Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Konwalia uprawa, jak sadzić konwalie kiedy sadzić, pędzenie

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2023-01-31

Konwalia majowa uprawa— Convallaria majalis


Konwalia majowa jak sama nazwa wskazuje, kwitnie w maju, obsypuje się wówczas pięknymi małymi dzwoneczkami, wytwarzającymi cudowny zapach. Rośnie w lasach i na terenach nizinnych, często sadzona w ogrodach i na cmentarzach w cieniu lub półcieniu. Jest rośliną wieloletnią, odporną na mrozy. Rozmnaża się z kłączy podziemnych lub z czerwonych kuleczek powstałych z przekwitniętych kwiatków. Najlepszym terminem na podział kłączy jest październik listopad.
Jest rośliną trującą, ale wąchanie tych kwiatów nikomu nie zaszkodzi. Trujące są liście, kwiaty i woda, w której stały konwalie. Zalecana jest daleko idąca ostrożność. Wykorzystywana jest w lecznictwie, leczy bowiem choroby serca, wspomaga mózg, działa uspokajająco.
Konwalia była rośliną pod ochroną, ale od 2015 rozporządzeniem usunięto ja z rejestru gatunków chronionych i można ją zrywać w parkach i lasach bez obawy o otrzymanie mandatu.

Konwalia kwiat nie jest wprawdzie rośliną cebulową, lecz bywa pędzona w tym samym okresie jak cebulowe. Jej piękne białe kwiaty o miłej woni zawsze znajdują nabywców.
W drugiej połowie października za pomocą wideł szerokozębnych (amerykańskich) wykopuje się z ziemi kłącza konwalii, które, po otrząśnięciu z ziemi i usunięciu liści, należy odpowiednio posortować.

Konwalia uprawa. Do pędzenia przeznacza się kłącza o pękach grubych, na wierzchołku tępo zakończonych, ponieważ maję wykształcone pąki kwiatowe. Rośliny o pękach cienkich, spiczasto zakończonych, jako nieposiadające jeszcze zaczątków kwiatów wysadza się ponownie do gruntu.

Roślinom przeznaczonym do pędzenia skraca się korzenie do długości 10-12 cm, wiąże w pęki po 25 szt. i dołuje w inspektach lub na zagonach przysypując piaskiem w ten sposób, aby na powierzchnię wystawały jedynie pąki. Należy zwracać uwagę, aby piasek był stale wilgotny. Konwalie kiedy sadzić?

Konwalia zdjęcia.

Pędzenie konwalii rozpoczyna się w drugiej połowie listopada.


Konwalia sadzenie- jak sadzić konwalie


Jak sadzić konwalie? Kłącza sadzi się w rozstawie 3x6 cm do skrzynek wypełnionych torfem, piaskiem lub nawet trocinami, w ten sposób, aby pąki wystawały ponad powierzchnię podłoża. Skrzynki przykrywa się mchem. Po podlaniu skrzynki ustawia się w ciemnym miejscu, w temperaturze 25°. Rośliny podlewa się codziennie dość obficie, warto też zwiększać wilgotność powietrza, np. za pomocą urządzenia do zamgławiania.
Konwalie uprawa. Gdy pędy osiągną około 10 cm długości, konwalie majowe wystawia się na światło, a gdy kwiaty zaczną się rozwijać, temperaturę obniża się do 12-14°. W tym stanie nadają się już do zbytu. Wyrwane kwiatostany przeznaczone do sprzedaży układane są po 10 lub 25 szt. w pęki.

Konwalie kiedy sadzić? Należy zaznaczyć, że u konwalii pędzonych w listopadzie wyrastają jedynie pędy kwiatowe, natomiast liście rozwijają się w niewielkiej ilości. Im później rozpoczyna się pędzenie, tym więcej wykształca się liści. Także w miarę opóźniania terminu skraca się długość okresu pędzenia; w listopadzie i w grudniu wynosi on 4 tygodnie, od początku stycznia do połowy lutego- 3 tygodnie, od 15 lutego tylko 2 tygodnie.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Kiedy sie sadzi hiacynty hodowla, hiacynt jaka ziemia Hiacynt nadaje się do wczesnego pędzenia

Uprawa poinsecji, gwiazda betlejemska przesadzanie, wilczomlecz piękny Wilczomlecz piękny, poinsecja- po ścięciu zanurza się po pierwsze liście do wody o temperaturze 80°, aby z łodygi wyciekł sok mleczny

Wszystko o chryzantemach, chryzantemy kiedy sadzić, kiedy uszczykiwać Złocień ogrodowy, chryzantema to roślina dnia krótkiego

Hodowla róż ciętych, uprawa róż szklarniowych kiedy przycinamy róże Ścinamy kwiaty, gdy płatki zaczynają się lekko rozchylać