Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Kwiat lewkonia uprawa z nasion, lewkonia sadzonki

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-10-04

ROŚLINY UPRAWIANE NA KWIAT CIĘTY.


Lewkonia kwiat- Matthiola incana


Lewkonie w ogrodzie. Lewkonia jest rośliną uprawianą od dawna ze względu na piękne kwiaty o przyjemnej woni. Najbardziej są cenione rośliny o kwiatach pełnych, które znajdują szerokie zastosowanie przy wyrobie bukietów, wiązanek i wieńców.
Lewkonie kwiaty- znane są trzy rasy lewkonii: letnia, jesienna i zimowa, które różnią się między sobą długością okresu produkcji. Lewkonia kiedy kwitnie? Okres produkcji lewkonii letniej trwa 3-4 miesiące, jesiennej 5 miesięcy, a zimowej 10 miesięcy.
Do uprawy pod szkłem nadają się lewkonia letnia i lewkonia zimowa.

Lewkonia letnia pełna uprawa


Lewkonia uprawa z nasion. U odmian zwykłych kwiaty pełne stanowią nie więcej niż 50-60%. Procent ten może być jednak podwyższony, gdyż niektóre odmiany mają tzw. czynnik sygnalizujący, tj. wskaźnik, który w fazie siewki ułatwia odróżnienie roślin lewkonii pełnokwiatowej, a więc umożliwia usunięcie roślin o kwiatach pojedynczych. Mianowicie u niektórych liście roślin pełnokwiatowych są zabarwione jasnozielono, a rośliny o kwiatach pojedynczych- ciemnozielone. Lewkonia letnia pełna sygnalizuje różnicę w zabarwieniu występujące najwyraźniej na wiosnę, gdy dzień ma mniej niż 12 godzin (do 20 kwietnia), a temperatura waha się od 6 do 8°.

Lewkonia uprawa z nasion.


Lewkonia nasiona, których w 1 g znajduje się 600-700 szt., wysiewa się w styczniu-lutym do skrzynek wypełnionych mieszaniną złożoną z 2 części ziemi liściowej i 1 piasku. Ziemia i piasek musi być uprzednio parowane, gdyż siewki lewkonii łatwo są porażone przez grzyby powodujące zgorzel siewek. Nasiona przysypujemy 2-centymetrową warstwy piasku i podlewamy ostrożnie- raczej spryskujemy. Gdy siewki zaczynają kiełkować, należy zwracać uwagę, aby temperatura nie była wyższa niż 8° i obserwować, czy wystąpiło zróżnicowanie zabarwienia.
Lewkonia sadzonki. Jeśli wyrosły rośliny o zróżnicowanym zabarwieniu, wybiera się jedynie siewki o jasnozielonych liściach i pikuje w rozstawie 2x3 cm do skrzynek wypełnionych świeżą ziemią, także przeparowaną. Rośliny podlewamy bardzo umiarkowanie i utrzymujemy temperaturę 12-15°, a gdy osiągną około 5 cm wysokości, sadzimy do gruntu w szklarni lub w belgijce.

Uprawa w szklarni, w belgijkach lub tunelach foliowych


Kwiat lewkonia- ziemia w szklarni powinna być żyzna. Lewkonię sadzimy w rozstawie 10-15x20 cm. Przez pierwsze dwa tygodnie utrzymujemy temperaturę 12-15°C, a następnie obniżamy do 8-12°C, gdyż w tej temperaturze roślina ta wykształca ładniejsze kwiaty. Nadal podlewamy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest zupełnie sucha, a szklarnie obficie wietrzymy, aby rośliny zabezpieczyć przed mączniakiem. Zakwita w drugiej połowie maja.

Lewkonie uprawa w belgijkach lub tunelach foliowych. Ten sposób uprawy zasługuje na zalecenie, gdyż lewkonia jest niewrażliwa na nieznaczne przymrozki. Rozsadę można wysadzić nawet w początku kwietnia w rozstawie 15x18 cm. Początkowo belgijki nakrywamy oknami i przez pierwszy tydzień wietrzymy tylko w południe, a w następnym od godziny 10 do 12. Po dwóch tygodniach zazwyczaj można wyjąć co czwarte okno, a pozostałe równomiernie rozsunąć. Po 3 tygodniach od wysadzenia wyjmuje się znów co drugie okno, a pozostałe rozsuwa. W pierwszych dniach maja, przy normalnym przebiegu pogody, można zdjąć wszystkie okna. Rośliny nadal podlewa się ostrożnie. Lewkonia letnia uprawiana w belgijkach zakwita na początku czerwca, lecz wydaje kwiatostany silniejsze niż uprawiana w szklarni.

Uprawa lewkonii zimowej


Lewkonie odmiany. Spośród ras lewkonii zimowej najbardziej rozpowszechniona jest lewkonia Nicejska wyrastająca do 80 cm oraz lewkonia Cesarska dochodząca do 30-35 cm wysokości. Obie rozkrzewiają się silnie.
Lewkonie nasiona. Nasiona wysiewamy w maju lub na początku czerwca do skrzyneczek jak lewkonię letnią, lecz skrzyneczki ustawiamy w inspektach. Siew wprost do skrzyń inspektowych jest mniej wskazany ze względu na konieczność parowania ziemi.

Lewkonia sadzonki. Siewki pikujemy wprost do okien, do ziemi inspektowej z dodatkiem torfu, który będzie utrzymywał zwartą bryłę korzeniową; ułatwi to następne przesadzanie. Gdy siewki osiągną 5-7 cm wysokości, sadzimy je na zagonach, na otwartym powietrzu w rozstawie 30x30 cm. Gleba powinna być dobrze uprawiona i nawieziona rozłożonym obornikiem. Jeśli ma ona odczyn kwaśny, należy ją uprzednio zwapnować. W ciągu lata glebę wzruszamy, nie dopuszczając do zachwaszczenia. W końcu sierpnia rośliny dobrze rozrośnięte (słabych nie opłaca się sadzić) sadzi się do doniczek o średnicy 14 cm lub większych, do ziemi ciężkiej, gliniastej z dodatkiem torfu (1/5). Po podlaniu lewkonię ustawiamy w belgijkach po 15-20 szt. w oknie, gdzie pozostają do rozpoczęcia pędzenia. Z nadejściem przymrozków kwiaty lewkonie przykrywamy oknami, lecz w dzień obficie wietrzymy. Z chwilą obniżenia się temperatury w ciągu dnia do 2-5°C okna pozostawiamy zamknięte, a wietrzymy tylko w południe. Z nadejściem mrozów belgijki okrywamy matami i liśćmi. W dni cieplejsze i bezwietrzne wietrzymy w godzinach popołudniowych. W styczniu lewkonię przenosimy do szklarni o temperaturze 10-12°, oczyszczamy z zaschniętych liści i ustawiamy na stole w 3-4 rzędach. Pielęgnujemy jak lewkonię letnią. Przeniesiona w pierwszej połowie stycznia zakwita w początkach marca.

Zbiór kwiatów


Kwiatów lewkonii nie ścina się, lecz całe rośliny wyrywa się z korzeniami w momencie, gdy rozwinięta jest połowa kwiatów w kwiatostanie.

Lewkonia kwiat ich korzenie przed transportem najpierw otrząsa się, a następnie opłukuje się z ziemi. W wazonach lewkonie umieszcza się również z korzeniami.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Jak i kiedy rozmnażać goździki, rozmnażanie goździków, uprawa Goździki szklarniowe rozmnaża się wyłącznie przez sadzonkowanie wierzchołków pędów

Gerbera doniczkowa rozmnażanie, nasiona gerbery,hodowla gerbery Gerbera- rozmnaża się w końcu maja i w czerwcu przez podział roślin

Róże wielkokwiatowe uprawa, hodowla róż w gruncie Najważniejsze informacje przy uprawie tych pięknych kwiatów

Lewkonie w ogrodzie, nemezja wysiew, lobelia ogrodowa Kwiaty jednoroczne z rozsady- lewkonie kwiaty, lobelia uprawa, nemezja powabna wysiew