Strona głównakwiaty

Dział kwiaty

Tulipan hodowla, uprawa tulipanów, kiedy sadzić tulipany, pędzenie

Data: 2011-05-08, Data edycji: 2022-09-24

O tulipanach uprawianych w ogrodzie dowiesz się w tym artykule: tulipan ogrodowy

Tulipan hodowla- Tulipa, pędzenie tulipanów.


W produkcji roślin cebulowych tulipan kwiat zajmuje u nas pierwsze miejsce. Pędzić można zasadniczo tulipany należące do wszystkich grup.

Tulipan hodowla. Odmiany tulipanów odmian wczesnych sprzedawane są zwykle w koszyczkach wypełnionych mchem lub w doniczkach, tulipany późniejsze przeznacza się na kwiat cięty. Pędzenie tulipanów rozpowszechnia się w Polsce m.in. dzięki temu, że coraz bardziej rozszerza się u nas produkcja cebul tych roślin.
Do pędzenia wybiera się cebule dobrze wykształcone, o obwodzie powyżej 11 cm, zdrowe, okryte łuskami.

Kiedy sadzić tulipany?


Przeznaczone do wczesnego pędzenia tulipany powinny być posadzone w pierwszej połowie września, do późnego pędzenia (od stycznia.)- do końca września.

Uprawa tulipanów. Jak sadzić tulipany? Ponieważ rozwijające się rośliny substancje pokarmowe czerpią głównie z cebuli, sadzenie cebulek tulipanów przeprowadzamy pojedynczo do doniczek małych o średnicy 8-9 cm lub po 3 szt. do doniczek o średnicy 11-12 cm, do ziemi ogrodowej. Cebule tulipanów umieszczamy w ten sposób, aby jej wierzchołek wystawał nieznacznie ponad powierzchnię ziemi.

Uprawa tulipana. Zamiast do doniczek można cebule sadzić do skrzynek. Szczególnie zaleca się sadzenie do skrzynek odmian bardzo wczesnych (np. 'Brillant Star') oraz przy produkcji na kwiat cięty.
Kiedy sadzić tulipany? Tulipany pielęgnacja. Posadzone tulipany przenosi się do klimatyzowanego pomieszczenia albo dołuje się w belgijkach lub w rowach szerokości 1,50 m i głębokości 30 cm. Dla 100 szt. tulipanów potrzeba 5 m rowu. Dno rowu zaleca się posypać 2 cm warstwy piasku. Tulipany w doniczce ustawiamy ściśle obok siebie, robiąc odstępy między poszczególnymi odmianami i zachowując kolejność odmian od najwcześniejszych do późnych. Na początku i na końcu grupy doniczek z każdy odmiany umieszczamy etykietkę, tak aby wystawała na powierzchnię. W celu zabezpieczenia przed nadmierną wilgotnością ustawione doniczki należy pokryć najpierw warstwy piasku, a następnie ziemią wybraną z rowu. Z nadejściem przymrozków, na ogół nie wcześniej niż w połowie listopada, rów lub belgijkę przykrywamy 12-15-centymetrową warstwy liści. Tulipany zdjęcia.


Tulipany cebulki do pędzenia wyjmujemy partiami w odstępach 10-14-dniowych, odmiany najwcześniejsze w pierwszych dniach grudnia, gdy pąk osiągnie 4-5 cm długości. U odmian późniejszych liście powinny mieć nie mniej niż 6 cm długości. Do szklarni wnosimy rośliny w godzinach południowych w dzień bezmroźny. Jeśli panuje mróz, rośliny okrywamy workami. Ustawiamy je w zaciemnieniu w szklarni o temperaturze 12°.

Tulipany w doniczkach przysypuje się 10-centymetrową warstwą torfu lub piasku i codziennie zrasza.
Po 8—10 dniach tulipany ustawia się na stołach i temperaturę podnosi początkowo do 15-17°, a po 10 dniach do 20-23°. Wystarczy jednorazowe podlanie w ciągu dnia.

Pędzenie tulipanów w terminie najwcześniejszym trwa około 4 tygodni, a w drugiej połowie stycznia- około 3 tygodni.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Jak hodować szafran, szafran krokus uprawa, sadzenie Szafran wiosenny nadaje się doskonale do pędzenia w szklarni

Narcyz żonkil uprawa, żonkil hodowla, narcyz kiedy sadzić, pędzenie Narcyz- do pędzenia cebule sadzimy w końcu sierpnia, najpóźniej we wrześniu

Konwalia uprawa, jak sadzić konwalie kiedy sadzić, pędzenie Konwalia majowa- pędzenie rozpoczyna się w drugiej połowie listopada

Kiedy sie sadzi hiacynty hodowla, hiacynt jaka ziemia Hiacynt nadaje się do wczesnego pędzenia