarkowanej lub do doniczek umieszczanych w inspekcie. W szklarni sadzi się kwiat calla co 40 cm na zagonach lub niskich stołach.
Calla wymagania- wymaga ziemi zasobnej w substancję organiczną i składniki pokarmowe, sporządzamy więc dla niej mieszankę z 3 części ziemi inspektowej lub kompostowej oraz z 1 części torfu; pH powinno wynosić około 6.

Rośliny przesadzone w doniczkach o średnicy 16-18 cm ustawia się ponownie w skrzyniach inspektowych (po 12 sztuk w oknie), w których pozostają do pierwszych dni października. Gdy noce są już chłodne (temperatura spada poniżej 5°), cantedeskię przenosi się do szklarni o temperaturze 12-15°, którą można podwyższyć do 15-18° w celu przyspieszenia wykształcenia się pąków. W okresie wzrostu i kwitnienia cantedeskię podlewa się obficie oraz co 10 dni nawozi gnojowicą rozcieńczoną w stosunku 1:20.

Jeśli rośliny były sadzone w maju, pierwsze kwiaty powinny ukazać się w listopadzie, a pełnia kwitnienia przypadnie na styczeń-luty. Cykl produkcyjny trwa w tym wypadku 8-10 miesięcy. Jeśli kłącza były sadzone w czerwcu, główny zbiór kwiatów odbędzie się w lutym-marcu, a więc po 9-10 miesiącach.

Kwiat calla pielęgnacja. Kwiatów cantedeskii nie ścinamy, tylko wyrywamy, robimy to, gdy pochwa kwiatowa kończy się rozwijać. Przetrzymywane w temperaturze 10-12° mogą przetrwać około 10 dni.
W marcu lub kwietniu, gdy wybijają tylko nieliczne kwiaty, zaprzestajemy podlewania i przez zasuszenie zmuszamy rośliny do rozpoczęcia spoczynku. Okres spoczynku powinien trwać 2 miesiące od chwili zaprzestania podlewania, po czym zaczyna się nowy cykl produkcyjny.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Gerbera doniczkowa rozmnażanie, nasiona gerbery,hodowla gerbery Gerbera- rozmnaża się w końcu maja i w czerwcu przez podział roślin