Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Brukiew uprawa w ogrodzie, kiedy siać, brukiew jadalna uprawa

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2022-09-26

Kiedy siać brukiew uprawa w ogrodzie.


Wiadomości ogólne. Opis botaniczny.


Brukiew właściwości. Brukiew jest rośliną dwuletnią. Brukiew nasiona. Nasiona są podobne do nasion kapusty, lecz nieco drobniejsze. Zachowują zdolność kiełkowania w ciągu 5-7 lat. Liścienie są podobne do liścieni kapusty, lecz pokryte jasnymi włoskami. Pierwsze liście, okrągłe lub okrągłoowalne, o ząbkowanych brzegach, pokryte są włoskami, ale wyrastające później są nagie, pokryte woskowym nalotem. Mniej więcej po 35-40 dniach od wzejścia brukiew jadalna zaczyna tworzyć zgrubienie, którego połowa wystaje ponad ziemię. Kształt zgrubienia bywa kulisty, wydłużony lub spłaszczony. Zabarwienie miąższu i skórki może być żółte lub białe, przy czym skórka na części nadziemnej zgrubienia może mieć zabarwienie zielone lub fioletowe. Brukiew przechowywana na zimę i wysadzana na wiosnę tworzy rozgałęzione pędy kwiatostanowe. Barwa kwiatów cytrynowo- żółta lub pomarańczowa.
Wartość energetyczna i biologiczna oraz znaczenie gospodarcze. Zgrubienie zawiera około 11% suchej masy i 4-5% cukrów, których większość stanowi glukoza. Ponadto zawiera dość znaczną ilość witaminy C oraz dużo składników mineralnych.

Choroby i szkodniki brukwi są opisane w tym tekście -> Kapusta szkodniki

Znaczenie gospodarcze brukwi maleje ze względu na rozpowszechnianie się warzyw bardziej wartościowych.
Wymagania klimatyczne i glebowe. Brukiew jest wytrzymała na chłody i przymrozki. Najlepiej rośnie w temperaturze 15-17°C. Optymalna temperatura dla rozsady wynosi 12-14 st. C. Jeśli jest gorąco i sucho, brukiew rośnie słabo, zgrubienie jest niesmaczne i zdrewniałe. Rozsada jest bardzo wrażliwa na brak światła.
Brukiew najlepiej rośnie na glebach gliniastych, ale dość dobrze i na lżejszych glebach, z wyjątkiem suchych piasków. Źle znosi kwaśny odczyn gleby.

Brukiew uprawa w ogrodzie w gruncie


Kiedy siać brukiew? Okres siewu do zbioru wynosi 126-140 dni. Zgrubienie gładkie, kulistoowalne, często spłaszczone. Główka zielonoszara. Miąższ żółty, smaczny, zwłaszcza u roślin młodszych, starsze zaś stanowią dobrą paszę.
Stanowisko w zmianowemu. Brukiew warzywo uprawiamy zazwyczaj w drugim lub trzecim roku po oborniku. Nie należy uprawiać jej po roślinach kapustnych, bo są porażane przez te same choroby i szkodniki. Ze względu na krótki okres wegetacji może być uprawiana po roślinach wcześniej schodzących z pola lub współrzędnie z nimi, jak również z roślinami wcześniej zbieranymi, np. z ogórkiem lub wczesnym pomidorem. Sadzi się ją wówczas w co drugi rząd.

Uprawa roli i nawożenie.


Brukiew jadalna uprawa. Brukiew jest najbardziej wrażliwa na niedobór potasu. Tworzy wówczas małe zgrubienia i daje niski plon. Na 1 ha daje się przed siewem lub sadzeniem: 75-100 kg N (300-400 kg saletrzaku), 55-70 kg P2O5 (300-400 kg superfosfatu pylistego) i 130-180 kg K20 (250-350 soli potasowej 50%), a w razie potrzeby nawozi azotem pogłównie.

Siew do gruntu lub produkcja rozsady.


Brukiew siana wprost do gruntu daje duży plon, ale ze względu na długi okres od siewu do zbioru trzeba ją uprawiać w plonie głównym. Wysiewa się ją na początku maja, gniazdowo (odległość między rzędami 50 cm, a w rzędzie nasiona brukwi jadalnej co 35-40 cm) lub rzędowo (odległość między rzędami 50. cm). Na 1 ha wysiewa, się około 2 kg nasion przy siewie gniazdowym i 2,5-3 kg przy rzędowym.
Z rozsady uprawia się brukiew w poplonie lub współrzędnie z innymi roślinami, które -wcześniej schodzą z pola, jak np. wczesny pomidor lub ogórek. Nasiona wysiewa się na rozsadniku w maju lub czerwcu w rzędy co 10-12 cm i zostawiając co 10 rzędów przejścia szerokości 50 cm. Dla przygotowania rozsady na obsadzenie 1 ha potrzeba 60-80 dag nasion. Produkcja rozsady trwa 4-5 tygodni.
Jeżeli rozsadę sadzi się w czasie suszy, dobrze jest umoczyć korzenie w papce z gliny i krowieńca, a zbyt silnie rozrośnięte liście skrócić do połowy, wówczas rozsada lepiej się przyjmuje. Brukiew z rozsady można sadzić do połowy lipca w rozstawie 50X30 cm.

Brukiew jadalna uprawa. Zabiegi pielęgnacyjne.


Uprawa brukwi jadalnej. Przy uprawie brukwi z siewu wprost do gruntu należy, rośliny przerwać, pozostawiając je w rzędzie co 30 cm lub w gnieździe po jednej roślinie. Miejsca gdzie nie wzeszła uzupełnić roślinami z przerywki. W miarę wzrostu roślin należy odchwaszczać glebę. Jeśli liście są jasne, trzeba zasilić rośliny saletry amonową w ilości do 75 kg/ha. Większe dawki nawozu, mogą wpłynąć niekorzystnie, na przechowywanie się brukwi.

Brukiew kiedy zbiory? Przechowywanie brukwi.


Zbiory przeprowadza się jesienią przed nadejściem silniejszych przymrozków. Wyrywamy brukiew, podważając ją widłami. Można też wyorać ją pługiem bez odkładnicy. Wówczas łatwo wyciąga się ją z ziemi, układa w długie pryzmy, w jedną stronę, następnie odcina się liście i grubsze korzenie, oczyszczając jednocześnie zgrubienie z ziemi. Przeznaczając brukiew do kopcowania, nie należy zbyt krótko obcinać grubszych korzeni bocznych, nie można też przechowywać, brukwi, przemarzniętej, gdyż łatwo gnije. Brukiew przechowuje się w kopcach podobnie jak rzepę.

Uprawa brukwi na nasiona


Przechowane przez zimę wysadki sadzi się wczesną wiosną w drugim roku po oborniku. Gleba powinna być wilgotna. W czasie wiosennej uprawy stosuje się na 1 ha 35-50 kg N (150-200 kg saletrzaku), 65-75 kg P2O5 (250-400 superfosfatu granulowanego) oraz 130-180 kg K2O (250-330 kg soli potasowej 50%). Brukiew sadzi się pod łopatę w rozstawie 50X40 cm, dość głęboko, aby głowa korzenia była lekko przykryta ziemią.
Gdy brukiew zacznie wypuszczać pędy, należy opryskać ją przeciw pchełce, a przed rozwinięciem się kwiatów- przeciw słodyszkowi. Nasiona brukwi- zbiór nasienników, dosuszanie i młocka -jak przy uprawie nasiennej kapusty lub rzepy. Czytaj -> Uprawa kapusty na nasiona . Plon nasion wynosi 600-800 kg z 1 ha.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Rzodkiew czarna uprawa, uprawa rzodkwi białej w gruncie Rzodkiew- barwa skórki bywa biała, fioletowosina lub czarna.

Uprawa rzodkiewki w gruncie, rzodkiewka właściwości Rzodkiewka zaczyna kiełkować już w temperaturze 2 - 3 st. C. Znosi przymrozki do -4 st. C.

Kiedy zbierać nasiona kopru, kiedy siać koper włoski na nasiona Koper najwyższe plony daje na glebie wilgotnej i zasobnej w azot.

Kukurydza warunki uprawy, uprawa kukurydzy krok po kroku na ziarno Kukurydzę uprawia się w pierwszym roku po oborniku.