Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Kiedy sie sadzi hiacynty hodowla, hiacynt jaka ziemia

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2023-01-31

Hiacynt w ogrodzie.


Hiacynt jest jednym z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Kwitnienie hiacynta przypada na kwiecień, maj. W tym okresie cebula wypuszcza gruby pęd, który po pewnym czasie obsypuje się pięknymi i pachnącymi kwiatami barwy białej, niebieskiej, różowej … Po przekwitnięciu pozostawiamy cebulki w ziemi i za rok znowu zakwitną. Jeżeli mamy hiacynta w doniczce przenosimy go do ogrodu i sadzimy w ziemi na głębokości trzy razy większej niż wysokość cebulki i w odstępie od innej cebuli od 4 do 20 cm w zależności od jej średnicy (im grubsza cebulka tym odległość większa).
Hiacynty są odporne na mrozy, mogą zimować na grządce. Dobrze jest je okryć na przykład korą, liśćmi, gałęziami, które zatrzymują śnieg i ziemia nie przemarza tak głęboko. Hiacynty są wrażliwe na choroby, z tego względu warto je wykopać w czerwcu i przechować w chłodnym i suchym miejscu. Rośliny te chorują z reguły ze zbyt częstego podlewania, dlatego zalecany jest umiar. Jesienią we wrześniu, październiku posadzić na kwietniku po zaprawieniu cebuli środkiem grzybobójczym.
Hiacynty co roku tworzą cebulki przybyszowe, które możemy wykorzystać do rozmnażania- otrzymujemy wówczas rośliny podobne do tych, z których je pobraliśmy. Sadzimy je na grządkach w dobrej ziemi, stanowisko słoneczne, dokarmiamy nawozami, na jesień wykopujemy dojrzałe cebule i przechowujemy w suchym chłodnym miejscu lub sadzimy od razu na miejsce stałe, na rabacie lub kwietniku.

Kiedy sie sadzi hiacynty. Pędzenie roślin cebulowych.


W zaspokojeniu zapotrzebowania na kwiaty w okresie zimy duże znaczenie mają rośliny cebulowe: tulipany, hiacynty, narcyzy i szafrany, które przez pędzenie, czyli poddanie odpowiednim zabiegom zmusza się do zakwitnięcia już od drugiej połowy grudnia.
Zobacz inne rośliny doniczkowe lubiące słońce

Hiacynty hodowla- Hyacinthus orientalia, pędzenie hiacyntów.


Hiacynt kwiat ze względu na efektowne kwiaty, a zwłaszcza piękny zapach, jest jednym z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Uprawa hiacyntów.

Sprowadzane są dwa rodzaje cebul: zwykłe i tzw. preparowane.


Te ostatnie dzięki uprzedniemu poddaniu działaniu odpowiednich temperatur nadają się do wczesnego pędzenia i mogą zakwitnąć w końcu grudnia i na początku stycznia. Z cebul niepreparowanych można otrzymać rośliny kwitnące najwcześniej w marcu.

Hiacynt jaka ziemia- sadzenie.


Kiedy sie sadzi hiacynty, jaka ziemia? Cebulki hiacyntów sadzimy w połowie października do doniczek o średnicy 10 cm, na których dno dajemy drenaż, do ziemi ogrodowej z dużym dodatkiem piasku, w ten sposób, aby wierzchołek wystawał nieco ponad brzeg doniczki. Hiacynt cebule dołuje się w rowach podobnie jak tulipany, albo lepiej umieszcza się w specjalnych klimatyzowanych pomieszczeniach. Zdjęcia hiacyntów.

Hiacynty hodowla. Do pędzenia hiacyntów najwcześniej można przystąpić w trzeciej dekadzie listopada, wydobywając z zadołowania doniczki z cebulami preparowanymi odmian wczesnych. Cebulki hiacyntów niepreparowane można wyjmować w grudniu- styczniu, wszystkie jednak dopiero wówczas, gdy wyrastający pęd osiągnie 4-5 cm wysokości. Podczas przenoszenia do szklarni należy zachować ostrożność (porównaj- tulipan).

Hiacynt podlewanie


Hiacynt jak podlewać? Doniczki ustawiamy w zaciemnionej szklarni o temperaturze 15°, przykrywamy torfem lub piaskiem i podlewamy umiarkowanie. Gdy pędy osiągną długość 7-8 cm, a między liśćmi można już wyczuć pąk kwiatowy, ustawiamy na stole, temperaturę podwyższamy do 20-23° i podlewamy dość obficie. Hiacynty wnoszone do szklarni pod koniec stycznia stawia się od razu na stołach na pełnym świetle.

Hiacynt pielęgnacja. Po rozwinięciu się kilku dolnych kwiatów w kwiatostanie temperaturę należy obniżyć do 15-18°. Przy wczesnym pędzeniu zakwitają, po 4 tygodniach, a późnym- po 3 tygodniach od chwili wniesienia do szklarni. Rośliny należy podlewać tylko w godzinach przedpołudniowych, w ten sposób, aby woda nie zatrzymywała się na liściach. Woda utrzymująca się przez dłuższy czas między liśćmi może powodować gnicie kwiatostanów.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Uprawa poinsecji, gwiazda betlejemska przesadzanie, wilczomlecz piękny Wilczomlecz piękny, poinsecja- po ścięciu zanurza się po pierwsze liście do wody o temperaturze 80°, aby z łodygi wyciekł sok mleczny

Wszystko o chryzantemach, chryzantemy kiedy sadzić, kiedy uszczykiwać Złocień ogrodowy, chryzantema to roślina dnia krótkiego

Hodowla róż ciętych, uprawa róż szklarniowych kiedy przycinamy róże Ścinamy kwiaty, gdy płatki zaczynają się lekko rozchylać

Bez lilak uprawa, pędzenie, krzew bzu uprawa Lilak zwyczajny, bez- najwcześniej pędzenie można rozpocząć w końcu października lub w pierwszych dniach listopada