Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Jak rozmnożyć palmę, jak ukorzenić palmę, jak sadzić palmy w doniczce

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-08-27

Palmy rodzaje


Rośliny należące do rodziny palm są ozdobne ze względu na piękne liście. Są to rośliny drzewiaste, odznaczające się przeważnie pojedynczym, nierozgałęzionym pniem, zwanym kłodziną i zakończonym pękiem liści.
Palmy rodzaje. Liście palmy są z reguły pierzaste lub wachlarzowate. Z rodzajów najczęściej uprawianych liśćmi pierzastymi odznaczają się Phoenix o krótkich ogonkach liściowych i blaszce równowąskiej z wąskimi odcinkami oraz Howea (Kentia) o dłuższych ogonkach liściowych i blaszce w zarysie trójkątnej z dość szerokimi odcinkami.
Wachlarzowaty liść palmy mają takie odmiany jak Chamaerops, Liwistona i Trachycarpus, stosowane są głównie do dekoracji dużych holów lub sal. Palmy w domu są rzadziej uprawiane, gdyż wyrastają w potężne egzemplarze.
Zobacz inne rośliny doniczkowe lubiące słońce

Palmy doniczkowe- jak rozmnożyć palmę.


Palmy rozmnażamy przez wysiew nasion, które okryte są twardą łupiną.


Palma uprawa. Jak sadzic palme z nasion? W celu uszkodzenia lub zmiękczenia łupiny i ułatwienia dostępu wodzie nasiona palmy pocieramy między dwoma arkuszami gruboziarnistego papieru ściernego, lub przez 24 do 48 godzin moczymy w wodzie o temperaturze 45°. W ten sposób przygotowujemy nasiona zaraz po otrzymaniu i natychmiast wysiewamy pojedynczo do doniczek o średnicy 4 cm lub do misek albo skrzynek w rozstawie 4x6 cm. Jako podłoże stosuje się odkażony piasek wymieszany z taką samą ilością torfu. Temperaturę utrzymujemy na wysokości około 20° dla Phoenix i 25-30° dla innych rodzajów, przy czym podłoże musi być stale umiarkowanie wilgotne. Nasiona palmy kiełkują nierównomiernie po 10 dniach albo później, nawet po 2-3 miesiącach. Gdy rośliny oprócz liścienia wytworzą jeden liść, co następuje najczęściej na wiosnę przyszłego roku, przesadzamy je do doniczek o średnicy 7 cm, do mieszaniny składającej się z 2 części ziemi liściowej, 1 części torfu i 1 części piasku. Przy sadzeniu należy uważać, aby nie strącić nasienia znajdującego się przy młodej siewce, gdyż pobiera jeszcze z niego pokarmy i nie uszkodzić korzenia.

Pielęgnacja palmy.


Hodowla palmy. Jak ukorzenić palmę? Ponieważ palmy domowe tworzą korzenie grube, mięsiste, rosnące pionowo w głąb, do przesadzania tych roślin doniczka do palmy powinna być wyższa, niezbyt szeroka. Jak sadzić palmy w doniczce? Przy każdym przesadzaniu korzenie delikatnie skręcamy spiralnie i umieszczamy na dnie doniczki na warstwie ziemi. Rośliny, których korzenie nie były skręcane, po 2-3 latach zostają wypchnięte ponad doniczkę i przy każdym przesadzaniu wymagają doniczek nieproporcjonalnie dużych do swej wielkości.

Przesadzanie palmy. Jaka ziemia do palmy


2-4-letnie palmy przesadzamy dwukrotnie w ciągu roku w lutym lub marcu oraz w końcu lipca. Rośliny starsze przesadzamy tylko raz w roku na wiosnę, a duże co kilka lat.
Jaka ziemia do palmy? W 2-3 roku stosujemy ziemię inspektową zmieszaną z torfem. W dalszych latach dajemy ziemię kompostową z dodatkiem rozdrobnionego krowieńca. Dobre wyniki otrzymujemy, uprawiając palmy w doniczkach w ziemi uniwersalnej. Przez pierwsze 2-3 lata doniczki trzymamy na ciepłym podłożu o temperaturze około 25°, a przestrzeń między nimi wykładamy torfem lub lepiej obornikiem. W dalszych latach w szklarni ciepłej umieszczamy rośliny tylko po przesadzeniu na okres 2-3 tygodni.
Podlewanie palmy. W czasie ciepłej pogody młode rośliny zraszamy 3-4 razy dziennie, a w wypadku silnego nasłonecznienia cieniujemy od godziny 11 do 14. Starsze egzemplarze zraszamy rzadziej, lecz jeśli rośliny znajdują się w zbyt suchym powietrzu, to zasychają im końce liści.
W okresie intensywnego wzrostu, od kwietnia do połowy sierpnia, palmy zasilamy gnojówką rozcieńczoną w stosunku 1:3 lub roztworem 3 g saletry na 1 litr wody.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Jak dbać o kaktusy doniczkowe, jaka ziemia do kaktusów, sukulentów Kaktusy i inne sukulenty- wysiewamy je w szklarni w lutym, w marcu, a w mieszkaniu — w kwietniu i w maju.

Hortensja kiedy sadzić, kiedy przesadzać hortensje, jak sadzić Hortensję rozmnażamy przez sadzonkowanie od lutego do końca maja.

Cyklameny uprawa, cyklamen rozmnażanie, cyklamen jak dbać Cyklamen- jednym z czynników decydujących o pomyślnej uprawie cyklamenów jest ziemia.

Tulipan hodowla, uprawa tulipanów, kiedy sadzić tulipany, pędzenie Tulipan do wczesnego pędzenia powinien być posadzony w pierwszej połowie września