Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Kwiatowe ABC

Data: 2019-10-30, Data edycji: 2022-09-25

Dziś nie wyobrażamy sobie lepszego prezentu niż bukiet kwiatów - wręczamy je z okazji urodzin, imienin, ślubu lub po prostu jako wyraz naszych uczuć względem drugiej osoby. Widok wręczanych kwiatów nikogo już nie dziwi, dlatego zazwyczaj nie zastanawiamy się nad początkami tej tradycji.

Kult kwiatów.


Kult kwiatów był obecny wśród ludzi niemal od zawsze. Wręczano je sobie już w średniowieczu - okazywanie miłości w sposób otwarty i wylewny nie było aprobowane przez kościół, dlatego kochankowie znaleźli bardziej dyskretną metodę powiedzenia drugiej osobie: kocham, lubię, szanuję... Badacze upatrują tego zwyczaju również znacznie wcześniej, bo w czasach prehistorycznych, chociaż wtedy wręczane przez mężczyzn wracających z polowania rośliny miały charakter bardziej pragmatyczny - bo leczniczy. Znacznie później kobiety zaczęły te podarki suszyć i wykorzystywać do zdobienia domostw.

Język kwiatów


Wiek XVIII i XIX przyniósł coś więcej - język kwiatów. Początkowo służył on przekazywaniu sobie komunikatów wojennych, aby z czasem przenieść się na tę przyjemniejszą sferę życia. Dziś mamy już do czynienia z całym kwiatowym savoir-vivrem - warto go znać, by nie popełniać błędów.
barwa kwiatu - czerwień to kolor miłości i namiętności, róż jest oznaką romantyzmu, żółty radości, a niebieski wierności.
rodzaj - bez symbolizuje pierwsze zakochanie, lilia czyste intencje, bratek wieczną przyjaźń, a fiołek wierność.
liczba - z reguły powinna być nieparzysta. Ma to przynieść obdarowanej osobie szczęście, ale wynika również ze względów estetycznych, lepszej prezencji.
cięte lub doniczkowe - te pierwsze są uznawane za prezent elegancki, a drugie - praktyczny, choć musi być dostosowany do gustu osoby obdarowanej.
sposób wręczenia - bukiet powinien być trzymany w lewej ręce, a po przywitaniu przełożony do prawej i tą ręką wręczony. Zawsze kwiatami do góry, po uprzednim zerwaniu papieru ochronnego.
osoba obdarowywana - kwiaty zwyczajowo wręczane są kobietom, ale istnieją wyjątki od tej reguły, np. w przypadku chęci podziękowania profesorowi czy lekarzowi.
Jednym z pomysłów na wyrażenie swoich uczuć jest wyjątkowy podarek dostępny na Wieczneroze.fun - kwiat róży premium, tzw. wieczna róża, ukryta pod szklaną kopułą. Jest to motyw znany z baśni Piękna i Bestia, odzwierciedlenie magii i uczucia silniejszego niż wszystko. Wieczna róża jest przygotowana w taki sposób, aby prezentować się pięknie przez bardzo długi czas mierzony w latach. Co innego w tak dosadny sposób przekaże ukochanej osobie, że nasza miłość jest wieczna?

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Jakie rośliny na balkon południowy, kwiaty na ciemny balkon Na balkony nadają się rośliny długo i obficie kwitnące, niezbyt wysokie, o wyrównanym wzroście.

Kwiaty lubiące cień w domu, kwiaty cięte do wazonu, kwiaty domowe Dekoracje roślinne wnętrz- kwiaty cięte, doniczkowe, ikebana

Kwietniki sezonowe przed domem, klomby kwiatowe ZAKŁADANIE I PIELĘGNOWANIE KWIETNIKÓW przygotowanie projektu, przygotowanie roślin, przygotowanie gleby, posadzenie roślin

Ile wytrzymają kwiaty cięte, jak przechowywac cięte roze Kwiaty cięte, przechowuje się w pomieszczeniu, w którym temperatura powinna wynosić 5—8°