Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Niecierpek– atrakcyjna roślina do ogrodu

Data: 2022-10-15, Data edycji: 2023-02-10

Niecierpek jest jedną z najbardziej popularnych roślin występujących w ogrodach przydomowych. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, a jednocześnie prezentuje się bardzo wyjątkowo, obsypując przez całe lato atrakcyjnymi kwiatami.

Niecierpek- dlaczego warto go uprawiać w ogrodzie?


Niecierpek preferuje półcieniste stanowiska, a także żyzną glebę. Występuje w bardzo wielu odmianach, przez co można dopasować go do własnych preferencji. Jednocześnie niecierpki nie wymagają dodatkowego nawożenia. Doskonale radzą sobie bez dodatkowych nawozów. Natomiast jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu, wówczas warto wzmocnić rośliny wybierając nawozy wieloskładnikowe, lub też nawozy organiczne. Doskonale sprawdzą się odżywki do roślin balkonowych, kwitnących lub uniwersalne nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych.

Odpowiednie warunki uprawy niecierpka


Niecierpek to roślina, która wymaga przede wszystkim odpowiedniego stanowiska. Tym samym należy wybierać dla niego stanowisko cieniste oraz półcieniste. Zatem niezależnie od tego, czy niecierpek uprawia się na balkonie, tarasie czy w ogrodzie stanowisko ma zawsze ogromne znaczenie. Zbyt intensywne promieniowanie słoneczne mogłoby szybko uszkodzić roślinę, powodując w konsekwencji jej zamieranie. Kolejną kwestią jest odpowiednia gleba, która powinna być żyzna i przepuszczalna. Warto wybierać gotową ziemię do roślin, na przykład do roślin balkonowych, aby w ten sposób zapewnić niecierpkom najlepsze warunki do rozwoju. W przypadku, kiedy podłoże nie jest korzystne dla niecierpka, wówczas skutkuje to słabym kwitnieniem oraz gorszym wzrostem. Ważną kwestią jest także zapewnienie wilgotnego podłoża, dzięki regularnemu podlewaniu rośliny. Dotyczy to zwłaszcza tych niecierpków, które rosną w ogródkach. Bez odpowiedniej ilości wody kwiaty szybko więdną.

Szkodniki i choroby niecierpków


Niecierpki nie są narażone na inwazję szkodników oraz występowanie chorób zwłaszcza podczas uprawy w domu. Natomiast w przypadku uprawy na balkonach oraz ogrodowych rabatach zagrożenie chorobami i szkodnikami rośnie. Największym niebezpieczeństwem dla niecierpków jest pleśń. Chorobę tę można bardzo szybko zauważyć, gdyż na liściach pojawia się bardzo delikatny kożuszek w odcieniu szarości. Aby pozbyć się pleśni z niecierpka, należy korzystać z oprysków. Na początku warto sięgnąć po naturalne preparaty, natomiast jeżeli nie będą one wystarczająco skuteczne, wówczas należy wykorzystać chemiczne środki ochrony roślin. Natomiast głównym szkodnikiem, który może zarażać niecierpkom, są ślimaki. Żerują głównie na liściach rośliny, znacząco osłabiając jej wzrost. Jednak poza ślimakami występować mogą także mszyce. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać ze środków chemicznych, które szybko pozwolą usunąć szkodniki z niecierpków.

Jak przycinać niecierpka?


Pielęgnacja niecierpka obejmuje także regularne przycinanie, aby zachować piękny wygląd oraz zwiększyć kwitnienie. Najczęściej przycinanie konieczne jest po przekwitnięciu. Pędy należy przyciąć tuż nad ziemią oraz zabezpieczyć je na zimę przed niższymi temperaturami. Natomiast innego postępowania niecierpki wymagają w warunkach domowych. Na zimę nie należy wówczas wykonywać cięcia. Roślinę pozostawia się na okres spoczynku zimowego bez jakiejkolwiek ingerencji. Natomiast pędy należy przyciąć dopiero wiosną, na około 1/4 ich wysokości. Dzięki czemu roślina będzie mogła zregenerować się przed ponownym kwitnieniem. Usuwa się także wszelkie martwe pędy, a także te, które zostały porażone chorobami lub szkodnikami.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Kwiaty na balkon jakie wybrać, kwiaty na balkon pnące, sadzenie Kalendarz kwitnienia, sadzenie, rozmnażanie, pielęgnacja.

Jakie rośliny na balkon południowy, kwiaty na ciemny balkon Na balkony nadają się rośliny długo i obficie kwitnące, niezbyt wysokie, o wyrównanym wzroście.

Stokrotka ogrodowa uprawa, niezapominajka ogrodowa, malwy kiedy sadzić Niezapominajka leśna, prawoślaz- malwa ogrodowa, stokrotki ogrodowe- kwiaty dwuletnie

Godecja wielkokwiatowa rozstawa,groszek pachnący,klarkia wdzięczna Kwiaty jednoroczne- godecja wielkokwiatowa, groszek pachnący, klarkia wytworna i piękna