Strona głównasady

Dział sady

Szczepienie na pniu krok po kroku, przeszczepianie drzew owocowych

Data: 2011-07-08, Data edycji: 2023-01-08

Czytaj również zakładanie sadu owocowego , zakładanie sadu krok po kroku , jaka ziemia pod drzewa owocowe , jak sadzić drzewa , sposoby cięcia , typy koron , nawozy i nawożenie , zabezpieczanie drzew na zimę

PRZESZCZEPIANIE DRZEW OWOCOWYCH


Jak szczepić drzewa owocowe >> terminy >> krok po kroku- zdjęcia z opisem, poradnik.

Jak szczepić drzewa owocowe


Szczepienie drzew na pniu stosuje się obecnie bardzo rzadko, dlatego, że każdy producent już w szkółce nabywa potrzebną mu odmianę. Zdarzają się jednak przypadki, że zabieg ten należy wykonać.
Rodzaje szczepień drzew. Zwykle przeszczepia się drzewa w sadzie wtedy, gdy zależy nam na zwiększeniu wytrzymałości drzewa na mróz przez zastąpienie pnia odmiany wrażliwej przez pień i nasady konarów odmiany wytrzymałej na mróz (np. Koksa Pomarańczowa na siewce Antonówki). Ponadto przeszczepienie stosuje się, jeśli chcemy zastąpić starą odmianę — nową, wartościowszą.
W pierwszym przypadku, drzewa odmiany Antonówka w drugim lub najpóźniej w trzecim roku po posadzeniu przeszczepia się odmianą wrażliwą na mróz.

Jak szczepić drzewa owocowe? Przeszczepianie młodych drzew zwykle wykonuje się w jednym roku. Można użyć jednego zraza, jest to tzw. szczepienie pod koronę lub kilku zrazów przeszczepiając nimi przewodnik i gałęzie boczne w pobliżu nasady. Jest to tzw. szczepienie w koronie.

Szczepienie starych drzew owocowych


Jak przeszczepić drzewo? Zupełnie inaczej postępuje się z drzewami starymi. Szczepienie drzew na starym pniu jest zwykle rozłożone na dwa, trzy lata. Najpierw trzeba silnie przyciąć koronę. Najwyżej położone konary i przewodnik szczepi się w pierwszym roku, zaś konary położone niżej — w latach następnych. Należy unikać jednorazowego przeszczepiania drzew starych, gdyż mogą wystąpić uszkodzenia mrozowe konarów w pobliżu cięcia.


Terminy szczepienia drzew.


Różne są sposoby i terminy przeszczepiania drzew owocowych.

Szczepienie drzew owocowych okulizacja.


Okulizacja drzew owocowych młodych może być przeprowadzana latem (np. okulizacja jabłoni). Oczka zakłada się w odległości około 40 cm od nasady konaru. Można zakładać po dwa oczka na jednym pędzie, zwykle po górnej jego stronie, aby uniknąć wyłamania pod masą liści. Okulizacja jest metodą szybką, ale oczka często ulegają przemarznięciu zimą, a poza tym łatwo się wyłamują. Kiedy szczepimy drzewka? Najczęściej szczepienia drzew owocowych stosuje się wiosną.

Szczepienie drzew kiedy? Pędy szczepi się od marca do końca maja, a w wyjątkowych przypadkach na początku czerwca.
Szczepienie drzew zrazy. Do szczepienia używa się zrazów ściętych jesienią.
Rodzaje szczepień drzew. Młode drzewa przeszczepia się przez stosowanie. Na grubszych gałęziach bardzo często stosuje się tzw. kożuchówkę, polegającą na wsuwaniu przyciętego zraza za korę, gdy miazga lekko odchodzi od drewna. Po założeniu zraza obwiązuje się miejsce szczepienia rafią (służą do tego również paski do okulizacji). Teraz zastosowana powinna być maść ogrodnicza do szczepienia drzew. Zasmarowuje się miejsce szczepienia wraz z wierzchołkiem zraza maścią ogrodniczą, celem uchronienia ich przed wysychaniem i zainfekowaniem. Latem, po przyjęciu się zraza, należy rafię przeciąć nożem, aby nie dopuścić do wrzynania się jej w korę.
Najlepszym sposobem przeszczepiania drzew starych jest szczepienie w szparę. Niekiedy stosuje się także szczepienie w klin.

Szczepienie na pniu krok po kroku.


Oczko z listkiem.

Nacięcie w kształcie litery T.

Oczko włożone za korę.

Oczko zasmarowane maścią ogrodniczą, zawinięte folią i okręcone mocną nitką.

Najlepiej to zrobić w lipcu lub sierpniu, gdy kora dobrze odchodzi od drewna

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Zakładanie sadu owocowego, przygotowanie ziemi pod sad Nie należy sadzić drzew w zastoiskach mrozowych, w dolinach i kotlinach

Jaka ziemia pod drzewa owocowe, odkrywka, wody gruntowe Jakie warunki powinna spełniać gleba dla sadu przydomowego.

Sposoby cięcia drzew owocowych, przycinanie starych drzew Cięcie wykonuje się od połowy lutego do końca kwietnia. Rany należy zasmarować farbą emulsyjną.