Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Pantofelnik kwiat doniczkowy, Calceolaria

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-09-24

Pantofelnik kwiat, kalceolaria- Calceolaria


Z roślin należących do tego rodzaju w Polsce uprawiane są dwa gatunki: pantofelnik ogrodowy (Calceolaria herbeohybrida) oraz pantofelnik całolistny (Calceolaria integriofolia).
Zobacz inne rośliny doniczkowe lubiące słońce
Pantofelnik ogrodowy (pantofelek kwiat) odznacza się liśćmi eliptyczno-jajowatymi z wyraźnymi wgłębionymi nerwami. Kwiaty dwuwargowe o wargach woreczkowato rozdętych (przy czym warga dolna jest wykształcona znacznie silniej niż warga górna) zebrane są w kwiatostany. Spotyka się odmiany o kwiatach białych, żółtych, pomarańczowych lub purpurowych, jednobarwne lub z ciemniejszymi plamami. Uprawiany jest jako roślina doniczkowa (pantofelnik doniczkowy), która okrywa się kwiatami w kwietniu, w maju.
Zobacz inne kwiaty do domu które lubią cień

Pantofelnik ogrodowy, pantofelnik doniczkowy- siew


Pantofelnik doniczkowy, ogrodowy rozmnaża się przez wysiew nasion, które są bardzo drobne (w 1 g mieści się 2-2,5 tys. sztuk), nieregularne, pomarszczone, zabarwione beżowo lub brunatno. Pantofelek kwiat wysiewa się w czerwcu i w pierwszej połowie lipca do skrzyneczek wypełnionych ziemią liściową z dodatkiem piasku. Ze względu na nieznaczne wymiary nasion zaleca się zmieszać je z piaskiem, aby równo rozrzucić po powierzchni. Nasiona lekko wgniatamy i spryskujemy, po czym skrzynki przykrywamy szybami i cieniujemy. Wysiewy spryskujemy 2 razy dziennie. Gdy zaczną ukazywać się kiełki, co zazwyczaj następuje po 10-14 dniach, szybę początkowo lekko uchylamy, a po 2-3 dniach zdejmujemy.

Pielęgnowanie pantofelnika


Siewki rosną szybko. Jeśli wzeszły rzadko, pikujemy je raz, jeśli gęsto- dwa razy. W fazie liścieni pikuje się je co 2 cm do skrzynek, a po dalszych trzech tygodniach w rozstawie 3x3 cm lub 3x4 cm do mieszanki, jaka była stosowana do siewu. W połowie września pantofelniki sadzimy do doniczek o średnicy 9 cm, do ziemi liściowo-inspektowej z domieszką torfu i przenosimy do szklarni zimnej o temperaturze 4-6°. Niską temperaturę utrzymujemy w ciągu całej zimy, gdyż tylko w takich warunkach pantofelnik ogrodowy wykształca kwiaty.
Szklarnię wietrzymy obficie, rośliny podlewamy umiarkowanie. Pantofelnik kwiat świeżo przesadzony podlewamy co 2-3 dni. W styczniu lub w pierwszych dniach lutego kalceolarię przesadza się do doniczek o średnicy 10-12 cm.
Kwitnie od końca marca do czerwca.


Uprawa pantofelnika całolistnego


Pantofelnik całolistny ma łodygi silnie rozgałęzione, liście eliptyczno-jajowate, pomarszczone, kwiaty drobne, żółto zabarwione, zebrane w kwiatostany. Często sadzony bywa na kwietnikach i rabatach, na których kwitnie w ciągu całego lata.

Pantofelnik całolistny sadzonkowanie


Pantofelnik całolistny można rozmnażać z nasion, przeważnie jednak rozmnażamy go przez sadzonki pędowe. Najodpowiedniejszą porą ich przygotowania jest połowa sierpnia, lecz można je ciąć jeszcze we wrześniu. Jeśli nie dysponujemy materiałem matecznym na terenie gospodarstwa, to na sadzonki można ściąć wierzchołki pędów długości 5-7 cm z roślin znajdujących się na kwietnikach. Sadzonki umieszcza się w mnożarce w piasku w rzędach odległych co 4 cm. Stoły można przykryć oknami. Pantofelnik całolistny ukorzenia się łatwo. Wymaga on ziemi cięższej, toteż rośliny sadzimy do ziemi kompostowo-inspektowej do doniczek o średnicy 8-9 cm.

Pielęgnowanie roślin


W ciągu zimy postępujemy z nim jak z pantofelnikiem ogrodowym. W pierwszej połowie kwietnia przesadzamy go do doniczek o średnicy 10-11 cm i dołujemy w skrzyniach inspektowych po 70 szt. w oknie. W drugiej połowie maja pantofelnik całolistny wysadzamy na kwietniki co 20-25 cm.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Jak dbać o kaktusy doniczkowe, jaka ziemia do kaktusów, sukulentów Kaktusy i inne sukulenty- wysiewamy je w szklarni w lutym, w marcu, a w mieszkaniu — w kwietniu i w maju.

Hortensja kiedy sadzić, kiedy przesadzać hortensje, jak sadzić Hortensję rozmnażamy przez sadzonkowanie od lutego do końca maja.

Cyklameny uprawa, cyklamen rozmnażanie, cyklamen jak dbać Cyklamen- jednym z czynników decydujących o pomyślnej uprawie cyklamenów jest ziemia.