Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Kwiaty na balkon jakie wybrać, kwiaty na balkon pnące, sadzenie

Data: 2021-09-25, Data edycji: 2023-02-10

Kwiaty na balkon jakie wybrać?


Kwiaty na balkon jakie wybrać. Przy wyborze roślin dekoracyjnych na balkon i pod okno należy się kierować zasadą, że najwłaściwsze są rośliny możliwie długo kwitnące. Dla ułatwienia wyboru podajemy harmonogram kwitnienia ważniejszych roślin balkonowych.

Kalendarz kwitnienia najważniejszych kwiatów balkonowych:


Kliknij w nazwę i zobacz jego wygląd oraz szczegóły uprawy. Od kwietnia do czerwca: bratek , stokrotka,
od czerwca do września balsamina, begonia bulwiasta, godecja, heliotrop, nasturcja, smagliczka stroiczka.
Od czerwca- lipca do października- listopada: aksamitka, aster chiński, begonia wiecznie kwitnąca, dalia, nasturcja, pelargonia, petunia, szałwia, złocień ogrodowy, żeniszek.
Wśród wymienionych tu gatunków wiele jest łatwych do uprawy, a jednocześnie efektownych (np. petunie, pelargonie, nasturcje) i można je polecać wszystkim.

Dobór kwiatów w zależności od koloru budynku.


Dzięki dużej różnorodności barw i kształtów roślin nadających się na balkony i do skrzynek podokiennych możemy wybrać gatunki odmiany najbardziej dekoracyjnej pasujące do otoczenia.
Rośliny o jaskrawych kwiatach możemy więc wsadzić wówczas, gdy chcemy mieć barwne plamy wśród jednostajnych murów, aby w ten sposób stworzyć weselsze otoczenie i upiększyć balkon nie tylko od strony mieszkania, ale i od ulicy. W tym przypadku największe zastosowanie mogą mieć pelargonie, petunie, begonie wiecznie kwitnące, szałwię, bratki, nasturcje.
Na tle ścian kremowych ładnie będą wyglądały koralowe lub szkarłatne pelargonie, fioletowe petunie, heliotrop, ciemne bratki, lobelia lub ciemnobłękitny żeniszek.
Przy ścianach jasnoróżowych kwiaty białe, ciemnoniebieskie i rośliny dające dużą masę zieleni.
Przy ścianach seledynowych można posadzić kwiaty białe, różowe lub fioletowe.

Kwiaty na balkon pnące.


Kwiaty na balkon pnące stosuje się wtedy, gdy chcemy nie tylko przez to ozdobić balkon, lecz także urządzić na nim letnią altankę. Zagęszczenie roślin pnących na balkonie zależy od jego wystawy. Należy pamiętać, aby nie zacienić zbytnio mieszkania, a jednocześnie stworzyć możliwie dobrą odsłonę od ulicy, nietłumiącą wprawdzie gwaru, lecz przynajmniej zabezpieczającą przed kurzem. Pnącza odpowiednio gęsto posadzone lub wysiane obrosną dokładnie balkonowe barierki, a jeśli obudujemy balkon kratą z drewnianych listewek, utworzy się wówczas piękna wisząca altana. Należy również podkreślić, że jednoroczne rośliny pnące są najtańsze, otrzymujemy je bowiem z nasion bez przesadzania; wielką ich zaletą jest także łatwość uprawy. Większość pnączy nie tylko daje piękną masę zieleni, ale też odznacza się ładnymi kwiatami.

Jakie gatunki wybrać na balkon słoneczny i na ciemny balkon przeczytasz w tym artykule.

Ogólne wiadomości o uprawie kwiatów balkonowych.


Jaką ziemię zastosować -> ziemia dla kwiatów balkonowych

Rozmnażanie i sadzenie kwiatów na balkonie.


Z kwiatów balkonowych produkujemy sami tylko te, które możemy na wiosnę wysiewać wprost do skrzynek. Są to między innymi nagietki, nasturcje, groszek pachnący, aksamitki, maciejka, fasola turecka i wiele innych gatunków mających jednak dwie wspólne właściwości; wytrzymałość na wiosenne chłody oraz krótki okres wegetacji.
Pora wysiewu poszczególnych roślin zależy od ich wrażliwości na warunki atmosferyczne. Większość z nich możemy siać już w kwietniu. Siejemy w rowki biegnące wzdłuż lub w poprzek skrzynki i przykrywamy niezbyt grubą warstwą ziemi. Można też siać rzutowo, nie robiąc rowków. Jeżeli rośliny wzejdą zbyt gęsto, należy je przerwać. Po zasianiu lekko przyklepujemy powierzchnią ziemi deseczką i delikatnie, aby nie spłukać nasion, podlewamy.
Wiele popularnych roślin balkonowych ma jednak zbyt długi okres wegetacji, wysiane w kwietniu nie zdążyłyby zakwitnąć do jesieni, muszą więc być wysiewane wcześniej w ciepłym pomieszczeniu, a następnie przesadzone do skrzynek. Młode siewki tych roślin wymagają też kilkakrotnego przesadzania. Uprawa ich w domu jest zbyt kłopotliwa, trzeba się więc z góry przygotować na kupno gotowej rozsady.
Do roślin wymagających takiej wstępnej uprawy w szklarni lub inspekcie należą między innymi begonie i petunie. Kupując rozsady roślin balkonowych, należy zwracać uwagę na jej wygląd zewnętrzny: dobra rozsada powinna być krępa (nie wybujała), żywo zabarwiona i mieć obfite, zdrowe korzenie. Sadzenie kwiatów na balkonie. Pora wysadzania rozsady do skrzynek, podobnie jak i pora wysiewu, zależy od wrażliwości poszczególnych roślin. Przeważnie jednak sadzenie rozpoczynamy po 15 maja, gdy minie obawa wiosennych przymrozków. Bratki i stokrotki jako jedne z roślin najwytrzymalszych na chłody, możemy sadzić wcześniej.
Rozsadę sadzimy w następujący sposób: jedną ręką robimy w ziemi dołek wielkości odpowiedniej do rozmiaru bryły korzeniowej, drugą zaś ręką wkładamy do niego roślinę tak, aby znajdowała się mniej więcej o 1 cm głębiej niż rosła poprzednio. Następnie obsypujemy ją dokoła ziemią, którą dokładnie ugniatamy. Po posadzeniu i podlaniu roślin warto całą powierzchnię ziemi w skrzynce pokryć 1–2 cm warstwą mchu lub torfu, aby zapobiec zbyt szybkiemu wysychaniu.
Świeżo posadzone rośliny są osłabione z powodu zmiany warunków, toteż musimy poświęcić im nieco starań. Przede wszystkim trzeba regularnie podlewać i często spryskiwać. Spryskiwanie wpływa też bardzo dobrze na młode siewki, pamiętajmy, tylko aby tego zabiegu nie przeprowadzać w czasie silnego nasłonecznienia, ale i nie za późno, aby liście zdążyły wyschnąć przed wieczorem.
W pierwszych dniach po posadzeniu należy również chronić rośliny przed nadmiernym nagrzewaniem przez promienie słoneczne. Najlepiej w południe okrywać je papierem. Zakorzenienie się roślin poznajemy po jędrności i świeżej zieleni liści oraz pojawieniu się nowego przyrostu.

Pielęgnowanie.


Dalsze pielęgnowanie roślin balkonowych polega przede wszystkim na podlewaniu. Nie można tu jednak podać żadnego sztywnego przepisu, ilość bowiem potrzebnej wody będzie zależała od warstwy, wielkości skrzynek oraz wymagań roślin. Niedostatek wody, poza więdnięciem i zahamowaniem wzrostu, powoduje przedwczesne kwitnienie. Rośliny zasuszone są skarłowaciałe, wydają kwiaty drobne i źle rozwinięte. Najodpowiedniejszą porą podlewania jest ranek lub wieczór, gdyż ziemia wówczas dokładnie nasiąka wodą. Podlewanie w upalne południe jest niepożądane, gdzie woda łatwo wyparowuje, a ziemia się zaskorupia. Do podlewania najlepiej używać konewki, pozwala ona bowiem i na zraszanie roślin (gdzie założymy sitko), i na podlewanie tylko ziemi (gdy sitko zdejmiemy). Rośliny w skrzynkach właściwie nie potrzebują pielenia, rzadko pojawiają się tu chwasty, warto natomiast od czasu do czasu spulchniać ziemię, aby zniszczyć skorupę tworząca się często na powierzchni ziemi po deszczu lub obfitym podlewaniu i w ten sposób ułatwić dostęp powietrza do korzeni oraz utrzymać zapas wody. Ponadto usuwamy wszystkie zeschnięte lub pożółkłe liście oraz przekwitłe kwiaty, aby rośliny zawsze wyglądały świeżo. Jeżeli chcemy mieć własne nasiona, przeznaczamy na to tylko kilka egzemplarzy roślin, na których pozostawiamy przekwitłe kwiaty.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Pelargonia w domu, jaka ziemia, kiedy sadzić pelargonie Pelargonia. Rozmnaża się ją przez sadzonkowanie w dwóch terminach — w sierpniu albo w końcu stycznia i w lutym.

Kwiaty jednoroczne z rozsady-żeniszek,aksamitka,aster uprawa Rośliny ozdobne jednoroczne uprawiane z rozsady- o długim okresie wegetacji, żeniszek,aksamitka,astry uprawa

Begonia w gruncie, kiedy sadzic mieczyki i dalie, canna Byliny niezimujące w gruncie Begonia bulwiasta Dalia ogrodowa Mieczyk gandawski Paciorecznik ogrodowy, kanna

Begonia stale kwitnąca wysiew, cynia, celozja grzebieniasta w domu Kwiaty jednoroczne z rozsady- begonie stale kwitnące, celozja, cynia kiedy siać?