Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Jak hodować szafran, szafran krokus uprawa, sadzenie

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2023-02-09

Szafran hodowla, krokus- Crocus vernus


Krokusy, zwane również szafranami, nie są roślinami cebulowymi, należą do rodziny kosaćcowatych. Posiadają kulistą bulwocebulę, czyli podziemny jednoroczny pęd, który co roku wydaje jedną lub więcej cebulkę przybyszową. Świetnie się rozmnażają, dlatego nie trzeba ich co roku wykopywać. Wysokość rośliny- 10-15 cm. Kwitną z reguły wczesną wiosną. Należą do pierwszych kwiatów pojawiających się w ogrodzie. Na dobrym stanowisku krokusy ładnie się rozrastają, tworząc gęste kępy intensywnie kwitnących kwiatów.

Jak hodować szafran


Szafran krokus uprawa. Sadzimy je na rabatach, w ogródkach skalnych i także w trawniku, gdzie świetnie sobie radzą pod warunkiem pozostawienia ich liści aż do momentu samoistnego zaschnięcia. W słoneczne dni krokusy wabią pszczoły, które chętnie oblegają te wiosenne kwiaty. Krokusy uprawia się w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych. W kwietniu i maju, w razie suszy trzeba podlewać rośliny obficie raz w tygodniu.
Krokus , a właściwie szafran, jest stosowany jako przyprawa, a właściwie jego pomarańczowy słupek. Gram kosztuje tyle, co gram złota.

Krokusy wiosenne. W ogrodzie możemy najczęściej spotkać krokusa złocistego, Tommasiniego, wiosennego i Siebera. Wiosenne należy sadzić od połowy września do połowy października, na głębokość około 8 cm.

Krokusy jesienne takie jak krokus okazały i krokus uprawny sadzi się w sierpniu. Zaczynają kwitnąć we wrześniu- nie ma tylu odmian co u krokusów wiosennych- są tylko kwitnące w kolorze fioletowym, czerwonym i białym. Lubią słońce, wilgotną i żyzną glebę . Wiosną wypuszczają tylko liście, które zasychają po kilku tygodniach.
Krokusa warto go mieć w ogrodzie właśnie ze względu na jego wczesne kwitnienie, gdy jeszcze nie ma zbyt dużo pokarmu dla budzących się z zimowego letargu owadów.
Niesamowicie wyglądają w trawniku. Skosić trawnik można będzie po przekwitnięciu.

Rośliny nie wymagają okrywania na zimę. Trzeba im zapewnić ziemię próchniczą, wilgotną, lekko kwaśną, dobrze uprawioną.

Nawożenie. Nawożenie mieszankami fosforowymi i potasowymi warto rozpocząć już 14 dni po posadzeniu. Wiosną dwukrotnie stosujemy nawozy azotowe po pojawieniu się roślin i po przekwitnięciu.

Szafran krokus uprawa, sadzenie krokusów


Kiedy sadzić- Najlepszym terminem sadzenia jest druga połowa września, ale spokojnie można to robić do końca października a nawet w listopadzie jak nie ma mrozów, dopóki ziemia nie zamarznie. Bulwy sadzi się na głębokość 8 cm, w odstępach 8-10 cm
Znany jest powszechnie jako górska roślina, która zakwita na przedwiośniu zanim jeszcze zginą resztki śniegu. Produkcja szafranu. Nadaje się on doskonale do pędzenia w szklarni.

Szafran krokus pędzenie


Kwiat krokus sadzimy w październiku do płaskich skrzynek. Dołujemy je w belgijkach lub na zagonach, które z nadejściem mrozów przykrywa się liśćmi. Jak hodować szafran? Począwszy od połowy stycznia kwiaty krokusy przenosimy partiami do szklarni o temperaturze 10-12°. Podlewamy umiarkowanie. Zakwitają po 3 tygodniach pielęgnowania w szklarni.

Kwiat szafranu do zbytu nadaje się w chwili, gdy pąki zabarwią się, lecz są jeszcze stulone. Rośliny ze skrzynek przenosi się ostrożnie pojedynczo lub po kilka do doniczek, lub koszyczków wypełnionych torfem, lub ziemią, mchem torfowcem. Hodowla szafranu jest dość opłacalna.

Więcej informacji o krokusach w artykule o bylinach zimujących w gruncie: krokus szafran

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Narcyz żonkil uprawa, żonkil hodowla, narcyz kiedy sadzić, pędzenie Narcyz- do pędzenia cebule sadzimy w końcu sierpnia, najpóźniej we wrześniu

Konwalia uprawa, jak sadzić konwalie kiedy sadzić, pędzenie Konwalia majowa- pędzenie rozpoczyna się w drugiej połowie listopada

Kiedy sie sadzi hiacynty hodowla, hiacynt jaka ziemia Hiacynt nadaje się do wczesnego pędzenia

Uprawa poinsecji, gwiazda betlejemska przesadzanie, wilczomlecz piękny Wilczomlecz piękny, poinsecja- po ścięciu zanurza się po pierwsze liście do wody o temperaturze 80°, aby z łodygi wyciekł sok mleczny