Dział sady
Cięcie malin kiedy, cięcie malin po posadzeniu, cięcie wiosenne
Data: 2011-07-08, Data edycji: 2023-02-13
Cięcie malin po posadzeniu
Rozróżniamy maliny letnie i jesienne. Maliny letnie owocują na pędach dwuletnich, które w sierpniu trzeba wyciąć u nasady, żeby zrobić miejsce pędom jednorocznym. Pędy jednoroczne zaowocują dopiero w przyszłym roku. Wycięte pędy trzeba najlepiej spalić, bo są pożywką dla chorób i szkodników i zarażają rosnące rośliny.
Maliny jesienne owocują na pędach jednorocznych, które w roku następnym znowu wydadzą świeże owoce. Pędy dwuletnie owocują słabiej, dlatego bardziej opłaca się na wiosnę wyciąć wszystkie pędy i mieć o wiele większe zbiory owoców. Maliny jesienne rosną bez podpór, nie wymagają podwiązywania i są łatwiejsze w uprawie.
Maliny cięcie wiosenne. Malina letnia uprawiana w formie rzędów swobodnie rosnących nie daje wysokich plonów. Pędy pod masą owoców przyginają się do ziemi. Owoce trudno zbierać, łatwo też ulegają porażeniu przez szarą pleśń. Utrudnione jest odchwaszczanie i opryskiwanie.
Cięcie malin kiedy? Wyleganiu pędów malin można zapobiegać przez krótkie cięcie malin po posadzeniu na przedwiośniu, jednak plony z plantacji swobodnie rosnącej są zawsze niższe niż z uprawianych w szpalerze. Jak zrobić rusztowanie do malin? Najprostszy szpaler bez rusztowań można formować, wiążąc pędy malin w pęczki lub łuki. Zbiór i pielęgnowanie malin uformowanych w taki szpaler jest łatwiejsze, ale pod warunkiem, że pędy są dokładnie powiązane.
Najprostsze rusztowanie szpaleru uzyskuje się przez rozciągnięcie dwóch drutów między palikami wkopanymi w ziemię co 3-6 m. W szpalerze wysokim pędy malin przywiązuje się do drutów rozpiętych na wysokości 80 i 130-140 cm.
Malina uprawa i pielęgnacja.
Szpaler wysoki bez przywiązania pędów prowadzi się wtedy, gdy zamiast pojedynczych drutów rozpina się dwa druty odległe od siebie o szerokość słupków (5 cm). Wyrastające pędy wkłada się między druty. Wadą pierwszego systemu jest duża pracochłonność wiązania, w drugim zaś silnie rosnące pędy mogą załamywać się na drutach. W obu systemach maliny są dobrze oświetlone, łatwe do zbioru i pielęgnowania.
Maliny uprawa cięcie. Zamiast wiązania i przycinania młode pędy, po usunięciu starych, okręca się na drucie rozciągniętym na wysokości 110-120 cm i zahacza o sąsiedni pęd, w ten sposób tworzy się szpaler pojedynczy, niski, okręcany. Można też pędy okręcać na dwa równoległe druty oddalone od siebie co najmniej o 30 cm, między które kieruje się wyrastające młode pędy, powstaje wtedy szpaler podwójny okręcany.
Jak profesjonalnie założyć plantację malin przeczytasz w tym artykule- zakładanie plantacji malin
Dużo informacji na temat nawożenia malin znajdziesz tu: maliny nawożenie.
Cięcie malin kiedy?
Pierwsze cięcie maliny wykonuje się bezpośrednio po posadzeniu sadzonek na plantacji. Przycina się wówczas pędy tuż nad ziemią (podcinanie malin). Maliny cięcie wiosenne. W pierwszym roku wzrostu maliny wydają niewiele pędów, z tego względu usuwa się jesienią tylko najsłabsze, cienkie. Najpóźniej na przedwiośniu, zależnie od sposobu prowadzenia krzewów malin przycina się wierzchołki pędów.
Jeśli są prowadzone w formie swobodnie rosnącej, to na wysokości około 120 cm, a w szpalerach, mniej więcej 10 cm powyżej najwyższego drutu. W szpalerach z pędami okręcanymi wokół drutów skracanie stosuje się tylko sporadycznie.
Jak przycinać maliny? Od drugiego roku prowadzenia plantacji należy systematycznie wycinać nadmiar wyrastających młodych pędów.
Podczas pielęgnowania usuwa się odrosty korzeniowe z międzyrzędzi, w rzędach pozostawia się tylko 5-8 pędów jednego krzewu. Po zbiorach przycina się przy samej ziemi zasychające stare pędy, a młode przywiązuje się do drutów, względnie okręca wokół nich.
Komentarze do artykułu
Przeczytaj również:
Cięcie agrestu kiedy, agrest jak przycinać Cięcie agrestu po posadzeniu- skrócenie wszystkich pędów nad pierwszym lub drugim oczkiem od powierzchni
Sposoby cięcia drzew owocowych, przycinanie starych drzew Cięcie wykonuje się od połowy lutego do końca kwietnia. Rany należy zasmarować farbą emulsyjną.
Zakładanie sadu owocowego, przygotowanie ziemi pod sad Nie należy sadzić drzew w zastoiskach mrozowych, w dolinach i kotlinach
Uprawa truskawki na zagonach, truskawki uprawa w ogrodzie Zakładanie plantacji truskawek. Kupić sadzonki 20—-50%, resztę zaś rozmnożyć na własnej plantacji z rozłogów wyrastających w pierwszym roku.