Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Jak prawidłowo pielęgnować trawnik latem

Data: 2023-08-07, Data edycji: 2023-12-17

Jeśli masz piękny trawnik w swoim ogrodzie, jesteśmy pewni, że chcesz utrzymać go w jak najlepszym stanie. Dlatego dziś porozmawiamy o pielęgnacji trawnika latem, ponieważ wraz z nadejściem sezonu letniego jeszcze ważniejsze jest dbanie o trawnik, w przeciwnym razie może on zostać zniszczony w krótkim czasie.

Koszenie trawnika


Jednym z najważniejszych zadań przyczyniających się do tego, że trawnik ogrodowy będzie zawsze w idealnym stanie latem, jest koszenie. To właśnie latem trawa rośnie najbardziej i wtedy to zadanie jest najważniejsze. Aspektami, które są równie ważne jak częstotliwość koszenia, są wysokość, na jakiej kosimy trawę i sposób, w jaki to robimy.
W idealnej sytuacji trawa nie powinna być koszona ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko, a dokładnie na wysokości około 5 do 7 centymetrów. Zbyt niskie koszenie zmniejsza zdolność trawy do fotosyntezy, bez której trawa praktycznie wymiera. Z drugiej strony, jeśli kosisz zbyt wysoko, mogą pojawić się pewne problemy, takie jak choroby lub chwasty. Częstotliwość koszenia zależy od tempa wzrostu trawnika. Oczywiście, im szybciej rośnie, tym częściej trzeba go kosić.

Nawożenie trawnika


Ogólne zalecenie w tym temacie jest takie, że najlepiej jest nie nawozić trawnika latem, zwłaszcza podczas upałów. Idealnym rozwiązaniem jest nawożenie trawnika późną wiosną i wczesną jesienią nawozami o spowolnionym uwalnianiu. Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, nawożenie w czasie upałów przynosi więcej szkody niż pożytku.

Zagęszczanie gleby


Latem bardzo częstym problemem jest zagęszczenie gleby. Jeśli zauważysz, że gleba w Twoim ogrodzie stała się zbita, a korzenie trawy nie są w najlepszej kondycji i nie rosną zbyt intensywnie, może to oznaczać, że nadszedł czas na wertykulację. Aby rozwiązać ten problem, możesz użyć ręcznego wertykulatora, a także pomogą Ci w tym zadaniu grabie do trawnika. Narzędzia te sprawią, że gleba będzie dobrze napowietrzona.

Sianie trawy latem

Nie polecamy siania trawy w okresach ekstremalnych temperatur, takich jak lato i zima. Powodem tego jest to, że nasiona zapewne zmarnieją, zarówno w upale, jak i na mrozie, i nigdy nie wykiełkują. Najlepszy czas na sadzenie to wiosna i jesień.
Jeśli jednak właśnie latem chcesz dosadzić trawę, oto szereg zaleceń, które pomogą w osiągnięciu celu:
• Siej jak najwcześniej rano.
• Postaraj się wybrać tydzień, w którym nie jest zbyt gorąco.
• Przez cały czas utrzymuj wilgotność obsianego obszaru.

Podlewanie trawnika latem


Podlewanie trawnika, wraz z koszeniem, to dwa najważniejsze aspekty utrzymania idealnego wyglądu trawnika przez całe lato. Nie zapominaj, że jest to najgorętsza pora roku, a trawnik musi być utrzymywany w chłodzie.
Musimy jednak podkreślić, że podlewanie trawnika to znacznie więcej niż tylko włączenie nawadniania od czasu do czasu. Musisz znaleźć odpowiednią równowagę, aby trawnik nie wysychał i nie marnował wody. Ilość potrzebnej wody określisz dzięki między innymi znajomości gleby, na której został posadzony. Należy również zauważyć, że nie wszystkie odmiany trawy potrzebują takiej samej ilości wody.
Z drugiej strony, równie ważne jest wybranie najlepszej metody podlewania, ponieważ zraszacze i węże nie dają takich samych rezultatów. Jeśli tylko masz możliwość wyboru, zalecamy korzystanie ze specjalnych zraszaczy ogrodowych, ponieważ lepiej rozprowadzają wodę i zapobiegają gromadzeniu się wody. Najlepszy czas na podlewanie trawnika jest zawsze wtedy, gdy jest najmniej gorąco. Ogólnie zaleca się podlewanie przed godziną 9 rano lub po godzinie 19 wieczorem.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Nawożenie trawnika po zasianiu, kiedy nawozić trawnik po siewie? Trawniki- powinno się kosić co tydzień- nie wyrastają i nie rozmnażają się chwasty

Trawa ogrodowa - jak ją wybrać i pielęgnować Planujesz trawnik na działce, w ogrodzie- przeczytaj

Trawy ozdobne do bukietow- mietlica,drżączka,stokłosa,jęczmień,dmuszek Jednoroczne gatunki traw ozdobnych do suchych bukietów- opis i sposób uprawy.

Hortensja kiedy sadzić, kiedy przesadzać hortensje, jak sadzić Hortensję rozmnażamy przez sadzonkowanie od lutego do końca maja.