Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Kalarepa siew do gruntu, kiedy sadzic, kalarepa kiedy zbiory

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2022-10-02

Kalarepa jak przechowywać

Kalarepa siew do gruntu


Wiadomości ogólne. Kalarepa właściwości.


Opis botaniczny. Kalarepa jest warzywem dwuletnim. Kalarepa nasiona. Nasiona kalarepy są podobne do nasion kapusty, lecz drobniejsze: w 1 gramie jest od 350 do 420 nasion. Liścienie kalarepy są sercowate, pierwsze liście wydłużone, silnie wcinane, później dość silnie wcinane i ząbkowane na długich ogonkach. Zabarwienie liścieni, liści i łodyg jest jasnozielone lub fioletowe, zależnie cd odmiany.
Po 30-40 dniach od siewu tworzy się kuliste zgrubienie, w którym roślina gromadzi zapasy. W dolnej części zgrubienia starszej rośliny wiązki sitowo-naczyniowe drewnieją i ta część staje się łykowata. Część wierzchołka wciąż rośnie, zgrubienie wydłuża się, dzięki czemu jest wciąż miękka, delikatna.
Kalarepa przechowywana w temperaturze około 0°C daje po wysadzeniu do gruntu silnie rozgałęziony pęd kwiatostanowy.

Wartość energetyczna i biologiczna.


Kalarepa właściwości odżywcze. Kalarepa zawiera około 90% wody. Jakie witaminy ma kalarepa? Jej wartość polega na zasobności.w witaminę C (100 miligramów witaminy C w 100 gramach świeżej masy, a więc nie mniej niż w soku pomarańczowym lub cytrynowym). Liście kalarepy zawierają jeszcze więcej witaminy C.
Ze względu na krótki okres wegetacji coraz bardziej zaczyna się rozwijać jej uprawa, przyspieszona pod szkłem i wczesna uprawa w gruncie oraz uprawa w poplonie na zbiór późny. Jak wygląda kalarepa?


Choroby i szkodniki kalarepy są opisane tutaj -> Mszyca kapuściana

Wymagania klimatyczne i glebowe. Dlaczego kalarepa pęka


Kalarepa nie jest wrażliwa na zimno, lecz pod wpływem długotrwałych wiosennych chłodów może wybić w pęd kwiatostanowy, nie tworząc zgrubienia. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, wilgotnych. Pod uprawę na zbiór wczesny należy przeznaczać gleby ciepłe. Dlaczego kalarepa pęka? Brak dostatecznej ilości wody w glebie i wysoka temperatura powodują szybkie łykowacenie zgrubienia. Po deszczach, które przychodzą po dłużej trwającej suszy, zgrubienie łatwo pęka.

Kalarepa siew do gruntu.


Kalarepa odmiany. Kalarepa wysiew. Poszczególne odmiany kalarepy różnią się długością okresu wegetacji, kształtem zgrubienia oraz reakcją na chłody wiosenne, co jest niezmiernie ważne przy uprawie na zbiór wczesny. Na ogół im wcześniejsza odmiana, tym większą ma skłonność do wybijania w pędy kwiatostanowe pod wpływem chłodów. Średni plon wynosi 120-140 tys. sztuk z 1 ha, co odpowiada 9-30 t.

Kalarepa jak sadzić- rozsada.


Kalarepa kiedy sadzic? Przygotowanie rozsady kalarepy podobnie jak kapusty (zobacz uprawa kapusty wczesnej w gruncie), tylko pikuje się w mniejszej rozstawienia mianowicie 5X4 cm.
Do wyprodukowania rozsady na obsadzenie powierzchni 100 m2 potrzeba 10 g nasion. Produkcja rozsady trwa 40-50 dni. W związku z tym terminy siewu są następujące. Kalarepa kiedy siać? Gdy zamierza się sadzić rozsadę w połowie kwietnia na zbiór wczesny, wysiewa się nasiona w pierwszych dniach marca, na zbiór w lipcu nasiona odmian średnio wczesnych wysiewa się w inspekcie zimnym w połowie kwietnia, przy czym rozsady nie trzeba pikować. Na 1 m2 (bez pikowania) wysiewa się 4 g nasion. Na zbiór jesienny nasiona odmian późnych wysiewa się na rozsadniku w końcu czerwca lub na początku lipca.

Sadzenie i zabiegi pielęgnacyjne. Kalarepa jak sadzić?


Na zagonach rozstawa dla odmian wczesnych wynosi 20-25 X 20 cm; przy uprawie na płask sadzi się w rzędy- wyznaczone co 30-40 cm, w rzędzie co 15-20 cm. Dla odmian późnych rozstawa 40X30 cm.
Zabiegi pielęgnacyjne polegają na odchwaszczaniu i na nawożeniu pogłównym saletrą (70-100 kg/ha), gdy kalarepa zaczyna tworzyć zgrubienie. Nie należy kalarepy podsypywać ziemią.

Zbiór i przygotowanie do sprzedaży. Kalarepa kiedy zbiory


Uprawa kalarepy w gruncie. Kalarepa kiedy zbiory? Do zbioru przystępuje się, gdy zgrubienie odmian wczesnych osiągnie średnicę ponad 2 cm (w okresie od 1 do 14 maja), Odmian późnych 5-6 cm (od 15 maja do 30 października). Wyrywa się całe rośliny, liście usuwa się z wyjątkiem 3-5 liści środkowych i korzeń odcina. Kalarepę wczesną wiąże się w pęczki po 3 sztuki, późniejszą po 5 sztuk. Dla przemysłu przygotowuje się kalarepę bez liści.

Kalarepa jak przechowywać?


Przechowuje się odmiany późne. Po usunięciu korzeni i liści układa się kalarepę w kopcach szerokości około 80 cm i wysokości 60-70 cm, przysypuje cienką warstwą ziemi, a gdy temperatura spadnie do 0°C, pogrubia tę warstwę do 20 cm. Kalarepa na zimę. Z nadejściem pierwszych mrozów okrywa się kopiec 30-centymetrową warstwą słomy lub liści.

Uprawa kalarepy pod osłonami


Do uprawy przyspieszonej w szklarniach, inspektach stałych lub wędrownych oraz w tunelach z folii bierze się tylko odmiany wczesne. Kalarepa sadzenie. Gdy rozsada wykształci liścienie, pikuje się ją w rozstawie 5X5 cm lub- gdy pojawią się pierwsze liście, sadzi do doniczek ziemnych o średnicy 6-7 cm.
Temperatura dla rozsady 12-16°C.

Pielęgnowanie

— jak rozsady kapusty wczesnej. Czytaj więcej -> kapusta wczesna uprawa
Rozsadę z 4-5 liśćmi sadzi się w szklarniach lub w inspektach w rozstawie 113X15 cm. Ponieważ kalarepa wymaga niższej temperatury (12-18°C), nie należy uprawiać jej współrzędnie z ogórkiem i pomidorem. Najlepsze wyniki daje kalarepa w uprawie czystej. Gdy zaczynają się tworzyć zgrubienia, zasilamy rośliny saletrą amonową w ilości 1,5-2 kg na 100 m2. Co kilka dni podlewa się obficie, co zapobiega pękaniu zgrubień.

Zbiór zaczyna się, gdy zgrubienia mają średnicę ponad 2 cm.


Ze względu na możliwość użytkowania liści nie należy ich usuwać, trzeba tylko odcinać korzeń i związać kalarepę w pęczki po 3 sztuki.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Uprawa kapusty wczesnej białej, rozsada kapusty kiedy siać Uprawa kapusty białej. Kapusta ze względu na dużą powierzchnię liści i szybkie parowanie wymaga dużych ilości wody.

Kapusta brukselka uprawa, wartości odżywcze i przechowywanie Kapustę brukselską zalicza się do cennych warzyw zielonych spożywanych w zimie.

Kapusta czerwona uprawa, sadzenie kapusty czerwonej, rozsada Odmiany wczesne wysiewa się zazwyczaj na początku marca do inspektu

Kapusta włoska uprawa, odmiany i właściwości Kapusta włoska jest o wiele mniej wrażliwa na mróz i suszę niż kapusta biała.