Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Pelargonia w domu, jaka ziemia, kiedy sadzić pelargonie

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-09-24

Pelargonia— Pelargonium- pelargonia w domu


Pelargonia w domu zyskała dużą popularność dzięki pięknym kwiatom zebranym w okazałe kwiatostany i długotrwałemu kwitnieniu.Wykorzystuje sie ją jako rośliny na taras, rośliny pokojowe i rośliny pnące na balkon.
Zobacz inne rośliny doniczkowe lubiące słońce

Pelargonia rodzaje.


W uprawie spotykamy trzy grupy (klasy) pelargonii: pelargonie rabatowe, pelargonie bluszczolistne i pelargonie wielkokwiatowe zwane niewłaściwie pelargoniami angielskimi.
Pelargonia rabatowa, obecnie P. Xhortorum. Pelargonia opis- oznaczają się łodygami grubymi, u nasady półzdrewniałymi, wzniesionymi, liśćmi sercowatymi, klapowanymi, miękko owłosionymi, kwiatami zebranymi w duże baldachy. Istnieje wiele odmian o kwiatach pojedynczych lub pełnych, zabarwionych różowo, łososiowo, pomarańczowo, czerwono czy fioletowo.

Pelargonie bluszczolistne (pelargonia pnąca).


Pelargonia bluszczolistna odmiany- P. Xhederaefolium (pelargonia doniczkowa)
mają pędy wydłużone i zwisające ku dołowi, liście pelargonii gładkie, wyraźnie klapowane i żebrowane. Pelargonia czerwona, pelargonia ogrodowa. Kwiaty różowe, czerwone lub fiołkowe.

Ponieważ odmiany z tych obu grup kwitną przez całe lato, chętnie stosowane są do dekoracji skrzynek balkonowych i na tarasach, a pelargonie rabatowe bywają też sadzone na kwietnikach i w pojemnikach kwiatowych.
Pelargonia wielkokwiatowa (pelargonia grandiflorum- obecnie P. domesticum).
Opis pelargonii- odznaczają się dużymi kwiatami, w których płatki górne mają plamy zabarwione czerwono czy fioletowo. Występują odmiany o kwiatach białych, różowych, czerwonych do ciemnofioletowych. Pelargonie wielkokwiatowe uprawiane są jako rośliny doniczkowe. Kwiaty ukazują się na wiosnę.

Pelargonia zdjęcia.
O dekoracjach roślinnych balkonu przeczytasz tu -> dekoracja balkonu

Pelargonia jaka ziemia.
Pelargonia rabatowa uprawa, pelargonia bluszczolistna uprawa


Pelargonie rozmnażanie- kiedy przesadzać pelargonie.


Pelargonia jak rozmnażać? Rozmnaża się je przez sadzonkowanie w dwóch terminach- w sierpniu albo w końcu stycznia i w lutym.
Pelargonia uprawa. Stosując pierwszy termin w lecie przyszłego roku, otrzymamy rośliny silniejsze i wcześnie kwitnące.

Pelargonia sadzonki. Kiedy sadzić pelargonie do gruntu?


Sadzonki tnie się ze zdrowych pędów wierzchołkowych lub bocznych roślin matecznych, pędy odrywane z piętką ukorzeniają się lepiej. Sadzonka powinna mieć 4 dobrze wykształcone liście, z których jeden lub dwa dolne skraca się, pozostawiając 1 cm ogonka liściowego. Aby zabezpieczyć sadzonki przed gniciem, należy usunąć uszaste przylistki znajdujące się przy nasadzie ogonków liściowych. Sadzonki umieszczamy w mnożarce o temperaturze 18-20°, płytko, w dobrze ubitym podłożu złożonym z piasku zmieszanego z taką samą ilością torfu, stosując rozstawę 4x6 cm. Następnie podlewamy je i przykrywamy oknami inspektowymi. Codziennie ostrożnie zraszamy. Jaką ziemię lubią pelargonie? Po 2 tygodniach powinny zacząć ukorzeniać się, a wówczas sadzimy do doniczek o średnicy 8-9 cm do ziemi inspektowej z dodatkiem 2 kg opiłek rogowych, 1,5 kg mączki kostnej i 1,0 kg soli potasowej na 1 m3.
Doniczki ustawiamy jedną przy drugiej (144 lub 121 szt. na 1 mb stołu) w szklarni o temperaturze 12-15°. Wietrzymy i podlewamy umiarkowanie.

Kiedy sadzić pelargonie na balkonie? Jeśli sadzonek nie przygotowaliśmy w sierpniu, to przez zimę rośliny mateczne przechowujemy w szklarni chłodnej, w temperaturze 6-8°, podlewamy umiarkowanie (mniej więcej 2 razy w tygodniu) i w dni cieplejsze, słoneczne- wietrzymy. W styczniu temperaturę podwyższa się do 10-12°C i w końcu miesiąca rozpoczyna sadzonkowanie według podanych zasad. Na sadzonki można wykorzystać wierzchołki pędów roślin, które były rozmnażane w sierpniu. Przycięcie pędu głównego młodych roślin spowoduje silniejsze ich rozkrzewienie.

Pelargonie, które przekorzeniły się w doniczkach o średnicy 8-9 cm sadzimy do doniczek o średnicy 10 cm w taką samą ziemię.

Pelargonie kiedy sadzic na balkonie? Na miejsca stałe- kwietniki lub pelargonie na balkon- wysadza się pelargonie w drugiej połowie maja.

Pelargonia wielkokwiatowa uprawa.

Pelargonie na balkonie kiedy sadzić? Rośliny te rozmnaża się z sadzonek przygotowanych jak z pelargonii rabatowych, lecz tylko w terminie sierpniowym. Pelargonie wielkokwiatowe są delikatniejsze od poprzednich i lepiej się ukorzeniają, jeśli sadzonki są umieszczone w ciepłym inspekcie lub w szklarni na podgrzanym stole. Ukorzeniają się po 3 tygodniach, po czym sadzimy je do doniczek o średnicy 10 cm do ziemi uniwersalnej lub kompostowej z dodatkiem torfu.
Pelargonia podlewanie- podlewamy umiarkowanie, ale silnie wietrzymy. W połowie września uszczykujemy wierzchołki, aby pelargonie rozkrzewiły się.
Pelargonia jak dbac? Jeśli rośliny były zadołowane w inspekcie, w końcu września przenosimy je do szklarni, ustawiając na stole w 5 rzędach. W zimie utrzymujemy temperaturę poniżej 13°. Najlepiej, gdy wynosi ona około 8°, gdyż w tej temperaturze pelargonie wielkokwiatowe wykształcają zaczątki pąków kwiatowych, natomiast temperatura niższa niż 2°C wpływa ujemnie na kwitnienie.

Pelargonia pielęgnacja.


Pelargonia jak pielęgnować? W lutym pelargonie wielkokwiatowe przesadza się do świeżej ziemi do doniczek o średnicy 12-14 cm, a następnie co 10 dni zasila gnojowicą. Pelargonie podlewanie. Rośliny podlewamy umiarkowanie, a szklarnie wietrzymy, gdyż pelargonie te są łatwo opanowane przez mączlika szklarniowego.
Początek kwitnienia przypada na kwiecień, a więc po 8 miesiącach od sadzenia. Uprawa pelargonii wielkokwiatowych jest u nas zbyt mało rozpowszechniona.

Komentarze do artykułu

Dnia 2022-06-26 Asia  skomentował(a):
Moje ulubione kwiaty to pelargonie. Jak dobrze, że nie muszę wydawać milionów, żeby cieszyć się pięknym ogródkiem.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Kwiaty jednoroczne z rozsady-żeniszek,aksamitka,aster uprawa Rośliny ozdobne jednoroczne uprawiane z rozsady- o długim okresie wegetacji, żeniszek,aksamitka,astry uprawa

Dzwonki ogrodowe uprawa, bratki uprawa z nasion, goździk brodaty Rośliny ozdobne dwuletnie- bratki, goździki brodate, malwa ogrodowa, dzwonki ogrodowe

Jakie rośliny na balkon południowy, kwiaty na ciemny balkon Na balkony nadają się rośliny długo i obficie kwitnące, niezbyt wysokie, o wyrównanym wzroście.

Kwiaty lubiące cień w domu, kwiaty cięte do wazonu, kwiaty domowe Dekoracje roślinne wnętrz- kwiaty cięte, doniczkowe, ikebana