Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Starzec popielnik kwiat, cyneraria uprawa, cyneraria ogrodowa

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-09-24

Popielnik, starzec cyneraria doniczkowa


Popielnik kwiat liście ma duże, sercowatojajowate, ostro klapowane, od spodu miękko owłosione, osadzone na długich ogonkach. Koszyczki kwiatowe zebrane w baldachy mogą być zabarwione różowo, czerwono, brązowo, ciemnokarminowo lub niebiesko. Białe plamy występujące często przy nasadzie kwiatów języczkowych tworzy szeroki lub wysoki pierścień. Kwitnie wczesny wiosną.
Zobacz inne rośliny doniczkowe lubiące słońce

Starzec cyneraria rozmnażanie


Cyneraria uprawa. Popielnik kwiat rozmnaża się przez siew. Nasiona są drobne (w 1 g znajduje się około 1000 szt.), zabarwione szarobrązowo, pałeczkowate. Starzec popielnik wysiewa się w lipcu-sierpniu do zimnych inspektów do mieszanki ziem. Siejemy rzadko: 1 g nasion na 1 m2, aby rośliny mogły dość długo pozostawać bez pikowania. Mimo że nasiona są drobne, przysypujemy je cienką warstewką piasku. Kiełkują szybko, po tygodniu.

Starzec popielnik dalsze pielęgnowanie


Jeśli rośliny były posiane zbyt gęsto (2 g na 1 m2), należy je przepikować w 4-5 tygodni po siewie w rozstawie 3x3,5 cm, a po następnych trzech tygodniach w rozstawie 10x10 cm do mieszanki B. Rośliny, które skiełkowały rzadko, mogą być pikowane tylko raz w rozstawie 8x8 cm. Po przepikowaniu siewki przykrywamy oknami i cieniujemy, a gdy przyjmy się, wietrzymy obficie.

Cyneraria uprawa. Cieniujemy je lekko i tylko w dni słoneczne, gdyż do wzrostu wymagają dużej ilości światła.
Mniej więcej w końcu września cynerarię sadzi się do doniczek o średnicy 9 cm, do ziemi cięższej (mieszanka C) i dołuje w inspekcie po 100 szt. w oknie.
Dobre wyniki daje uprawa popielnika w ziemi uniwersalnej z dodatkiem nawozów mineralnych.

Cyneraria ogrodowa wprawdzie rośnie dobrze w niskiej temperaturze, lecz należy ją chronić przed spadkiem temperatury poniżej +3°. W inspektach może więc pozostawać do połowy października. Przenosi się ją do szklarni zimnej, w której ustawia się na stole wysłanym torfem po 50 szt. na 1 m2. W połowie listopada, gdy ziemia w doniczkach przekorzeni się, rośliny sadzimy do doniczek o średnicy 13 cm również do mieszanki ziem, do której zaleca się dodać 3 kg/m3 opiłek rogowych lub mączki kostnej. Przy sadzeniu pozostawia się około 2 cm odstępu pomiędzy brzegiem doniczki a ziemią, aby rośliny można było obficie podlewać. Przesadzone rośliny ustawia się po 30 szt. na m2. Początkowo popielniki przetrzymuje się w temperaturze od 3 do 5°, a gdy wytworzy około 12 liści, podnosi się ją do 10-12° na okres 6 tygodni. Temperatura powyżej 15° hamuje wykształcenie kwiatów.

Do rozpoczęcia kwitnienia cyneraria ogrodowa potrzebuje następnych 8 tygodni.

Z chwilą, gdy rośliny zaczną się stykać, powinny być rozstawione po 12 szt. na 1 m2. Poza obfitym podlewaniem należy opryskiwać przejścia, a nawet rośliny, nie dopuszczając do zbierania się kropli na liściach. Słabe wietrzenie i zbyt niska wilgotność powietrza sprzyjają pojawianiu się mszyc, które bezwzględnie należy zwalczać.

Od stycznia wskazane jest zasilać cynerarię roztworem gnojowicy (1:30) z dodatkiem 10 g siarczanu potasu na 10 litrów. W tych warunkach kwitnienie rozpoczyna się na początku marca, tj. po 7 miesiącach produkcji.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Rozmnażanie azalii, przesadzanie, jak szczepić azalie wielkokwiatowe Azalia- wszystkie gatunki rozmnaża się na wiosnę w marcu-kwietniu, przez sadzonkowanie.

Pierwiosnek kubkowaty uprawa, pierwiosnek doniczkowy, primula Pierwiosnki rozmnażamy z nasion. Najwłaściwszą porą wysiewu jest luty.

Pelargonia w domu, jaka ziemia, kiedy sadzić pelargonie Pelargonia. Rozmnaża się ją przez sadzonkowanie w dwóch terminach — w sierpniu albo w końcu stycznia i w lutym.

Rozmnażanie paproci, nasiona paproci, jak dbać o paproć? Paprocie. Najodpowiedniejszą porą wysiewu zarodników jest luty i początek marca.