Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Brokuł włoski uprawa, brokuł nawożenie sadzenie, właściwości

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2022-09-27

Uprawa brokuła


Opis botaniczny.


Brokuł właściwości. Brokuł włoski ma liście bardziej wycinane, głąb wyższy i rozrasta się szerzej niż kalafior. Róże brokuła są zielone, złożone z pędów kwiatowych z malutkimi, ale wyraźnymi pączkami kwiatowymi. Róże wyrastają nie tylko na wierzchołku roślin, ale i w kątach liści, róże boczne są jednak znacznie mniejsze niż wierzchołkowe. Przeciętnie róże wierzchołkowe mają 8-15 cm średnicy, boczne 8 cm. Róże boczne tworzą się stopniowo w ciągu całego lata. Brokuł nasiona. Róże szybko dzielą się na rozgałęzione pędy kwiatostanowe o żółtych kwiatach. Łuszczyny dojrzewają od końca lata do jesieni.

Brokuł włoski. Wartość energetyczna i biologiczna


Brokuł witaminy. Zawiera więcej suchej masy i białka niż kalafior, jak również o 50% więcej witaminy C, kilkakrotnie więcej witaminy A oraz dużo związków wapnia i żelaza.
Dotychczas był u nas rośliną mało znaną, W ostatnich latach konsumpcja tego warzywa znacznie wzrosła i rozwija się zwłaszcza w ogródkach przydomowych i na działkach. Nadaje się do zamrażania i istnieje możliwość eksportu mrożonych brokułów. Towarowa uprawa brokuła ma u nas perspektywy rozwoju.
Zobacz co można przygotować z brokuła- przepisy kulinarne z brokuła, cząbru i pasternaku


Choroby i szkodniki brokuła są opisane tutaj -> Kapusta szkodniki

Warunki klimatyczne i glebowe.


Uprawa brokułów w gruncie. Brokul wloski w porównaniu z kalafiorem jest bardziej wytrzymały na przymrozki wiosenne, lepiej znosi, gorsze warunki glebowe (można go uprawiać na glebie o mniejszej zawartości próchnicy) i jest bardziej wytrzymały na niedobór wody, choć róże są wówczas mniej soczyste i mniej smaczne.

Brokuł nawożenie sadzenie, stanowisko w zmianowaniu.


Brokuł nawożenie sadzenie- produkcja rozsady, sadzenie jak w przypadku kalafiora. Zobacz -> kalafior uprawa

Zabiegi pielęgnacyjne.


Brokuł rozsada. Plantację należy odchwaszczać i zasilać rośliny saletrą amonową (1,5-2 kg na 100 m2), po przyjęciu się i powtórnie, gdy wytworzą się pierwsze róże wierzchołkowe. Otrzymuje się wówczas boczne róże większe i o delikatniejszym smaku.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Jarmuz kiedy siac, jak uprawiać, kiedy sadzić jarmuż, wysiew Jarmuż nie jest wrażliwy na przymrozki wiosenne i mrozy

Hodowla kalafiora, uprawa kalafiora krok po kroku w polu i w szklarni Kalafior uprawia się w pierwszym roku po oborniku.

Uprawa kapusty wczesnej białej, rozsada kapusty kiedy siać Uprawa kapusty białej. Kapusta ze względu na dużą powierzchnię liści i szybkie parowanie wymaga dużych ilości wody.