Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Nawóz pod czosnek zimowy, kiedy sadzić czosnek zimowy

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2022-12-29

Jak uprawiać czosnek >> jak się sadzi czosnek >> Kiedy zbierać

CZOSNEK UPRAWA


Wiadomości ogólne. Opis botaniczny.


Czosnek pospolity właściwości. Jest rośliną trwałą, uprawianą u nas jako jednoroczna. Rozmnaża się wegetatywnie z cebulek, tzw. ząbków. Jak rośnie czosnek? Cebulka wydaje z piętki (skróconej łodygi) korzenie przybyszowe, cieńsze i krótsze niż u cebuli. Z wierzchołka wzrostu, otoczonego mięsistą łuską, wyrastają długie, równo wąskie, ciemnozielone liście. Rurkowate pochwy liściowe zachodzą na siebie, tworząc łodygę rzekomą wysokość 30-40 cm.

U niektórych typów czosnku na wierzchołku pędu zamiast pąków kwiatowych rozwijają się małe cebulki powietrzne, otoczone wspólną okrywą, która później pęka i cebulki opadają. Piętka wytwarza u nasady liczne wierzchołki wzrostu okryte mięsistymi łuskami, w których roślina gromadzi substancje pokarmowe. Poszczególne ząbki otoczone są suchą łuską. Gdy szczypior załamuje się i zasycha — korzenie oraz piętka zamierają. Jednocześnie łuski osłaniające złożoną cebulę, tzn. główkę czosnku, zaczynają pękać i poszczególne ząbki odpadają od piętki.

Czytaj także choroby i szkodniki warzyw cebulowych: Węgorek niszczyk


Wartość energetyczna i biologiczna.


Właściwości czosnku
. Sucha masa stanowi około 3% cebuli. Zawiera wiele związków azotowych, cukrów i składników mineralnych, głównie fosforu oraz dużo olejków nadających mu silny zapach i ostry smak. Czosnek właściwości lecznicze. Ma zastosowanie przede wszystkim w przemyśle mięsnym i konserwowym, i stanowi surowiec dla przemysłu farmaceutycznego ze względu na działanie bakteriobójcze.

Wymagania klimatyczne i glebowe.


Hodowla czosnku- zwłaszcza w okresie tworzenia główek, wymaga nieco wyższej temperatury niż cebula zwyczajna, szczypiorek, ale dobrze znosi chłody i przymrozki w innych fazach rozwoju. Najodpowiedniejsze dla niego jest miejsce nasłonecznione. Szczególnie dobrze rośnie tam, gdzie jest dużo opadów w lecie i gdzie jednocześnie występują mgły, a więc w okolicach podgórskich i w dolinach rzecznych.
Największe plony uzyskuje się na próchnicznych madach, czarnych ziemiach nie podmokłych, czarnoziemach i próchnicznych lessach.

Uprawa czosnku w gruncie. Jak się sadzi czosnek?


Czosnek odmiany. Odmian czosnku nie ma, rozróżnia się natomiast różne typy, które można zaliczyć do dwu grup:
1) wytwarzającej pędy kwiatostanowe i
2) niewytwarzającej pędów kwiatostanowych.

Do pierwszej grupy należą: czosnek Dolnośląski. Rośnie silnie i tworzy duże główki (do 80 g), o dużych, fioletowo-różowych ząbkach. Sadzony jest wyłącznie jesienią. Czosnek z okolic Latowicza jest podobny do poprzedniego, lecz główki ma bardziej nieregularne i dużo ząbków barwy różowofioletowej. Sadzony jest wyłącznie jesienią. Czosnek z okolic Pienin rośnie silnie, główki ma spłaszczone z dużą liczbą małych, wydłużonych, fioletowych ząbków.
Do drugiej grupy należą: czosnek Podgórski, czosnek Biały, tzw. Rychlik i Nizinny Topolski. Czosnek Podgórski tworzy główki nieregularne, fioletoworóżowe, średniej wielkości (25-35 g). Sadzony jest wiosną lub jesienią. Rychlik, o małych, białych główkach (25 g) sadzony jest wiosną, sadzony przed zimą często wymarza. Czosnek Topolski tworzy główki dość duże (25-40 g), często nieregularne, barwy jasnoróżowo-szarej. Sadzony jest przede wszystkim na wiosnę.

Stanowisko w zmianowaniu, nawóz pod czosnek zimowy.


Czym nawozić czosnek? Uprawia się zawsze w drugim roku po oborniku, zwykle po kapustach, buraku cukrowym lub pastewnym, ziemniaku lub ogórku. Nie należy uprawiać go po warzywach cebulowych ze względu na możliwość występowania tych samych chorób.
Nawóz pod czosnek zimowy. Uprawa roli i nawożenie są takie same jak pod cebulę z dymki sadzonej na jesieni lub na wiosnę -> uprawa cebuli. Nie należy stosować azotu, gdyż będzie się źle przechowywał.

Sadzenie czosnku i zabiegi pielęgnacyjne. Kiedy sadzić czosnek zimowy


Sadzenie czosnku należy należy zacząć jak najwcześniej na wiosnę. Im większe sadzi się ząbki, tym lepiej główki dojrzewają i są większe. Jak sadzić czosnek? Przed sadzeniem należy ząbki zaprawić. Na 2 godziny przed zaprawieniem ząbki zwilża się wodą, aby były lekko wilgotne.
Jak hodować czosnek? Przy uprawie „na płask” sadzi się ząbki w rzędy co 30-40 cm i co 10 cm w rządzie, a na zagonach — w rządy co 20 cm i co 10 cm w rządzie. Sadzić należy tak głęboko, aby ząbek pokrywała 2-3-centymetrowa warstwa ziemi. Na 180 m2 potrzeba 2,5-5 kg ząbków, zależnie od ich wielkości i stosowanej rozstawy.

Uprawa czosnku zimowego. Kiedy sadzić czosnek zimowy? Jesienią sadzi się ząbki w drugiej połowie października i o 2 cm głębiej niż wiosną. Przed zimą zdąży się jeszcze ukorzenić, nie wydając liści. Uzyskuje się wówczas większy plon. Zabiegi pielęgnacyjne są takie same jak na plantacji cebuli z dymki. Do niszczenia chwastów mogą służyć preparaty stosowane w cebuli z dymki. Jeśli liście mają jasną barwę, trzeba rośliny zasilić saletrą amonową w ilości 100-150 kg/ha, ale nie później niż w końcu czerwca. Gdy tylko pojawią się pędy kwiatostanowe, należy je usunąć, gdyż uzyskuje się wówczas większe główki.

Uprawa czosnku zimowego. Kiedy zbierać czosnek?


Kiedy wykopać czosnek? Czosnek ozimy zaczyna dojrzewać w końcu lipca, z wiosennego zaś sadzenia — prawie o 3 tygodnie później. Zbiera się go wówczas, gdy łodyga rzekoma jeszcze całkowicie nie zaschła. Nie należy również dopuścić do całkowitego zaschnięcia liści, gdyż suche urywają się podczas zbioru, a główki rozpadają się na poszczególne ząbki, które nie nadają się do przechowywania i stanowią towar handlowy gorszej jakości. Ponieważ czosnek tkwi mocno w glebie, trzeba go podważać widłami. Należy zbierać w dzień pogodny i dosuszać w polu.
Przy zbiorze większej ilości czosnku usuwa się szczypior i korzenie, a główki pakuje do skrzynek żeberkowych jedynek.

Przygotowanie do sprzedaży.


Czosnek przygotowany do sprzedaży powinien mieć korzenie długości 1 cm, a szczypior długości 2-4 cm. Przechowywanie czosnku. Posortowane główki pakuje się do skrzynek żeberkowych jedynek lub ażurowych worków.
Jak przechowywać czosnek. Większe ilości główek przechowuje się podobnie jak cebulę-> przechowywanie cebuli.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Por uprawa z rozsady, por sadzenie, rozsada Por- rośliny dorosłe znoszą dobrze kilkunastostopniowe mrozy.

Śmietka cebulanka zwalczanie, szkodniki cebuli i czosnku, pora Szkodniki: Śmietka cebulanka,węgorek niszczyk, chowacz szczypiorak choroby:mączniak rzekomy,głownia cebuli

Brokuł włoski uprawa, brokuł nawożenie sadzenie, właściwości Brokuł jest bardzo wytrzymały na przymrozki wiosenne i na niedobór wody, dobrze znosi gorsze warunki glebowe