Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Bób jak sadzić, bób uprawa nawożenie, kiedy sadzić bób

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2023-02-09

Bób nawożenie >> Uprawa bobu na nasiona

Bób uprawa nawożenie. Opis botaniczny.


Bób wlasciwosci. Jest rośliną jednoroczną. Nasiona tego warzywa są duże (ważą od 0,5 do 2 g), zdolność kiełkowania zachowują 5-6 lat, kiełkują po 10-12 dniach. Korzeń palowy długości do 1 m, korzenie dobrze rozbudowane, a na nich tworzą się brodawki wiążące azot z powietrza- z tego względu nadaje się na roślinę poplonową, pozostawiającą glebę w dobrej strukturze wzbogaconą w łatwo przyswajalny przez rośliny azot. Łodyga czworokąta, sztywna, wysokości 50-120 cm. Liście parzystopierzaste składają się z 1-3 listków gładkich, owalnych, całobrzegich. Kwiaty zebrane są po 2-9 w grona wyrastające w kątach liści. Kwiaty są białe z czarną plamką, owadopylne. Owoc bobu- strąki grube, długości od 5 do 15 cm (czasem do 20 cm), cylindryczne lub płaskie, mięsiste, po dojrzeniu ciemnoszare lub czarne. Zawierają od 1 do 5 nasion.

Choroby bobu i szkodniki bobu są wymienione w tym artykule: Pachówka strąkóweczka

Wartości odżywcze bobu.


Bób jakie ma witaminy? Zielone nasiona zawierają dużo białka, cukry oraz witaminy B1 i C. Wartością energetyczną przewyższają strąki zielonej fasoli szparagowej. Bób zawiera poza białkiem, dużo potasu i błonnika, małą ilość sodu. Składniki te obniżają cholesterol, regulują ciśnienie krwi co sprawia, że jest polecany osobom z chorobami układu krążenia. Bób jest mało kaloryczny, powoduje uczucie sytości, dlatego polecany jest przy diecie odchudzającej. Po jego zjedzeniu mamy mniejszą chęć do podjadania. Dodatkowo wspomaga usuwanie toksyn z organizmu oraz poprawia pracę jelit.

Wymagania klimatyczne i glebowe.


Wymaga stanowiska słonecznego, w miejscach zacienionych daje mniejszy plon. Preferuje ziemię lekko kwaśną do odczynu obojętnego, nie znosi kwaśnych gleb. Bób roślina nie ma dużych wymagań cieplnych, a nawet lato gorące nie sprzyja jego rozwojowi. Znosi nieduże przymrozki. Udaje się najlepiej na glebach cięższych i wilgotnych, ale nie podmokłych. Na tym samym polu może być wysiany nie częściej niż co cztery lata i nie po roślinach strączkowych z powodu tych samych chorób. Bób bardzo dobrze rośnie obok ziemniaka i ogórka.

Bób nawożenie i uprawa roli.


Bób uprawa nawożenie. Jak pod fasolę szparagową. Czytaj: Uprawa fasoli szparagowej

Siew bobu. Kiedy i jak sadzić bób


Kiedy sadzić bób? Sieje się go wcześnie na wiosnę, gdy można wejść na pole. Bób jak sadzić? Nasiona wysiewa się w rzędy co 30-40 cm i w rzędach gniazdowa po 2-3 co 20 cm. Co 3-4 rzędy pozostawia, się rząd nie obsiany, który stanowi przejście.
Uprawiając w niedużych ilościach, sieje się często nasiona odmian wysokich po 2-3 co 4-5 m w rzędach ziemniaka. Głębokość przykrycia nasion bobu powinna wynosić 4-6 cm. Przy uprawie czystej norma wysiewu wynosi około 5 kg na 100 m2.

Zabiegi pielęgnacyjne.


Należy zwalczać mszyce, które opanowują przecie wszystkim wierzchołki pędów. Gdy bób posiada już cztery- sześć strąków, dobrze jest go ogłowić- czyli wyłamać górną część pędu na wysokości czterech centymetrów. Powoduje to wcześniejsze zawiązywanie pąków i szybszy rozwój nasion.

Bób kiedy zbierać?


Zbiór bobu. Zbiera się strąki zielone, gdy nasiona są dorośnięte, ale jeszcze miękkie.

Bób uprawa na nasiona.


Uprawa bobu na suche nasiona- pozostawia się rośliny w polu do pełnej dojrzałości, którą poznaje się po szczernieniu i zasychaniu strąków. Zbiór należy wykonać, zanim strąki zaczną pękać. Po dosuszeniu ich wyłuskuje się nasiona i suszy. Plon wynosi 15-20 kg ze 100 m2.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Fasola szparagowa uprawa w polu, etapy hodowli fasoli, jak sadzić Nasiona fasoli są bardzo bogate w białko i mogą w dużej mierze zastąpić białko zwierzęce

Groch siew, groszek zielony uprawa, groch rodzaje Najlepsze pod uprawę grochu są gleby piaszczysto-gliniaste.

Co zjada liście fasoli, choroby fasoli szparagowej,antraknoza fasoli Szkodniki: Smietka kiełkówka Strączkowiec fasolowy Oprzędziki Pachówka strąkóweczka Strąkowiec grochowy

Brukiew uprawa w ogrodzie, kiedy siać, brukiew jadalna uprawa Brukiew najlepiej rośnie na glebach gliniastych. Źle znosi kwaśny odczyn gleby.