Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Kiedy zbierać nasiona kopru, kiedy siać koper włoski na nasiona

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2023-02-12

Koper ogrodowy uprawa.


Koper ogrodowy właściwości. Należy do rodziny baldaszkowatych. Jest rośliną jednoroczną. Używa się go jako przyprawę, podobnie jak chrzan. Nasiona ma płaskie, szarobrązowe. W 1 gramie znajduje się 650-900 nasion. Kiełkują po 15-20 dniach. Siewki kopru mają długie, cienkie liścienie. Liście właściwe są potrójne pierzastodzielne o igiełkowatych blaszkach. Łodyga jest prosta, rozgałęziona wysokość 80-140 cm. Liście i łodyga pokryte są nalotem woskowym. Kwiaty żółte pojawiają się po 40-50 dniach od wzejścia roślin. Wszystkie części rośliny zawierają olejek eteryczny o przyjemnym zapachu, który działa aseptycznie. Koper to warzywo, które zawiera dużo witamin, zwłaszcza witaminy A, z grupy B i C.
Koper nie ma dużych wymagań co do gleby, ale najwyższe plony daje na glebie wilgotnej i zasobnej w azot.
Koper wspomaga wydzielanie żółci, a tym samym wspomaga trawienie i pracę jelit. Jest pomocny w chorobie wrzodowej, niestrawności i wzdęciach, ma właściwości moczopędne i często jest podawany niemowlętom na kolkę jelitową.
Jest używany w kuchni jako nasiona dodawane do potraw, herbatek lub w formie zielonej do zapraw, niezbędny tak jak chrzan do kiszenia ogórków. Gospodynie używają świeżych liści kopru do dekoracji potraw, szczególnie do zdobienia świeżo ugotowanych ziemniaków swoim wyglądem i aromatem.
Zielony koperek najlepszy jest w sezonie letnim z ogrodu- jest wówczas najtańszy, najbardziej aromatyczny i ma najwięcej witamin. W tym czasie po zakupie można go zamrozić i wykorzystywać nawet całą zimę. Po usunięciu chorych i uszkodzonych gałązek suszymy go dokładnie z wilgoci, obrywamy listki z łodyg i kroimy na drobne kawałki. Wszystko wrzucamy do pojemniczka z jak najmniejszą ilością powietrza.
O innych przyprawach czytaj w tym artykule: arcydzięgiel, cząber, kolendra, koper, lubczyk

Aby szybciej zbierać koperek warto wybrać solidne szklarnie ogrodowe. Na Sklep.ArlenGroup.pl jest wiele wytrzymałych tuneli ogrodowych w rozsądnych cenach.


Jak zrywać koperek


Jak zrywać koperek? Na zbiór młodych roślin koper uprawiany jest zazwyczaj współrzędnie z roślinami, które początkowo wolno się rozrastają, np. z ogórkiem lub późną marchwią. Uprawiając sam koper, sieje się nasiona pasowo, co 5 rzędów pozostawiając odstęp szerokości 50 cm.

Uprawa kopru na nasiona. Kiedy siać koper włoski?


Kiedy wysiać koper na jesienny zbiór? Uprawiając na zbiór roślin starszych czy na nasiona należy zachować między rzędami odległość 30 cm. Często daje się rzędy co 15-20 cm, a rośliny co drugiego rzędu zbiera się wcześnie, przeznaczając pozostałe na nasiona.
Kiedy siać koper włoski ? Aby mieć przez całe lato młody koper, należy siać co 3 tygodnie. Siew kopru późną jesienią gwarantuje najwcześniejszy zbiór wiosenny z gruntu.

Koper włoski uprawa w tunelu.


Uprawa kopru w tunelu i w inspektach- najczęściej współrzędnie z rzodkiewką. Rzędy wyznacza się co 7 cm i w co drugi rząd wsiewa się rzodkiewkę. Na okno potrzeba tylko 17 g nasion. Wysiew kopru. Siejąc koper wiosną w inspekcie, dobrze jest nasiona zmieszać z wilgotnym piaskiem, wówczas rośliny wschodzą około 10 dni wcześniej. Można wysiać koper przed zimą do zimnych inspektów lub na zagonach i wcześnie wiosną okryć je inspektem wędrownym. Przy czystej uprawie wysiewa się 20-22 g nasion na 1 okno.
Gdy młode rośliny mają 10-15 cm wysokości, wyrywa się je, oczyszcza z chwastów oraz części zeschniętych i wiąże w pęczki 25- lub 50-gramowe. Starsze rośliny przeznaczone na przyprawę do ogórków wyrywa się w okresie kwitnienia, wiąże w pęczki i sprzedaje świeże lub suszone.

Kiedy zbierać nasiona kopru.


Kiedy zbierać nasiona kopru? Zbiór kopru na nasiona wykonuje się wówczas, gdy liście zasychają i baldachy brunatnieją. Plon nasion wynosi 800-1000 kg z 1 ha.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Kukurydza warunki uprawy, uprawa kukurydzy krok po kroku na ziarno Kukurydzę uprawia się w pierwszym roku po oborniku.

Kiedy ścinać majeranek, majeranek kiedy zbierać Majeranek- wszystkie nadziemne części rośliny zawierają olejek eteryczny, kóry nadaje im specyficzny zapach.

Pospolity szczaw ogrodowy uprawa, kiedy siać szczaw? Szczaw uprawa, nawożenie, siew, zabiegi pielęgnacyjne

Chrzan uprawa, jak sadzić chrzan sadzonki, właściwości 30 g chrzanu zaspokaja całodzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C