Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Rośliny doniczkowe lubiące słońce, kwiaty doniczkowe, które lubią cień

Data: 2021-09-26, Data edycji: 2023-02-10

Jakie kwiaty doniczkowe wybrać?


Gatunek kwiatów doniczkowych trzeba dobierać w zależności od ilości światła w pokoju. Słońce to warunek konieczny do rozwoju roślin, a jego mała ilość powoduje wyciąganie się kwiatów doniczkowych, są one blade, anemiczne.
Najmniej światła, a zazwyczaj i ciepła, będzie miała oczywiście wystawa północna (tu możemy umieścić kwiaty doniczkowe, które lubią cień), to też mając okna zwrócone na północ, musimy się z tym liczyć i wybrać rośliny najwytrzymalsze na takie warunki. Wystawa południowa (tu stawiamy rośliny doniczkowe lubiące słońce) jest korzystna w również tylko dla pewnej grupy roślin, na przykład dla kaktusów, na inne, na przykład na paprocie, może działać bardzo niekorzystnie, nawet gdy na krótko będą wystawione na działanie promieni słonecznych. Nie znaczy to, że nie możemy ustawiać na południowym oknie żadnych kwiatów doniczkowych poza kaktusami, należy jednak pamiętać, że w lecie będą one wymagały cieniowania w porze południowej, obfitego podlewania i zraszania. Wystawa wschodnia i zachodnia są korzystne dla większości roślin, za najlepsze zaś uważamy wystawy południowo-wschodnie i południowo-zachodnie, przy których naświetlenie jest zupełnie dostateczne, kwiaty doniczkowe nie są narażone na zbyt silne działanie słońca, a ziemia na nadmierne wysuszenie. Jednostronne oświetlenie, którego jedynym źródłem jest okno, powoduje nierównomierny wzrost roślin; należy jednak zaznaczyć, że obracanie roślin w celu zapewnienia równomiernego oświetlenia nie przynosi pożytku, a czasem szkodzi.
O wymaganiach kwiatów doniczkowych w stosunku do świata z grubsza można się zorientować na podstawie warunków, w jakich żyją w stanie dzikim. Na przykład rośliny żyjące w cienistych lasach, jak aspidistra, begonia, bluszcz inne dobrze znoszą zacienienie, a niektóre z nich nawet go wymagają. Rośliny z krajów o gorącym klimacie, jak kaktusy, cibora (papirus), cytryny i pomarańcze czy palmy znacznie lepiej czują się w miejscach nasłonecznionych.
Wybór rośliny może ułatwić spis kwiatów doniczkowych w zależności od ilości światła w pomieszczeniu.

Zestawienia roślin doniczkowych pod względem ich wymagań w stosunku do światła.


Kwiaty doniczkowe, które lubią cień


(gwiazdką oznaczono rośliny szczególnie nadające się do północnych pomieszczeń, kliknij i zobacz jak wygląda): araukaria *, aspidistra *, aukuba, barwinek włoski, begonia, bluszcz *, chlorophytum, cissus *, fiołek, fittonia, fuksja, laur, mirt, monstera *, paprocie *, saintpaulia, sansevieria *, skalnica rozłogowa, sparmania, szparag (asparagus), trzmielina trzykrotka.

Rośliny doniczkowe lubiące słońce lub znoszące duże nasłonecznienie


(gwiazdką oznaczono rośliny szczególnie nadające się do południowych pomieszczeń, kliknij i zobacz jak wygląda i jak się opiekować): abutilion, achimenes, agapant *, balsamina, bilbergia *, cantedeskia (kalla), cibora (papirus), cytryny i pomarańcze*, dracena, dzwonek ogrodowy, fikus, hemantus, hipeastrum, hoja, kaktusy i inne sukulenty *, kamelia, lak, maranta, mimoza, oleander, ostromlecz czerwony *, palmy *, psianka, passiflora, pelargonia, rozmaryn, róża, sitowie, welthaimia, złocień ogrodowy.

Cylkamen na zdjęciu.
Podziału tego nie należy jednak traktować zbyt rygorystycznie. Nie obawiaj my się, że mając np. południowy pokój, nie będziemy mogli uprawiać w nim trzykrotki, która lubi cień; umieścimy ją tylko dalej od okna, na półeczce przy ścianie, do której nie dotrą promienie słoneczne. Starajmy się w miarę możliwości wybierać takie rośliny, które będą się u nas dobrze czuły, gdyż tylko wtedy będą ładnie i zdrowo wyglądały.
Kwiaty doniczkowe dzielimy na różne grupy w zależności od cech zdobniczych, sposobu życia, budowy itp.; mamy więc rośliny o ozdobnych liściach, kaktusy i inne sukulenty, rośliny zwisające i pnące, ładnie kwitnące, rośliny nadające się do pędzenia oraz rośliny przebywające w mieszkaniu tylko w czasie kwitnienia. Podział ten również powinien ułatwić wybór roślin, nie można jednak opierać się wyłącznie na tym zróżnicowaniu; często roślina kwitnąca może mieć jednocześnie ozdobne liście, roślina zwisająca może mieć ładne kwiaty itd., a więc dopiero dokładne zapoznanie się z opisami poszczególnych gatunków pozwoli wybrać rośliny najodpowiedniejsze.

Ogólne wiadomości o uprawie roślin doniczkowych


Temperatura.


Na ogół większość roślin ozdobnych możemy uprawiać w przeciętnej pokojowej temperaturze, to znaczy 16-18 stopni Celsjusza i jest uzależniona od miejsca ich ustawienia, a więc od wystawy słonecznej i odległości od kaloryfera czy pieca. Miłośnicy roślin są w błędzie, gdy w zimie starają się zapewnić swoim wychowankom wysoką temperaturę. Należy pamiętać, że rośliny przechodzą co rok w okres spoczynku. Uniemożliwienie im tego i pobudzanie do stałej wegetacji wpływa szkodliwie na ich rozwój. Dla wielu roślin temperatura 10-12 stopni Celsjusza jest w zimie najodpowiedniejsza. W mroźne noce należy jednak zdejmować rośliny z parapetów okiennych.
Nie tylko zbyt niska temperatura, ale również duże jej wahania są dla roślin szkodliwe, toteż musimy zapobiegać temu przez równomierne ogrzewanie mieszkania i wietrzenie.

Wilgotność powietrza.


Nasze mieszkania są z reguły dla roślin doniczkowych zbyt suche, szczególnie w zimie, gdy działa centralne ogrzewanie. W tym okresie powinniśmy codziennie wietrzyć najlepiej w południe przez 15-30 minut. Większą wilgotność uzyskujemy, wieszając na kaloryferach specjalnych pojemników z wodą. Można również pod kwiatkiem umieścić większy podstawek z wodą, do którego wstawiamy podwyższenie (np. odwrócony inny podstawek) i na niego naszą roślinkę. Woda paruje i powstaje wówczas specyficzny, wilgotniejszy mikroklimat tylko dla niej. Dla roślin nielubiących suchego powietrza np. paprocie powinniśmy stosować zraszanie.

Ziemia


Wybór odpowiedniej ziemi dla kwiatów doniczkowych jest bardzo ważny, ponieważ to z niej czerpie pokarm, wodę i w niej właśnie żyją i oddychają korzenie. Od jakości ziemi zależy zarówno zdolność zatrzymywania wody, jak i zawartość powietrza. Ziemia z dużą domieszką piasku słabo zatrzymuje wodę, korzenie natomiast znajdują się w niej zawsze dostatek powietrza. Ziemia gliniasta przeciwnie– chłonie wodę z łatwością i wskutek tego może w niej być za mało powietrza. Znajomość warunków, w jakich żyją rośliny w stanie dzikim, pomoże nam dobrać odpowiednią ziemię. Rośliny suchych pustyń, a więc kaktusy i pozostałe sukulenty, nie wymagają ziemi żyznej– najlepiej rosną w piaszczysto-gliniastej. Roślinom szybko rosnącym, o dużych, bujnych liściach trzeba dać ziemię pożywną. Odpowiednią ziemię można kupić w sklepach ogrodniczych.

Rodzaje ziemi dla kwiatów doniczkowych.


Ziemia darniowa- ziemię taką możemy przynieść z łąki, ma w sobie glinę, piasek i małą ilość próchnicy i składników pokarmowych.
Ziemia liściowa- można ją wykopać z lasów liściowych, sadów i parków. Dobrze przyjmuje wodę, jest w miarę żyzna.
Ziemia inspektowa- posiadają ją z reguły ogrodnicy po wymianie w inspektach, żyzna, zasobna w składniki pokarmowe, zwięzła- wymaga zmieszania z ziemią darniową lub liściową, torfem i piaskiem.
Ziemia kompostowa- gromadzimy odpadki na kompostowniku, lekko przysypujemy ziemią, co pewien czas polewamy wodą, żeby była mokra i przerabiamy co miesiąc wszystko łopatą. Dobrze jest dodać trochę nawozu i torfu. Po roku możemy w tak przygotowanej ziemi sadzić wszystkie gatunki kwiatów.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Begonia królewska rozmnażanie, uprawa, sadzonki, jaka ziemia Begonię królewską rozmnaża się z sadzonek liściowych- liść kładzie się na piasku i nacina końcówki nerwów

Rozmnażanie paproci, nasiona paproci, jak dbać o paproć? Paprocie. Najodpowiedniejszą porą wysiewu zarodników jest luty i początek marca.

Asparagus doniczkowy odmiany, asparagus sprengeri uprawa Szparag— Asparagus- rozmnażamy z nasion, które zazwyczaj wysiewamy w styczniu lub w lutym

Jak dbać o kaktusy doniczkowe, jaka ziemia do kaktusów, sukulentów Kaktusy i inne sukulenty- wysiewamy je w szklarni w lutym, w marcu, a w mieszkaniu — w kwietniu i w maju.