Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Asparagus doniczkowy odmiany, asparagus sprengeri uprawa

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-09-25

Asparagus doniczkowy odmiany


Niektóre asparagusy uprawiane są ze względu na ozdobne pędy igiełkowate twory, uważane zazwyczaj za liście i pełniące ich funkcję, są w rzeczywistości przekształconymi łodygami i noszę nazwę gałęziaków. Właściwe liście są zredukowane do niewielkich łusek i występuję u nasady gałęziaków.
Asparagus odmiany. Najczęściej uprawiana jest odmiana asparagusa (dwie odmiany): asparagus Sprengera (Asparagus sprengeri) o gałęziakach długości około 2,5 cm, zebranych w pęczki po 2-6 szt., oraz asparagus pierzasty (Asparagus plumosus) o gałęziakach drobniejszych, bardziej delikatnych, długości około 0,5 cm i zebranych w pęczki po 12—15 szt. Ponadto szparag Sprengera odznacza się zabarwieniem jasnozielonym, natomiast szparag pierzasty ciemnozielonym z odcieniem sinym.
Obydwa gatunki uprawiane jako asparagus doniczkowy służą do dekoracji zarówno mieszkań, jak i różnego rodzaju lokali publicznych, a pędy cięte dodawane są do wiązanek.
Zobacz inne rośliny doniczkowe lubiące słońce

Siew


Szparag pierzasty rozmnażamy z nasion, które zazwyczaj wysiewamy w styczniu lub w lutym (szparag Sprengera można wysiewać także i w sierpniu). Nasiona kuliste, czarno zabarwione, o powierzchni lekko pomarszczonej, maję średnicę około 0,3 cm. Okrywająca je łupina jest dość twarda i z tego względu przed siewem nasiona moczy się w ciepłej wodzie przez 48 godzin. Skrzyneczki przeznaczone do wysiewu szparagów wypełniamy mieszaniną złożoną z 3 części ziemi liściowej i 1 części piasku i ugniatamy dobrze po bokach. W poprzek skrzyneczek, co 3 cm zaznacza się linie, w których nasiona rozkłada się pojedynczo co 1 cm. Ułożone nasiona przykrywamy 1-centymetrowę warstwą ziemi oraz cienką warstwą mchu lub torfu, aby nie dopuścić do rozwoju glonów. Skrzynki z wysiewami ustawiamy w szklarni o temperaturze 18° i codziennie spryskujemy wodą, zwracając uwagę, aby ziemia była zawsze umiarkowanie wilgotna. Kiełkuję po 4-6 tygodniach, przed tym terminem należy więc usunąć mech lub torf.

Asparagus sprengeri uprawa- przesadzanie, pikowanie


Gdy asparagus ozdobny wytworzy drugi pęd, pikujemy je do skrzynek wypełnionych ziemią zasobniejszą, cięższą, składającą się z 2 części inspektowej, 1 części liściowej i 1 części torfu. Linie znaczy się także co 3 cm, lecz w rzędach rośliny umieszcza się co 2 lub 3 cm, tak samo głęboko jak rosły uprzednio. W ciągu 7-10 dni po pikowaniu utrzymujemy temp. około 20° i szklarni nie wietrzymy, aby siewki ukorzeniły się i rozpoczęły wzrost. Z nadejściem lata szklarnie wietrzymy, zwracając uwagę aby nie było wahań temperatury, a ziemia była stale wilgotna. W czasie upałów może zaistnieć konieczność dwukrotnego podlewania roślin w ciągu dnia.

Doniczkowanie


Przesadzanie asparagusa. Jeśli asparagus doniczkowy rośnie dobrze, może być ponownie pikowany w rozstawie 5x6 cm, lecz zazwyczaj w sierpniu asparagus kwiat sadzi się od razu do doniczek o średnicy 7-8 cm.
Asparagus sprengeri uprawa. Ziemię stosujemy jak do pikowania, lecz wskazane jest dodanie nawozów wolno rozkładających się, mianowicie 2-3 kg opiłek rogowych na 1 m3 mieszanki. Jak zwykle po przesadzeniu utrzymujemy temperaturę około 20°.
Z nadejściem zimy szparagi rosną słabiej, w tym okresie temperaturę można obniżyć nawet do 15°, lecz należy zwracać uwagę, aby nie spadła poniżej 12°, jeśli bowiem przez dłuższy czas temperatura jest zbyt niska, rośliny żółkną. Podobnie wprawdzie mogę wyglądać rośliny, które były podlewane zbyt obficie, czyli zostały zalane. Szparag ozdobny podlewany nieregularnie łatwo rozpoznać, jeśli bowiem nawet nie zrzuca gałęziaków, to wytwarza mięsiste bulwy na korzeniach (tylko szparag Sprengera). Podczas przesadzania bulwy można usunąć, lecz należy czynić to ostrożnie, aby po usunięciu bulw roślina nie została bez korzeni. Kwiat asparagus wymaga ziemi stale umiarkowanie wilgotnej.

Asparagus pielęgnacja


Dalszy przebieg uprawy będzie zależał od tego, czy szparagi będą uprawiane na zbyt w doniczkach czy też na zieleń cięty. Asparagus kwiat doniczkowy, z nadejściem wiosny, w marcu rośliny przesadzamy do doniczek o średnicy 10-12 cm, do takiej samej mieszanki, jaka była stosowana do doniczkowania. W okresie silnego wzrostu, to znaczy od końca maja do końca sierpnia szparagi wymagają obfitego nawożenia. Najodpowiedniejsze jest nawożenie organiczne, z tego też względu zasilamy je gnojowicą rozcieńczony w stosunku 1:30 co 10 dni. W tym czasie rośliny mogą być przetrzymywane w szklarni w takich samych warunkach jak w pierwszym roku uprawy, ustawione po 25 szt. na 1 mb parapetu lub zadołowane w inspekcie po 35 sztuk w oknie. Na jesieni materiał powinien już być gotowy do zbytu.
Przy uprawie na zieleń ciętą asparagus kwiat po przezimowaniu sadzimy do doniczek o średnicy 14 cm. Często stosowane jest sadzenie bezpośrednio na zagony w rozstawie 30x30 cm. Rośliny powinny rozrastać się szybko. Gdy zaobserwujemy, iż wytwarzają pędy bardzo grube i silne, na pewien czas ograniczamy zasilanie. Na jesieni drugiego roku uprawy, tj. w 22-23 miesiące po wysiewie, rośliny w doniczkach są gotowe do zbytu, a z przeznaczonych na zieleń można już ciąć pierwsze pędy. Wycięty szparagus sortuje się na wybory- zgodnie z obowiązującą normą.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Kwiat gloksynia doniczkowa pielęgnacja, gloksynia rozmnażanie Aby otrzymać gloksynię kwitnącą w maju, nasiona wysiewa się w pierwszej połowie grudnia, wysiane w początkach stycznia zakwitną w czerwcu.

Starzec popielnik kwiat, cyneraria uprawa, cyneraria ogrodowa Popielniki rozmnaża się przez siew. Wysiewa się w lipcu — sierpniu do zimnych inspektów do mieszanki ziem.

Rozmnażanie azalii, przesadzanie, jak szczepić azalie wielkokwiatowe Azalia- wszystkie gatunki rozmnaża się na wiosnę w marcu-kwietniu, przez sadzonkowanie.

Pierwiosnek kubkowaty uprawa, pierwiosnek doniczkowy, primula Pierwiosnki rozmnażamy z nasion. Najwłaściwszą porą wysiewu jest luty.