Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Jarmuz kiedy siac, jak uprawiać, kiedy sadzić jarmuż, wysiew

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2022-12-26

Jarmuż jak uprawiać?


Opis botaniczny.


Jarmuż właściwości. Jest rośliną dwuletnią, najbardziej zbliżoną do kapusty dzikiej. Nasiona ma podobne do nasion kapusty. Jak wygląda jarmuż? W pierwszym roku tworzy łodygę z liśćmi fryzowanymi, zielonymi, fioletowymi łub pstrymi, w drugim roku- pędy kwiatostanowe, kwiaty i łuszczyny.

Wartość energetyczna i biologiczna.


Jarmuż właściwości odżywcze. Posiada wysoką zawartość soli mineralnych głównie wapnia, fosforu i żelaza oraz witamin . Liście zawierają od 14 do 19% suchej masy.
Spożycie jarmużu w Polsce jest niewielkie, w związku z czym jego uprawa nie jest rozwiniętą.

Choroby i szkodniki jarmużu są opisane w tym artykule -> Pchełki

Uprawa jarmużu. Wymagania klimatyczne i glebowe.


Jarmuż jak uprawiać? Jarmuż nie jest wrażliwy na przymrozki wiosenne i mrozy, może zimować w gruncie. Po przemarznięciu liście stają się delikatniejsze i smaczniejsze. W porównaniu z kapustą wymaga gleby mniej wilgotnej i mniej zasobnej w składniki pokarmowe.

Jarmuz kiedy siac? Stanowisko w zmianowaniu, uprawa roli i nawożenie.


Jarmuż wysiew- można go uprawiać na glebach lżejszych w pierwszym roku po oborniku, na żyźniejszych. Jarmuż uprawa współrzędna. Zaś w drugim, a nawet w trzecim roku po oborniku, zwykle jako poplon albo współrzędnie z roślinami warzywnymi, które kończą wcześniej wegetację. Gleby mniej zasobne nawozi się nawozami mineralnymi, dając takie same dawki jak pod kapustę.

Kiedy sadzić jarmuż.


Produkuje się tak samo jak rozsadę kapusty późnej -> uprawa kapusty. Jarmuż kiedy siać? Siew wykonuje się w połowie maja.

Jarmuż sadzenie i zabiegi pielęgnacyjne.


Kiedy sadzić jarmuż? Jarmuż sadzi się do gruntu od połowy czerwca do połowy lipca- w uprawie czystej w rozstawie 60 X 50 cm lub 60 X 60 cm, w uprawie współrzędnej co 50-60 cm w rzędzie, zależnie od odmiany.
Zabiegi pielęgnacyjne polegają na odchwaszczeniu. Jeżeli liście nie mają intensywnie zielonej barwy i rośliny słabo się rozwijają, trzeba nawet jeszcze w połowie września zasilić je saletrą amonową w ilości do 150 kg/ha.

Zbiór i przygotowanie do sprzedaży.


Jarmuż kiedy zrywać? Zaczynamy zbierać po pierwszych mrozach i powtarzamy zbiór w miarę potrzeby. Tam zaś, gdzie są obfite śniegi lub silne wiatry, które mogą wysuszyć zmarznięte liście, jarmuż należy wykopać późną jesienią i zadołować w miejscu zabezpieczonym przed wiatrami i silnym nasłonecznieniem. Dobrze jest przykryć go cienką warstwą słomy. Towar handlowy stanowią całe rośliny ścięte tuż pod liśćmi. Liście powinny być zdrowe, niezgniłe i niezeschnięte.

Jarmuż nasiona. Z wyjątkiem kalafiora i brokuła uprawa pozostałych warzyw kapustnych na nasiona trwa dwa lata. W pierwszym roku przygotowują się tzw. wysadki, które po przezimowaniu wysadza się na wiosnę do gruntu, gdzie wydają pędy kwiatostanowe, kwitną i owocują, Rośliny kapustne, przeważnie obcopylne, są zwykle zapylane przez owady pyłkiem z kwiatów innych roślin tej samej odmiany. Ze względu na obcopylność i łatwość wzajemnego krzyżowania się odmian oraz roślin kapustnych obowiązuje przy uprawie na nasiona zachowanie izolacji przestrzennej od 500 do 1000 m.

Komentarze do artykułu

Dnia 2022-05-11 Wiktoria  skomentował(a):
Witam.Czy wiadomo co wychodzi z krzyżowek roznych odmian jarmużu? Nie wiedziałam,że to niewskazane i dopuscilam do kwitnienia ' nero di toscana' oraz 'scarlet'. Rosną praktycznie obok siebie. Oba zawiązały piękne strąki. No i klops. Czy to co z tych nasion urosnie bedzie jadalne?

Dodaj komentarz

Dnia 2022-05-12 Adam  skomentował(a):
Właśnie w ten sposób się znajduje nowe odmiany. Jeżeli na opakowaniu był napis F1- to oznacza, że producent gwarantuje powtarzalność odmiany w pierwszym pokoleniu. Potem może być różnie. Jadalne będą na pewno.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Hodowla kalafiora, uprawa kalafiora krok po kroku w polu i w szklarni Kalafior uprawia się w pierwszym roku po oborniku.

Uprawa kapusty wczesnej białej, rozsada kapusty kiedy siać Uprawa kapusty białej. Kapusta ze względu na dużą powierzchnię liści i szybkie parowanie wymaga dużych ilości wody.

Kapusta brukselka uprawa, wartości odżywcze i przechowywanie Kapustę brukselską zalicza się do cennych warzyw zielonych spożywanych w zimie.