Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Cyklameny uprawa, cyklamen rozmnażanie, cyklamen jak dbać

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-10-04

Cyklamen pielęgnacja — Cyclamen persicum


Cyklamen informacje Cyklamen kwiat, choć powszechnie uprawiany jest jako cyklamen doniczkowy, dostarczają także kwiatów ciętych do dekoracji wnętrz oraz do wieńców i różnego rodzaju wiązanek.
Liście sztywne, sercowate, drobno ząbkowane, zabarwione ciemnozielone, z nieregularnym, srebrzystym deseniem, osadzone na mięsistych, czerwono zabarwionych ogonkach, wyrastają z brunatnej bulwy. Kwiaty duże, do 7 cm długości, złożone z 5 płatków charakterystycznie odgiętych do tyłu, osadzone na sztywnych, mięsistych szypułkach, wyrastają z górnej części bulwy. Kolor cyklamen, postać i zabarwienie kwiatów — bardzo różnorodne.
Kwiat cyklamenu może być eliptyczny, prawie okrągły lub lancetowaty, o brzegach gładkich lub karbowanych, biały, różowy, łososiowy i czerwony w różnych odcieniach, a także z „oczkiem” odznaczające się ciemniej zabarwionym pierścieniem przy nasadzie płatków. Cyklamen odmiany. Znane są również odmiany cyklamenów hodowli polskiej wielkokwiatowe — wielopłatkowe — których kwiaty mają od 7 do 11 płatków.


Czytaj również jak przedłużyć świeżość cyklamenów

Cyklameny uprawa. Jednym z czynników decydujących o pomyślnej uprawie cyklamenów jest ziemia. Powinna ona być przygotowana przynajmniej na 6 tygodni przed użyciem, a najlepiej na jesieni, aby mogła się „odleżeć”, tj. uzyskać odpowiednią strukturę.
Na znaczne zmniejszenie liczby godzin pracy przy produkcji cyklamenów pozwoli zastąpienie skomplikowanych mieszanek ziem odpowiednim uniwersalnym podłożem.

Cyklamen rozmnażanie


Cyklameny uprawa- trwa 9-12 miesięcy. Rozmnaża się je z nasion, które sprzedawane są na sztuki. Cyklamen nasiona są duże, długości 2-3 mm, o nieregularnych kształtach; świeże mają zabarwienie ciemno-wiśniowe i połysk, który tracą w miarę przechowywania. Można je wysiewać od sierpnia do końca września (odmian miniaturowych- w styczniu- lutym). Przed siewem zaleca się moczyć je przez 12, 24 lub 48 godzin w wodzie o temperaturze 22°. Skrzynki przeznaczone do wysiewu wypełnia się mieszaniną złożoną z 2 części ziemi liściowej, 1 części piasku i 1 części torfu. Nasiona umieszcza się pojedynczo w rozstawie 2x3 cm i przysypuje przesianą ziemią, warstwą grubości 0,5 cm. Aby zapobiec rozwijaniu się glonów, powierzchnię przykrywa się mchem lub torfem. Skrzynki ustawia się w szklarni o temperaturze 18-22° i zrasza podłoże codziennie. Nasiona moczone kiełkują po 1,5-2 tygodniach, a nie moczone po 4-6 tygodniach. Gdy kiełki zaczynają się ukazywać, zdejmuje się warstwę osłaniającą, a skrzynki ustawia możliwie blisko światła, w temperaturze 15°, aby siewki się nie „wyciągały”. W okresie wzrostu roślin temperatura powinna wynosić powyżej 14°, gdyż w temperaturze niższej cyklameny kwiaty wykształcają duże bulwy z małą ilością liści.

Cyklamen podlewanie i pierwsze pikowanie


Cyklamen pielęgnacja. Po upływie 6 tygodni od skiełkowania roślin przystępuje się do pierwszego pikowania. Siewki podważa się kołeczkiem i, nie otrząsając ziemi z korzeni, umieszcza w skrzynkach wypełnionych świeżą ziemią, w rozstawie 4x4 cm; w skrzynce mieści się wówczas 84-94 siewek. Cyklamen rozmnażanie. Siewki sadzimy lekko, nie obciskając ich, w ten sposób, aby liścienie były skierowane w jedną stronę, a młode bulwki całkowicie przykryte ziemią. Jeżeli bowiem młode bulwy wystają z ziemi, powierzchnia ich korkowacieje, wskutek czego przy dalszym rozrastaniu się bulw skórka pęka i tworzą się szczeliny, w których rozwijają się drobnoustroje powodujące gnicie.
Cyklamen podlewanie. Skrzynki z pikowanymi siewkami przetrzymuje się w temperaturze około 20° i lekko zrasza kilka razy w godzinach przedpołudniowych, do czasu aż się przyjmą. Po upływie tego czasu temperaturę obniża się do 18-16°, a rośliny, poza zraszaniem, podlewa w miarę potrzeby. Należy zwracać uwagę, aby ziemia, w której rosną cyklameny, w ciągu całego okresu uprawy była umiarkowanie wilgotna, u cyklamenów bowiem zasuszonych, choćby nawet w początkowym okresie uprawy, kwiaty nie wyrastają ponad liście.

Cyklameny pielęgnacja- drugie pikowanie. Cyklamen jak dbać


Gdy siewki wytworzy 3-4 liście, co następuje zazwyczaj po następnych 5-7 tygodniach, cyklameny pikuje się ponownie do mieszanki B, w rozstawie 6x6 cm (w skrzynce mieści się wówczas 45 sztuk). Czynność tę, jak i dalsze zabiegi, wykonuje się podobnie jak przy pierwszym pikowaniu.
Cyklamen nawożenie. Począwszy od drugiego pikowania, cyklameny można uprawiać w torfie, którego pH zostało doprowadzone do 5,6-6,0 i do którego dodano glinę oraz następującą mieszankę nawozów: 0,78 kg saletry amonowej, 0,57 kg superfosfatu, 0,40 kg siarczanu potasowego i 0,25 kg siarczanu magnezowego na 1 m3.
Od kilku lat praktykuje się w dużych zakładach produkcyjnych uprawę cyklamenów bezpośrednio na stołach. Unika się wówczas pikowania- co zmniejsza pracochłonność i obniża koszty produkcji.

Cyklamen doniczkowanie.


Cyklamen hodowla. W połowie kwietnia cyklameny sadzi się do doniczek napełnionych mieszanką ziemi. Doniczki powinny mieć średnicę 8-9 cm. Na ich dnie daje się drenaż, a bulwę lekko obsypuje ziemią tak, aby utworzyła mały kopczyk. Nawet po podlaniu roślin bulwy nadal muszą się znajdować pod powierzchnią ziemi.
Doniczki ustawia się w szklarni o temperaturze 16-18°C, po 40 sztuk na 1 m2 lub, jeśli wiosna jest ciepła, od razu w inspekcie na ciepłym spodzie, po 60 sztuk w oknie.
Przez pierwszy tydzień po sadzeniu cyklameny utrzymuje się w ciepłej, wilgotnej atmosferze, lekko zacienione. Po tym okresie cieniuje się je tylko w czasie silnego nasłonecznienia, zazwyczaj w godzinach od 11 do 14, stopniowo wznawia wietrzenie, a rośliny opryskuje się 2 razy przed południem i raz po południu.

Pierwsze przesadzanie


Gdy korzenie oplotą bryłę ziemi, jest to znak, że cyklameny muszą, być przesadzone ponownie; czynność ta przypada zazwyczaj na koniec maja, początek czerwca. Rośliny sadzi się do doniczek o średnicy 10-11 cm, do mieszanki D, postępując jak przy pierwszym sadzeniu do doniczek. Przesadzone rośliny ustawia się w skrzyniach inspektowych na ciepłym spodzie, po 40 sztuk w oknie, dołując doniczki w ściółce torfowej, co ułatwia utrzymanie właściwej wilgotności lub w szklarniach na zagonach. Można też umieszczać je w tunelach foliowych.

Drugie przesadzanie


Jak pielęgnować cyklameny? Po raz ostatni cyklameny przesadza się w końcu czerwca, na początku lipca, najpóźniej do 10 lipca, do doniczek o średnicy 13-14 cm. Jak zwykle rośliny sadzi się lekko, tym razem jednak zwracając uwagę, aby 1/3 bulwy wystawała ponad ziemię. Jednocześnie za pomocą zaostrzonego patyczka usuwa się wyrastające pąki kwiatowe. Cyklameny podlewanie. Codziennie rano cyklameny przegląda się i podlewa, a ponadto w ciągu dnia zrasza dwu-, a nawet trzykrotnie, jeśli panuje upał. W razie stałej operacji słonecznej cieniuje się od godziny 10 do 15. W trzeciej dekadzie sierpnia zaprzestaje się cieniowania, a rośliny spryskuje tylko 2 razy dziennie.
Od połowy sierpnia rośliny rosnące w torfie zasilamy trzykrotnie, w odstępach dwutygodniowych, roztworem mieszanki dodawanej do torfu, licząc 1 g na 1 roślinę, lub zasilamy dolistnie Florovitem.

Aby cyklameny rozrastały się równomiernie we wszystkich kierunkach, muszą mieć dostateczną ilość miejsca.

W tym celu rozstawia się je, gdy zaczynają się stykać liśćmi, tj. 2-3 razy w ciągu lata, w wyniku czego w jednym oknie znajduje się 16-20 doniczek. W 3 tygodnie po ostatnim przesadzeniu roślin co 10 dni zasila się je gnojowicą rozcieńczoną w stosunku 1/10 z dodatkiem 2 g superfosfatu i 1 g 40-procentowej soli potasowej na litr.

Pielęgnowanie po przeniesieniu do szklarni.


Cyklamen jak dbać? W ostatnich dniach września, a najpóźniej w pierwszych dniach października (jeśli jesień jest ciepły), kwiat cyklamen znajdujący się w inspektach przenosi się do szklarni i ustawia po 9-12 sztuk na 1 m stołu. Rośliny znajdujące się w szklarni lub w tunelu foliowym rozstawia się w tej samej ilości. Rośliny te najrównomierniej i najobficiej kwitną w temperaturze 12-16°. Cyklamen kwitnienie. Pełnia kwitnienia cyklamenów wielkokwiatowych przypada na miesiące zimowe, miniaturowych jesienią.

Znana jest powszechnie próba, jaką stosują ogrodnicy, by przekonać się, czy cyklameny są dobrze wyprodukowane. Polega ona na odwróceniu doniczki z rośliną dnem do góry i ustawieniu na liściach, u prawidłowo rozwiniętej rośliny nie tylko ogonki liściowe nie powinny się zginać, lecz powinna ona utrzymać drugi egzemplarz ustawiony na niej.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Pantofelnik kwiat doniczkowy, Calceolaria Pantofelnik. Kwitnie od końca marca do czerwca.

Kwiaty lubiące cień w domu, kwiaty cięte do wazonu, kwiaty domowe Dekoracje roślinne wnętrz- kwiaty cięte, doniczkowe, ikebana

Begonia królewska rozmnażanie, uprawa, sadzonki, jaka ziemia Begonię królewską rozmnaża się z sadzonek liściowych- liść kładzie się na piasku i nacina końcówki nerwów

Jakie rośliny na balkon południowy, kwiaty na ciemny balkon Na balkony nadają się rośliny długo i obficie kwitnące, niezbyt wysokie, o wyrównanym wzroście.