Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Hortensja kiedy sadzić, kiedy przesadzać hortensje, jak sadzić

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-10-02

Hortensja jak uprawiać-hortensja hydrangea macrophylla


Hortensja uprawiana jest jako hortensja w doniczce i hortensje w ogrodzie. Dostarcza też doskonałego materiału do wieńców w okresie od końca marca do końca kwietnia.
Hortensja jak uprawiać? Aby roślina wyglądała pięknie, musi mieć zagwarantowany półcień i odpowiednie nawadnianie- ani za sucho, ani za mokro.


Hortensja kiedy sadzić?


Hortensję rozmnażamy przez sadzonkowanie od lutego do końca maja.


Termin wykonania tej pracy zależy od tego, na ile pędów hortensja będzie prowadzona. Hortensja kiedy sadzić? Przygotowując sadzonki od lutego do połowy marca, można produkować rośliny o 5-8 lub nawet większej liczbie pędów. Sadzonki sporządzone w drugiej połowie kwietnia lub w maju dostarczają zazwyczaj materiału do wyprowadzenia roślin jednopędowych.

Hydrangea macrophylla uprawa. Hortensja jak sadzić?


Hortensja sadzonki. Jak rozmnożyć hortensje? Sadzonki przygotowuje się z wierzchołków odrostów korzeniowych lub pędów bocznych, które odcina się z roślin przyspieszanych, podobnie jak pelargonii. Cięcie hortensji. Sadzonki hortensji tnie się z dwiema, a lepiej z trzema parami liści, przy czym cięcie nie musi być wykonane koniecznie pod węzłem. Dolną parę liści ucina się, pozostawiając tylko 1 cm ogonka liściowego, liście środkowe, jeśli są bardzo duże, skraca się, aby zabezpieczyć przed nadmiernym parowaniem, liście górne zaś pozostawia nienaruszone. Hortensja jak sadzić? Hortensje sadzonki umieszcza się na stołach w mnożarce w temperaturze 18-20°, w rozstawie 3x4 cm. Jako podłoże stosuje się mieszankę ziemi, powinno ono być dobrze ubite. W początkowym okresie sadzonki dokładnie cieniujemy i spryskujemy 2 lub 3 razy dziennie. Po tygodniu cieniujemy już tylko w dni słoneczne i spryskujemy 1-2 razy dziennie. Hortensja zdjęcia.

Jak pielęgnować hortensje?


Po 3-4 tygodniach, gdy sadzonki wytworzą kilka korzeni, sadzi się je do doniczek o średnicy 8-9 cm lub do inspektu w rozstawie 10x10 cm, do mieszanki ziem. Hortensja jaka ziemia?
Ziemia do hortensji musi być próchniczna, zasobna w składniki pokarmowe, o odczynie kwaśnym (4,5-5,5).
Z tego też względu głównym składnikiem mieszanek jest torf i ziemia inspektowa. W celu wzbogacenia jej w składniki pokarmowe zaleca się dodanie do 1 m3 mieszanki 4 kg opiłków rogowych, 3 kg superfosfatu i 1,5 kg siarczanu potasowego.
Jeżeli liście robią się jasnozielone lub żółte, koniecznie dodajmy do gleby torf kwaśny.

Pielęgnacja hortensji

Prowadzenie roślin wielopędowych


Hortensja ogrodowa cięcie. Gdy rośliny z wczesnego sadzonkowania (z lutego) będą miały 5-6 par liści, a więc około połowy kwietnia, przycina się je nad 3-4 parą. Po upływie następnych 6 tygodni (na początku czerwca) wierzchołki można uszczknąć ponownie. Zabieg ten jednak nie może być wykonany później niż w końcu czerwca. Spośród wykształconych pędów słabe się usuwa, pozostawiając najsilniejsze, których powinno być 8-12.
Mniej więcej w dwa tygodnie po pierwszym uszczknięciu wierzchołka hortensję przesadza się do doniczek o średnicy 11-12 cm, napełnionych mieszanką ziem i dołuje, zazwyczaj po 60 sztuk w jednym oknie inspektowym. W połowie czerwca rośliny powinny być przesadzone po raz ostatni do doniczek o średnicy 13-15 cm napełnionych mieszanką ziem z dodatkiem nawozów mineralnych i pozostawione przez dwa tygodnie w inspekcie (po 18 doniczek w 1 oknie), aby się dobrze ukorzeniły.
Hortensja ogrodowa kiedy sadzić? Jeżeli w okresie lata będą uprawiane na dworze, to po zakorzenieniu się doniczki z hortensjami dołuje się na zagonach w rozstawie 30x40 cm. Hortensja cięcie.
Rośliny otrzymane z sadzonek ciętych od połowy marca do połowy kwietnia przycinamy tylko raz, otrzymując rośliny z 3-5 pędami. Zostaje także zredukowane jedno przesadzenie; stosuje się od razu mieszankę ziem.

Prowadzenie roślin jednopędowych


Hortensje prowadzone na jeden pęd nie rozrastają się tak silnie, jak poprzednie, sadzimy je więc do mniejszych doniczek. Przesadzanie hortensji. Z doniczek o średnicy 8-9 cm przenosi się je do doniczek o średnicy 10 cm (ustawiając po 60 sztuk w oknie), a ostatni raz do doniczek o średnicy 12-13 cm napełnionych mieszanką D (po 30-35 sztuk w 1 oknie). Pomiędzy terminami przesadzania upływa zwykle 5-6 tygodni. Na zagonach rośliny dołujemy w rozstawie 25x30 cm.

Pielęgnowanie roślin. Kiedy przesadzać hortensje


Kiedy przesadzać hortensje? Po każdym przesadzeniu hortensji skrzynie inspektowe na 3-4 dni nakrywamy oknami i cieniujemy. Hortensja wymaga dużej ilości wody, więc ją obficie podlewamy, zaś w dni słoneczne cieniujemy i zraszamy, po przesadzeniu nawet 2-3 razy dziennie.
Nawóz do hortensji. W okresie intensywnego wzrostu, a więc od czerwca do połowy sierpnia, hortensje raz w tygodniu podlewamy gnojowicą lub fekaliami, rozcieńczonymi w stosunku 1:20, od lipca z dodatkiem 3 g superfosfatu i 1 g siarczanu potasowego na 1 litr roztworu.
W połowie sierpnia zaprzestajemy zasilania- wówczas zaczynają zawiązywać się pąki na przyszłoroczne kwitnące pędy, zaś od połowy września ograniczamy podlewanie.

Hortensja zimowanie


Hortensja ogrodowa zimowanie- trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed przemarznięciem: podsypujemy go torfem, liśćmi lub korą na wysokość 20-30 cm i okrywamy powyżej- możemy także użyć do tego celu papieru.

Przemarznięte nie wydadzą kwiatów w przyszłym roku.

Pędy przemarznięte usuwamy, a w razie wątpliwości najlepiej zaczekać z diagnozą do maja- wtedy mamy pewność, że na pewno nie wypuści.
W ogrodnictwie- na zagonach pozostaje hortensja do października. W drugiej połowie lub w końcu października przenosimy ją do skrzyń inspektowych, lub belgijek; zależnie od wielkości roślin ustawia się 45 do 70 doniczek w 1 oknie. Skrzynie nakrywamy oknami, z nadejściem zaś mrozów okrywamy matami i liśćmi. Temperatura pod oknami powinna się wahać od 0 do 5°, toteż w dni słoneczne skrzynie wietrzymy. Tak przechowywana hortensja stopniowo traci liście.

Przyspieszanie


Po co najmniej 8-tygodniowym okresie spoczynku można przystąpić do pędzenia hortensji. Zazwyczaj w drugiej połowie grudnia — początku stycznia, w dzień pogodny, hortensje wyjmuje się z belgijek i przenosi do szklarni zimnej, o temperaturze 10-12°. Doniczki ustawia się ciasno 25-36 sztuk na 1 m2.

Rośliny w szklarni podlewa się umiarkowanie oraz zrasza 1-2 razy dziennie. Po upływie 4 tygodni, gdy pędy zaczną się rozwijać, rośliny zaczynamy zasilać tak jak w lecie, zaś temperaturę podnosimy do 15-18°. Doniczki rozstawiamy tak, aby znajdowało się po 16-25 sztuk na 1 m2, zaś gdy rośliny zaczną się stykać, ustawiamy jeszcze rzadziej- po 9-12 sztuk na 1 m2. W celu zabezpieczenia przed krzywieniem się pędów zaleca się przywiązywanie ich do palików. Gdy zaczną się ukazywać pąki kwiatowe, przestajemy zasilać.
Hortensja zakwita w marcu, a więc po 3 miesiącach od chwili rozpoczęcia pędzenia. Ponieważ hortensja ma u nas największy zbyt w okresie świąt wielkanocnych, należy termin rozpoczęcia pędzenia tak dobrać, aby główne kwitnienie wypadło w tym czasie.
Cały cykl produkcyjny roślin prowadzonych na 8-12 pędów trwa 14 miesięcy, na 3-5 pędów- rok, zaś na jeden pęd 11 miesięcy.
Barwienie. Kwiaty odmian o kwiatach różowych i czerwonych można zabarwić na niebiesko. W tym celu przy ostatnim przesadzaniu należy do ziemi w doniczce dodać 10-15 g ałunu potasowego, przy czym połowę ałunu miesza się z ziemią, a resztę rozsypuje na powierzchni ziemi z dala od łodygi. Ałun stosowany bywa również w postaci roztworu, ale zabieg barwienia jest wówczas bardziej kłopotliwy.

Hodowla hortensji ogrodowych nie jest trudna, każda osoba powinna sobie z tym tematem poradzić.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Kwiat gloksynia doniczkowa pielęgnacja, gloksynia rozmnażanie Aby otrzymać gloksynię kwitnącą w maju, nasiona wysiewa się w pierwszej połowie grudnia, wysiane w początkach stycznia zakwitną w czerwcu.

Starzec popielnik kwiat, cyneraria uprawa, cyneraria ogrodowa Popielniki rozmnaża się przez siew. Wysiewa się w lipcu — sierpniu do zimnych inspektów do mieszanki ziem.

Pierwiosnek kubkowaty uprawa, pierwiosnek doniczkowy, primula Pierwiosnki rozmnażamy z nasion. Najwłaściwszą porą wysiewu jest luty.

Pelargonia w domu, jaka ziemia, kiedy sadzić pelargonie Pelargonia. Rozmnaża się ją przez sadzonkowanie w dwóch terminach — w sierpniu albo w końcu stycznia i w lutym.