Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Trzykrotka pnąca domowa Tradescantia, pnącza pokojowe, philodendron

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-09-25


Trzykrotka pnąca domowa uprawa


Trzykrotka kwiat jest to roślina doniczkowa o pędach zwisających, liściach siedzących, jajowatoeliptycznych. Trzykrotka odmiany. Najczęściej uprawiana jest trzykrotka zielona (Tradescantia albiflora), która jak wskazuje nazwa ma liście zielone, oraz trzykrotka zwisła (Zebrina pendula), która ma liście z wierzchu zielone z dwoma srebrzystymi paskami po obu stronach nerwu głównego, a od spodu purpurowe (trzykrotka purpurowa). Inne gatunki są rzadziej uprawiane, choć wymagają podobnych warunków.
Zobacz inne kwiaty do domu które lubią cień

Trzykrotka pielęgnacja


Trzykrotka pnąca domowa doniczkowa może być rozmnażana w ciągu całego roku z sadzonek zielnych. Sadzonki te powinny mieć długość 7-10 cm, przy czym cięcie może być wykonane niekoniecznie pod węzłem. Umieszcza się je po 7-8 szt. od razu w doniczkach o średnicy 10 cm, wypełnionych ziemią liściowy z dodatkiem ziemi kompostowej i piasku. Trzykrotka podlewanie. Do chwili ukorzenienia się sadzonki podlewamy ostrożnie i utrzymujemy w temperaturze 18-20°. Po kilku dniach można zasilić dolistnie opryskując Florovitem.

Trzykrotka jak pielęgnować? W lecie kwiat trzykrotka podlewa się obficie i co 3-4 tygodnie zasila gnojowicy lub rozpuszczonymi nawozami mineralnymi — najlepiej gotowymi mieszankami jak Flora, Azofoska, a także Florovit. W zimie, gdy temperatura jest niższa, podlewanie nieco ograniczamy.

Rośliny stare, które straciły zabarwienie, a pędy maję, bardzo długie, odmładzamy przez zasadzonkowanie wierzchołków pędów.

Pnącza pokojowe cissus rombolistny, cissus australijski, philodendron


W ostatnich latach do dekoracji wnętrz są chętnie stosowane rośliny pnące, które wykształcają długie pędy, czepiające się podpór. Pozbawione podparcia zwisają, tworząc zielone kaskady. Spośród nich najczęściej spotyka się Cissus rhomboifolia inaczej Rhoicissus i Cissus antarctia, oraz Philodendron oxycardium.


O filodendronie i innych kwiatach doniczkowych przeczytasz tu: dekorowanie roślinami doniczkowymi

Cissus rombolistny- Cissus rhomboifolia odznacza się liśćmi osadzonymi na długich ogonkach, trójdzielnymi, przy czym poszczególne odcinki są w zarysie rombowate. Na górnej strome błyszczące, od spodu na nerwach brązowo owłosione.
Cissus australijski- Cissus antarctica odznacza się liśćmi dużymi, jajowatymi lub podługowatosercowatymi, piłkowanymi.
Philodendron orycardium ma liście ogonkowe, sercowate, ciemnozielone.

Pnącza pokojowe rozmnażanieWszystkie gatunki rozmnaża się na wiosnę w marcu-kwietniu, przez sadzonkowanie. Sadzonki C. rhomboifolia przygotowuje się z wierzchołków pędów, tnąc je tak, aby miały 3-4 liście. Sadzonki C. antarctica sporządzamy ze środkowej części pędu, tnąc w połowie międzywęźli, tak aby każda sadzonka miała jeden dobrze wykształcony pąk. Sadzonki filodendrona mogą mieć jedno lub dwa międzywęźla.
Sadzonki umieszczamy pojedynczo w doniczkach o średnicy 6-7 cm lub na stole w ziemi liściowej zmieszanej z połową ilości torfu.

Pnącza pokojowe pielęgnowanie


W dni słoneczne sadzonki cieniujemy. Temperaturę utrzymujemy w granicach 18-20°. Początkowo rośliny zraszamy i podlewamy umiarkowanie, gdy zaś się ukorzenią, obficiej. Dobrze się rozrastają, gdy w okresie lata są zasilane co 10-14 dni mieszanką Flora. W pierwszym roku wegetacji C. rhomboifolia uszczykujemy 2-3-krotnie, aby się dobrze rozkrzewił. W wypadku, gdy temperatura obniży się poniżej 18°, rośliny podlewamy bardzo umiarkowanie.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Asparagus doniczkowy odmiany, asparagus sprengeri uprawa Szparag— Asparagus- rozmnażamy z nasion, które zazwyczaj wysiewamy w styczniu lub w lutym

Kwiat gloksynia doniczkowa pielęgnacja, gloksynia rozmnażanie Aby otrzymać gloksynię kwitnącą w maju, nasiona wysiewa się w pierwszej połowie grudnia, wysiane w początkach stycznia zakwitną w czerwcu.

Starzec popielnik kwiat, cyneraria uprawa, cyneraria ogrodowa Popielniki rozmnaża się przez siew. Wysiewa się w lipcu — sierpniu do zimnych inspektów do mieszanki ziem.

Rozmnażanie azalii, przesadzanie, jak szczepić azalie wielkokwiatowe Azalia- wszystkie gatunki rozmnaża się na wiosnę w marcu-kwietniu, przez sadzonkowanie.