Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Kapusta pekińska hodowla, sadzenie, uprawa pekinki

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2022-09-27

Kapusta pekińska hodowla (kapusta chińska uprawa)


Kapusta pekińska właściwości. Zawartością białka i witamin C i A pekinka znacznie przewyższa kapustę białą.

Ze względu na szybki wzrost oraz dużą wartość biologiczną pekinka jest warzywem atrakcyjnym i propagowanym.
Kapusta pekińska nasiona. Nasiona kapusty pekińskiej są podobne do nasion kalarepy. Młode siewki przypominają rośliny kapustne. Pekińska kapusta tworzy rozłożystą rozetę szerokich liści siedzących, o bardzo wyraźnym nerwie środkowym. Powierzchnia liścia falista z pęcherzykowatymi wzdęciami. W dalszej, fazie rozwoju roślina wiąże w dni krótkie i chłodne luźną główkę wysokości do 40 cm. Wysiana wcześnie na wiosnę wybija podczas długich dni w pęd kwiatostanowy. Kwiaty żółte.

Kapusta pekińska jest wrażliwa na większe przymrozki. Udaje się dobrze na glebie próchnicznej, wilgotnej. Najwyższe plony daje na glebach torfowych i czarnoziemach.
Największe plony uzyskuje się z uprawy na zbiór jesienny. Nasiona wysiewa się od połowy do końca lipca na rozsadniku w ilości 3 g nasion na 1 m2.

Przepisy kulinarne z pekinki są opisane w tym temacie pekinka duszona ze śmietaną .

Kapusta pekińska sadzenie. Rozsadę wysadza się w pole w połowie sierpnia, w rozstawie 40-50X30-40 cm.


Choroby i szkodniki brokuła są opisane w treści tego artykułu -> Choroby kapusty białej

Uprawa pekinki


Można również wysiewać nasiona wprost do gruntu. W końcu września lub na początku października kapusta jest gotowa do zbioru. Wycina się całe rośliny, usuwając uszkodzone i zniszczone liście zewnętrzne. Plon wynosi do 40 t z ha.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Uprawa sałaty masłowej, sałata właściwości, sałata uprawa Rozróżniamy dwa typy sałaty głowiastej: masłową i kruchą.

Jak uprawiać szpinak, szpinak hodowla sadzenie, szpinak z rozsady Szpinak zawiera białko oraz związki żelaza łatwo przyswajalne dla organizmu.

Choroby sałaty masłowej szkodniki szpinaku mszyca na sałacie i cykorii Szkodniki i choroby sałaty: Mszyce Zgorzel siewek Mączniak rzekomy sałaty Zgnilizna twardzikowa na sałacie Szara pleśń na sałacie

Siew i uprawa papryki, papryka uprawa pod osłonami w folii, w ogrodzie Papryka ostra, zawiera związek o bardzo ostrym smaku kapsaicynę.