Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Rozmnażanie paproci, nasiona paproci, jak dbać o paproć?

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-10-16

Gatunki paproci


Oprócz paproci, które występują powszechnie w wilgotnych partiach naszych lasów, w strefach o klimacie cieplejszym istnieją gatunki, z których niektóre ze względu na swe piękne liście mogą być uprawiane jako rośliny ozdobne w szklarniach lub mieszkaniach.
Zobacz inne kwiaty do domu które lubią cień
Opis paproci. Najczęściej spotykamy dwa gatunki paproci (nazwy paproci): adiantum klinowate (Adiantum cuneatum) i nefrolepis wysoki (Nephrolepis exal-tata). Adiantum odznacza się luźną budową, liśćmi pierzastymi o odcinkach wachlarzowato-trójkątnych i lśniąco brunatnych ogonkach. Zarodnie zebrane w kupki znajdują się na brzegach na dolnej stronie odcinków liści.
Paprocie nefrolepis odznaczają się liśćmi pojedynczo lub podwójnie pierzastymi, o odcinkach niemal stykających się z sobą, osadzonymi na bardzo krótkich ogonkach i tworzącymi pióropusz. Na dolnej stronie odcinków zarodnie zebrane w kupki rozmieszczone są równolegle do brzegu, po dwóch jego stronach. Spomiędzy liści wyrastają długie rozłogi, na których przy zetknięciu się ich z ziemią wykształca się nowa roślina. Paproć wymagania. Paprocie są roślinami delikatnymi, wymagają temperatury 18-20° i bardzo wilgotnego powietrza. Z tego względu źle się trzyma w mieszkaniu i jest uprawiana głównie na zieleń ciętą, jako przybranie do wiązanek i koszy, rzadziej zaś sprzedawana w doniczkach. Natomiast paproć nefrolepis jako paprocie doniczkowe nadaje się do dekoracji pomieszczeń niezbyt silnie nasłonecznionych, zwłaszcza o wystawie północnej i północno-wschodniej. Jak rozmnażają się paprocie?

Rozmnażanie paproci przez wysiew zarodników


Te odmiany paproci, które wytwarzają zarodniki, można rozmnażać przez ich wysiew.

Jak rozmnożyć paprotkę?. Gdy zarodnie (nasiona paproci) są już dojrzałe i zbrązowiałe, liście obcinamy i zawijamy w papier. Po kilku dniach z pękniętych zarodni wysypują się zarodniki, które delikatnie oczyszczamy z zaschniętych części liści. Paprocie uprawa.

Najodpowiedniejszą porą wysiewu zarodników jest luty i początek marca.

Rozmnażanie paproci. Nasiona paproci wysiewamy do misek glinianych, wypełnionych umiarkowanie wilgotnym torfem, który uprzednio powinien być wygotowany przez 20 min., a następnie, po przeschnięciu, roztarty. Zarodniki rozsypujemy równomiernie na powierzchnię torfu, lekko uklepujemy, podlewamy rozpylaczem, przykrywamy szybą i cieniujemy arkuszem papieru. By zarodnikom zapewnić stałą i równomierną wilgotność, zaleca się wstawić miski z wysiewami do naczynia z wodą, która będzie równomiernie podsiąkała. Poziom wody powinien dochodzić do 1/3 wysokości miski: w miarę ubywania należy ją uzupełniać. Temperatura w szklarni powinna wynosić 20-24°.
a
Paproć uprawa. Na ogół zarodniki kiełkują po 3-6 tygodniach i wykształcają płaskie przedrośla.
Ziemia do paproci. Po zapłodnieniu z przedrośli wyrastają młode rośliny, które kilkakrotnie pikujemy, najpierw w rozstawie 3x4 cm, następnie 5x7 cm, zazwyczaj podłoże to ziemia wrzosowa z niewielkim 1/5 dodatkiem piasku. Gdy roślina ma już wykształcone 3-4 liście, charakterystyczne dla danego gatunku, sadzimy ją do doniczek o średnicy 7-8 cm lub wprost na stołach pokrytych ziemią.

Paproć rozmnażanie przez podział lub rozłogi


Jak rozsadzić paproć? Niektóre odmiany paproci nie wykształcają zarodników i te rozmnażamy przez podział starszych roślin (kłącze paproci) lub odejmowanie ulistnionych rozłogów posiadających 2-3 liście.
Odpowiednią porą do podziału paproci jest wczesna wiosna- luty, marzec, nefrolepis natomiast możemy rozmnażać od marca do połowy września. Oddzielone rośliny sadzimy w szklarni na stołach wypełnionych 15-20 cm warstwą lekkiej próchnicznej ziemi. W przypadku paproci podłoże to mieszanina składającą się z 3 części ziemi liściowej, 1 torfu i 1 piasku. Dla nefrolepisów można zalecić mieszankę zasobniejszą w składniki pokarmowe, składającą się z 1 części ziemi inspektowej, 2 liściowej, 2 torfu i 1 części piasku. Paprocie sadzonki sadzimy płytko, lekko obciskając w rozstawie 30x30 cm; przy wczesnym marcowym lub kwietniowym sadzeniu nefrolepisów stosuje się rozstawę większą 40x40 cm.
Odrostów odejmowanych we wrześniu nie sadzimy już na stołach, lecz do doniczek o średnicy 7 cm, w których pozostają przez zimę.

Pielęgnacja paproci. Jak dbać o paproć?


Paprocie domowe muszą mieć podłoże wilgotne, zawierającą w miarę dużo wody i dużej wilgotności powietrza. Paproć podlewanie. Jak dbać o paproć? Dla stworzenia odpowiednich warunków nie tylko podlewamy podłoże, ale spryskujemy chodniki i murki oraz rośliny, ale tylko gdy jest to nefrolepis adiantum nie spryskujemy, gdyż woda nie zatrzymuje się na jego liściach.
Nawóz do paproci. Co 10-14 dni oczyszczamy ziemię z chwastów, a rośliny z obumarłych liści, po czym nefrolepis zasilamy gnojowicą rozcieńczoną w stosunku 1 : 30 lub roztworem 1 g saletry na 1 litr wody. Paprocie nawozimy rzadko, najwyżej 1-2 razy w ciągu sezonu, aby liście nie przybrały zbyt ciemnego, zabarwienia.
Paprocie pielęgnacja. Jesienią, w październiku-listopadzie, paprocie przechodzą w okres spoczynku- ograniczamy więc nieco podlewanie, a temperaturę obniżamy do 15-12 . Po 6-8 tygodniach podwyższamy ją do 18-20°. Nefrolepis w zimie zupełnie dobrze znosi temperaturę 10-12°, ale od końca stycznia i w ciągu lutego należy ją podnieść do 18-20°, aby rośliny szybko rosły.
Paprocie w domu. Paprocie wysadzane wcześnie na wiosnę we wrześniu stanowią już materiał handlowy.

Przesadzanie paproci. Nefrolepisy należy posadzić do doniczek o średnicy 12-14 cm lub większych. Egzemplarze słabsze łączymy po 2-3 razem. Po dwóch tygodniach przetrzymywania w szklarni nefrolepisy są gotowe do zbytu.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Pantofelnik kwiat doniczkowy, Calceolaria Pantofelnik. Kwitnie od końca marca do czerwca.

Jak dbać o kaktusy doniczkowe, jaka ziemia do kaktusów, sukulentów Kaktusy i inne sukulenty- wysiewamy je w szklarni w lutym, w marcu, a w mieszkaniu — w kwietniu i w maju.

Hortensja kiedy sadzić, kiedy przesadzać hortensje, jak sadzić Hortensję rozmnażamy przez sadzonkowanie od lutego do końca maja.