Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Narcyz żonkil uprawa, żonkil hodowla, narcyz kiedy sadzić, pędzenie

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2023-01-31

Narcyz żonkil uprawa— Narcissus sp. Kiedy sadzić żonkile?


Narcyze i żonkile są kojarzone z wiosną, można je spotkać w tym okresie jako kwiaty cięte na świątecznym stole, w pokojowym wazonie i w pięknych bukiecikach. Nie jest to roślina wymagająca co do ziemi i warunków, urośnie prawie wszędzie. Oczywiście, jeżeli gleba będzie urodzajna, otrzymamy wówczas piękne i dorodne kwiaty. Cebulki powinno się sadzić na głębokość w zależności od wielkości od 10 do 20 cm, oczywiście większe głębiej. Jeżeli będą rosły za płytko, będą się przewracać. Sadzimy je najpóźniej w sierpniu, bo muszą mieć czas wypuścić korzenie i przygotować się do zimy. Mogą na tym samym miejscu rosnąć przez maksymalnie pięć lat, ale później należy je przesadzić.
Narcyzy kwitną od marca do maja. Można wybrać na rabatę narcyzy różnych odmian o różnym okresie kwitnienia, wówczas cieszymy się kwitnącymi roślinami dłużej.
Możemy również wykopać żonkile z cebulką z ziemi i, oczyścić z piasku i z kilku sztuk utworzyć kompozycję kwiatową tak, żeby było widać cebulki na wierzchu. Kwiat z cebulką na pewno postoi nam dłużej.
Narcyz i żonkil jest trującym kwiatem- powinno się o tym pamiętać. Nie należy zapominać o myciu rąk po kontakcie z nimi. Nie wkładajmy je do wazonu z innymi kwiatami, bo tamte długo nie będą stały.

Do określenia tej rośliny używa się słowa narcyz i słowa żonkil. Czym się różni kwiat narcyz a żonkil. Są one do siebie podobne, ale kwiat żonkil ma płatki i przykoronek o zbliżonej długości. Narcyz kwiat ma wydłużony przykoronek tworzący trąbkę wewnątrz (partz zdjęcie poniżej).

Narcyz kiedy sadzić? Pędzenie narcyzów.


W Polsce narcyze są obecnie bardzo rozpowszechnione; dostarczają one w zimie pięknych i stosunkowo niedrogich kwiatów ciętych.

Narcyz żonkil uprawa. Warunkiem otrzymania ładnie wykształconych kwiatów jest odpowiednia pora sadzenia i właściwy moment przeniesienia roślin do szklarni.

Narcyz cebulki- sadzimy w końcu sierpnia, najpóźniej we wrześniu.


Żonkil hodowla. Po 3—4 szt, do doniczek o średnicy 14 cm lub w rzędy do skrzynek wypełnionych ziemią ogrodową.
Narcyz kiedy sadzić?. Dołujemy je podobnie jak tulipany. Do szklarni przenosimy w końcu grudnia lub w pierwszej połowie stycznia, lecz zawsze dopiero wtedy, gdy pąk kwiatowy wyrośnie ponad cebulę i można go wyczuć palcami między liśćmi. Trzeba jednak uważać, aby kwiat narcyz nie był przetrzymywany w rowach zbyt długo, bo wówczas kwiaty nie rozwijają się. W szklarni w pierwszym okresie utrzymuje się temperaturę 13-16°, a po kilku dniach podwyższa się do 18°. Rośliny podlewamy umiarkowanie. Zakwitają po 3-4 tygodniach od chwili wstawienia.

Narcyz zdjęcia.

Dużo informacji na temat żonkili w ogrodzie przeczytasz tutaj-> żonkile uprawa

Żonkile kiedy sadzić? Chcąc otrzymać kwitnące rośliny w lutym- marcu, cebule narcyzów wysadza się coraz częściej bezpośrednio do gruntu ogrzewanych inspektów lub tuneli foliowych- unika się wówczas wielu prac uprawowych, jak dołowanie, przenoszenie itp.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Konwalia uprawa, jak sadzić konwalie kiedy sadzić, pędzenie Konwalia majowa- pędzenie rozpoczyna się w drugiej połowie listopada

Kiedy sie sadzi hiacynty hodowla, hiacynt jaka ziemia Hiacynt nadaje się do wczesnego pędzenia

Uprawa poinsecji, gwiazda betlejemska przesadzanie, wilczomlecz piękny Wilczomlecz piękny, poinsecja- po ścięciu zanurza się po pierwsze liście do wody o temperaturze 80°, aby z łodygi wyciekł sok mleczny

Wszystko o chryzantemach, chryzantemy kiedy sadzić, kiedy uszczykiwać Złocień ogrodowy, chryzantema to roślina dnia krótkiego