Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Pierwiosnek kubkowaty uprawa, pierwiosnek doniczkowy, primula

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-09-24

Pierwiosnek kubkowaty uprawa, prymula — Primula obconica


Pierwiosnek doniczkowy. Do niedawna pierwiosnek kwiat był jednym z najpowszechniej uprawianych roślin doniczkowych, tak jak pelargonia. Obecnie straciła nieco na popularności, powodem tego jest duża pracochłonność i mała opłacalność produkcji jak też to, że we włoskach na liściach znajdują się związki chemiczne, które u wielu osób wywołują wysypkę uczuleniową.
Liście są podłużnie jajowate, osadzone na średnio długich ogonkach, zebrane w rodzaj rozety, spomiędzy której wyrastają łodygi zakończone kwiatostanem-baldachem. Po przekwitnięciu pierwszego okółka kwiatów łodyga często przerasta i zakończa się następnym.
Zobacz inne rośliny doniczkowe lubiące słońce
Prymula, jak już wspomniano, uprawiana jest głównie jako roślina doniczkowa, która okryta jest obficie kwiatami przez długi okres.

Pierwiosnek doniczkowy- siew


Pierwiosnek kubkowaty uprawa. Pierwiosnki rozmnażamy z nasion. Pierwiosnek nasiona- są bardzo drobne, powierzchnia ich jest lekko pomarszczona, brunatnoczerwona. W 1 g znajduje się ich około 450 szt. Siła kiełkowania nie powinna być niższa od 60%. Najwłaściwszą porą wysiewu jest luty. W tym wypadku na jesieni rośliny są już gotowe do zbytu. Do wysiewu stosujemy mieszankę ziem. Do 1 skrzynki wysiewamy 0,5 g nasion, rozrzucając je równomiernie po powierzchni. Nie przysypujemy ich ziemią, tylko przykrywamy szybą i zacieniamy papierem. Wysiewy ustawiamy w szklarni o temperaturze 12-16°C i codziennie zraszamy. Kiełkują po 2-3 tygodniach; wówczas zdejmujemy przykrycie.

Jak wygląda pierwiosnek? Pierwiosnki zdjęcia.

Pierwiosnek pikowanie


Pierwiosnek uprawa. Gdy siewki wytworzą 1-2 liście, tj. mniej więcej po 3 tygodniach, pikujemy je do skrzynek wypełnionych świeżą ziemią w rozstawie 2x2,5 cm. Pierwiosnek sadzonki. Z jednej skrzynki wysiewów otrzymuje się zazwyczaj 4 skrzynki z pikowanymi siewkami. Po miesiącu rośliny pikuje się ponownie do świeżej ziemi w rozstawie 4x5 cm (około 50-60 szt. do 1 skrzynki). I w tym wypadku na rozpikowanie roślin z jednej skrzynki potrzeba 4 skrzynek.

Doniczkowanie.


Pierwiosnki uprawa. Gdy rośliny zaczną się stykać liśćmi, co następuje po około 6 tygodniach (mniej więcej w końcu maja), sadzimy je do doniczek o średnicy 8 cm, wypełnionych mieszanką ziem.
Pierwiosnki sadzenie. Następnie dołujemy je do połowy wysokości w skrzyni inspektowej wypełnionej torfem; w 1 oknie mieści się 54 takie doniczki.

Pierwiosnki uprawa- pielęgnowanie w inspekcie


Przez pierwsze 7-10 dni po przesadzeniu kwiaty pierwiosnki zraszamy 3, a nawet 4 razy dziennie i okna pozostawiamy zamknięte. Po tym okresie rośliny powinny rozpocząć już normalny wzrost i wówczas stopniowo rozpoczynamy wietrzenie.
Rośliny muszą być cieniowane w godzinach od 10 do 15, zraszane 2 razy dziennie i podlewane w miarę potrzeby. U pierwiosnków zbyt obficie podlewanych korzenie łatwo gniją, a liście żółkną. W połowie lipca pierwiosnek prymulka przesadza się po raz ostatni do doniczek o średnicy 11-12 cm i dołuje się po 28 szt. w oknie inspektowym. Rośliny bardzo słabe zaleca się usunąć, choć niektórzy praktycy sadzą po 2 rośliny do jednej doniczki. Ziemię stosuje się zasobniejszą (mieszanka B) z dodatkiem kompostowej. Powinna być ona dobrze rozłożona (przynajmniej 2-letnia), a odczyn lekko kwaśny (pH 5,6-6,0). W ziemi o odczynie obojętnym lub zasadowym liście pierwiosnków stają się żółte, a brzegi ich zasychają. Podobne objawy występują, jeśli ziemia jest „młoda”, czyli gdy związki organiczne nie są jeszcze dostatecznie rozłożone. W sierpniu, jeśli nie ma długotrwałych deszczów, okna inspektowe zdejmuje się całkowicie.

Pielęgnowanie w szklarni


W końcu września rośliny przenosimy do szklarni o temperaturze 10-12° i ustawiamy po 16 doniczek na 1 m2 stołu. Jeśli rośliny umieszczone w inspektach nie rosną bujnie, zaleca się zasilać je raz w tygodniu następującym roztworem: 2 g saletry amonowej, 1 g 50% siarczanu potasowego i 2 g superfosfatu rozpuszczone w litrze wody. Tą mieszaniną można rośliny nawozić także w szklarni. Przy nawożeniu pierwiosnków należy unikać saletry wapniowej.
Podczas okresu produkcji rośliny przeglądamy, usuwamy obumarłe liście i pierwsze ukazujące się kwiaty oraz kruszymy skorupę tworzącą się na powierzchni ziemi.
W październiku tj. po 9 miesiącach uprawy, rośliny powinny już mieć dobrze rozwinięte kwiatostany, a więc nadawać się do sprzedaży.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Pelargonia w domu, jaka ziemia, kiedy sadzić pelargonie Pelargonia. Rozmnaża się ją przez sadzonkowanie w dwóch terminach — w sierpniu albo w końcu stycznia i w lutym.

Rozmnażanie paproci, nasiona paproci, jak dbać o paproć? Paprocie. Najodpowiedniejszą porą wysiewu zarodników jest luty i początek marca.

Pantofelnik kwiat doniczkowy, Calceolaria Pantofelnik. Kwitnie od końca marca do czerwca.