Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Siew i uprawa papryki, papryka uprawa pod osłonami w folii, w ogrodzie

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2022-10-02

Siew i uprawa papryki


Opis botaniczny.


Właściwości papryki. Papryka ma nasiona jasnożółte, płaskie, nerkowate. Nasiona papryki- w 1 gramie znajduje się około 200 nasion. Liścienie lancetowate, liście jajowate, zaostrzone na wierzchołku, całobrzegie, nagie.
Papryka roślina dorasta do wysokości 60-80 cm. W 70-80 dni od siewu w kątach pędów rozwijają się osadzone pojedynczo nieduże, biało zielone kwiaty. Owocem jest jagoda z 2-3 komorami nasiennymi. Jej kształt zależy od odmiany. Owoc niedojrzały jest zielony lub kremowobiały, dojrzały — czerwony lub kremowy.

Wartość energetyczna i biologiczna.


Rozróżnia się dwie grupy: ostra papryka i papryka słodka. Papryka ostra, zawiera związek o bardzo ostrym smaku — kapsaicynę.

Szkodniki i choroby papryki są opisane w tym artykule: Mączlik szklarniowy zwalczanie

Jakie witaminy ma papryka? Papryka słodka ma smak łagodny, zawiera mało kapsaicyny, do 10% suchej masy (przede wszystkim cukrów), dużo witamin A i C) zawiera około 10-krotnie więcej witaminy C niż pomidor).

Zobacz co można zrobić z papryki- papryka z gruszkami na zimę.

Ponieważ papryka jest warzywem o dużych wymaganiach cieplnych, uprawa jej u nas jest dość kosztowna.

Jak sadzić papryke?


Wymagania klimatyczne i glebowe. Nasiona kiełkują w temperaturze 22—24°C po 7-8 dniach. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 25-28°C. Papryka jest wrażliwą na przymrozki. Wymaga gleby żyznej, próchnicznej, zasobnej w wodę, ciepłej.

Papryka uprawa pod osłonami w folii


Papryka odmiany. Różnią się wielkością i kształtem owoców, a także zawartością kapsaicyny. Papryka uprawa w folii. Paprykę słodką można uprawiać w inspektach po rozsadach, w inspekcie wędrownym, tunelu z folii oraz w gruncie o południowej wystawie.
Siew i uprawa papryki. Nasiona wysiewa się w połowie marca w szklarni lub w inspekcie o temperaturze 22-25°C. Sadzenie papryki. Rośliny starsze źle znoszą przesadzanie, toteż gdy pojawiają się pierwsze liście, należy przesadzić rozsadę do doniczek o średnicy 8 cm.
Uprawa papryki w gruncie. Paprykę uprawia się zwykle w pierwszym roku po dobrze rozłożonym oborniku lub kompoście. Dawki nawozów mineralnych takie same jak pod pomidor. Rozsadę sadzi się na polu w końcu maja lub na początku czerwca w rozstawie 40X40 cm lub 50X30 cm. Papryka nie wymaga ani cięcia, ani pikowania.

Zbiór.


Hodowla papryki. Owoce papryki słodkiej zbiera się, gdy są dorośnięte, ale jeszcze niedojrzałe. Na nasiona zbiera się owoce dojrzałe.
Owoce papryki ostrej zbiera się, gdy są dojrzałe, czerwone, następnie nawleka na sznurki lub druty i zawiesza w suchym, przewiewnym miejscu w celu dosuszenia.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Hodowla pomidorów w gruncie, uprawa pomidorów opis Pomidor uprawa pod folią, w inspekcie i w gruncie, ważne informacje.

Uprawa pomidorów pod folią opryski, brunatna plamistość liści pomidora Szkodniki: Mszyce, mączlik szklarniowy, choroby: zgorzel siewek, zaraza ziemniaka na pomidorze

Bób jak sadzić, bób uprawa nawożenie, kiedy sadzić bób Bób uprawa. Wartością energetyczną przewyższa strąki zielonej fasoli szparagowej

Fasola szparagowa uprawa w polu, etapy hodowli fasoli, jak sadzić Nasiona fasoli są bardzo bogate w białko i mogą w dużej mierze zastąpić białko zwierzęce