Dział warzywa
Kapusta brukselka uprawa, wartości odżywcze i przechowywanie
Data: 2011-06-08, Data edycji: 2023-02-10
Kapusta brukselska uprawa
Opis botaniczny.
Kapusta brukselka właściwości. Kapusta brukselska jest rośliną dwuletnią. Nasiona- jak u kapusty głowiastej. Siewki mają liścienie jasnozielone. Blaszki liściowe są lekko karbowane, całobrzegie, osadzone na długich ogonkach. W pierwszym roku roślina tworzy wysoką grubą, gęsto ulistnioną łodygę.
Po upływie około 100 dni od wysiewu w kątach liści tworzą się ścisłe główki wielkości małego orzecha włoskiego. Następnie dolne liście zasychają, a na wierzchołku pędu pozostaje rozeta zielonych liści wraz z pąkiem wierzchołkowym. W następnym roku z pąków (główek) bocznych i wierzchołkowego wyrastają pędy kwiatowe.
Wartość energetyczna i biologiczna
Kapusta brukselka wartości odżywcze. Zawartość suchej masy w główkach wynosi 10%, w tym białka prawie 5%. Kapustę brukselską zalicza się do cennych warzyw zielonych spożywanych w zimie. Przewiduje się znaczne zwiększenie powierzchni jej uprawy kosztem kapusty białej.
Brukselka posiada własności antynowotworowe i antybakteryjne, ale tylko w przypadku spożywania jej na surowo lub po krótkim gotowaniu na parze. Gotowana w sposób tradycyjny traci w dużej mierze swoje zbawienne działanie dla naszego organizmu. Jeżeli przyzwyczailiśmy się do gotowania warzyw, z brukselki usuwamy uszkodzone liście, myjemy pod bieżącą wodą i nacinamy krzyżyk w miejscu, gdzie była przytwierdzona do łodygi. Ma to duże znaczenie, bo w ten sposób pozbywamy się goryczki i gotowanie trwa szybciej. Warto również do gotującej się wody dodać łyżeczkę soli i taką samą cukru dla poprawienia smaku. Ważne jest również to, aby ją nie gotować pod przykryciem.
Brukselki nie powinny jeść osoby z niedoczynnością tarczycy.
Choroby i szkodniki kapusty brukselskiej są opisane tutaj -> Mączniak rzekomy kapustnych
Brukselka uprawa.
Wymagania klimatyczne i glebowe.
Nie jest wrażliwa na niskie temperatury: rośliny, które dorosły do wielkości handlowej, mogą przetrwać kilkunastostopniowe mrozy. Ma również mniejsze wymagania wodne niż kapusta biała.
Udaje się dość dobrze na glebach lżejszych; ale lepsze plony daje na glebach żyznych, próchnicznych, zasobnych w wapń.
Kapusta brukselka uprawa. Stanowisko w zmianowaniu, uprawa roli i nawożenie.
Kapustę brukselską uprawiamy w pierwszym roku po oborniku. Kapusta brukselka uprawa- trwa dosyć długo i właśnie ze względu na długi okres wegetacji uprawia się ją często współrzędnie z roślinami schodzącymi wcześniej z pola jak cebula dymka, ogórek czy nawet wczesny pomidor. Nawożenie stosuje się takie jak pod kapustę białą późną -> uprawa kapusty nawożenie.
Produkcja rozsady.
Jest taka sama jak kapusty późnej. Nasiona wysiewa się w końcu kwietnia, a więc później niż nasiona kapusty głowiastej późnej.
Kapusta brukselska uprawa.Sadzenie i zabiegi pielęgnacyjne.
Rozsadę sadzi się w czerwcu w uprawie czystej, w rozstawie 60X60 cm, w uprawie współrzędnej z ogórkiem w międzyrzędziach, w uprawie współrzędnej z pomidorami co drugi rząd, stosując w rzędzie odległości jak dla pomidorów, tj. 40-70 cm. Plantację odchwaszcza się w miarę potrzeby.
Gdy rośliny zaczną się rozrastać, należy zasilić je saletrzakiem w ilości około 200 kg/ha. Ścięcie wierzchołków roślin, gdy w kątach liści zaczynają się zwijać główki i na dolnych piętrach mają 1-2 cm średnicy, przyspiesza zwijanie się główek, a ich plon może się zwiększyć o 20—25%.
Zbyt jednak wczesne ogłowienie roślin może spowodować rozluźnienie się główek, a tym samym pogorszyć ich jakość.
Zbiór i przygotowanie do sprzedaży.
Główki zebrane po przymrozkach są smaczniejsze. Uprawa kapusty brukselki kończy się późną jesienią, gdy są już twarde i mają średnicę 2-3 cm. Przed zbiorem usuwa się boczne liście. Przy natychmiastowej sprzedaży wycina się całe rośliny przy ziemi.
Towar handlowy stanowią główki czyste, zwięzłe, bez zewnętrznych luźnych, żółtych liści, nie zwiędnięte, o średnicy nie mniejszej niż 2,5 cm.
Przechowywanie.
Rośliny wyrywa się z korzeniami i dołuje pionowo w skrzyniach inspektowych, pogłębionych do 1 m lub w dołach o głębokości i szerokości 1 m. Gdy nadejdzie silniejszy mróz (od -8 do -10°C), skrzynie lub doły nakrywa się w miarę potrzeby, rozmraża i odkrywa główki.
Komentarze do artykułu
Przeczytaj również:
Kapusta czerwona uprawa, sadzenie kapusty czerwonej, rozsada Odmiany wczesne wysiewa się zazwyczaj na początku marca do inspektu
Kapusta włoska uprawa, odmiany i właściwości Kapusta włoska jest o wiele mniej wrażliwa na mróz i suszę niż kapusta biała.
Kapusta szkodniki i choroby: śmietka, bielinek kapustnik zwalczanie Szkodniki: Bielinek kapustnik Piętnówki Tantniś krzyżowiaczek Pchełki Śmietka kapuściana Mszyca kapuściana.
Uprawa brokuła i jarmużu na nasiona Do zbioru należy przystąpić, gdy pierwsze łuszczyny zaczynają pękać.