Strona głównawarzywa

Dział warzywa

Rzodkiew czarna uprawa, uprawa rzodkwi białej w gruncie

Data: 2011-06-08, Data edycji: 2022-08-27

Rzodkiew czarna uprawa. Opis botaniczny. Wiadomości ogólne.


Uprawa rzodkwi białej w gruncie. Odmiany rzodkwi.


Odmiany rzodkwi- rzodkiew biała i rzodkiew czarna. Wczesne odmiany rzodkwi są jednoroczne i stanowią formy pośrednie między rzodkiewką i rzodkwią późną, która jest rośliną dwuletnią. Biała rzodkiew właściwości. Czarna rzodkiew właściwości. Nasiona wszystkich odmian rzodkwi są podobne do nasion rzodkiewki, lecz nieco większe. W 1 g znajduje się 120-150 nasion. Liścienie rzodkwi są owłosione i bardziej powycinane niż u rzodkiewki. Zgrubienie oraz liście są większe niż u rzodkiewki. Kształt zgrubienia może być kulisty, owalny lub wydłużony, zabarwienie miąższu białe. Barwa skórki bywa biała, fioletowosina łub czarna. Zgrubienie odmian wczesnych osiąga wielkość handlową po 60-70 dniach, odmian późnych po 140 dniach od siewu. Pędy kwiatostanowe oraz kwiaty rzodkwi są podobne do kwiatów rzodkiewki.
Wartość energetyczna i biologiczna oraz znaczenie gospodarcze. biała rzodkiew wartości odżywcze. Zgrubienie rzodkwi zawiera prawie dwukrotnie więcej suchej masy niż rzodkiewki i w związku z tym większą wartość energetyczną. Przede wszystkim zawiera więcej białka, cukrów, fosforu, żelaza, a oprócz tego więcej olejków eterycznych powodujących jej ostry smak. Jest jednak uboższa w witaminy niż rzodkiewka.
W Polsce uprawia się zarówno odmiany rzodkwi na zbiór wiosenny, jak i odmiany na użytek zimowy.

Wymagania klimatyczne i glebowe.


Są one zbliżone do wymagań rzodkiewki. Czytaj o rzodkiewce -> uprawa rzodkiewki. Dobry wzrost rzodkwi zależy od dostatecznej ilości wody i próchnicy w glebie. Na glebach lekkich, ubogich w wodę, rzodkiew, zwłaszcza w latach gorących, bardzo łatwo wybija w pędy kwiatostanowe.

Uprawa rzodkwi w gruncie


Stanowisko w zmianowaniu, uprawa roli i nawożenie.


Czarna rzodkiew uprawa. Uprawa rzodkwi białej w gruncie. Rzodkiew uprawia się w pierwszym łub drugim roku po oborniku w plonie głównym. Przedsiewne nawożenie mineralne powinno wynieść na 1 ha: 50 kg N (200 kg saletrzaku) 45-55 kg P205 (250-300 kg superfosfatu pylistego) oraz 100-130 kg K20 (200-250 kg soli potasowej 50%). Rzodkiew najsilniej reaguje na azot, toteż stosuje się go ponadto pogłównie.

Siew i zabiegi pielęgnacyjne. Kiedy siać białą rzodkiew


Uprawa rzodkwi. Kiedy siać białą rzodkiew? Kiedy siać czarną rzodkiew? Odmiany wczesne wysiewa się wczesną wiosną, odmiany późne- w pierwszych dniach lipca.
Rzędy wyznacza się co 25-40 cm. Na 1 ha wysiewa się, zależnie od rozstawy, 6-8 kg nasion. Gdy tylko rzodkiew zacznie wschodzić, należy ją opylić preparatem owadobójczym przeciw pchełce. Po wzejściu rośliny przerywa się, pozostawiając w rzędzie co 5 cm (odmiany wczesne) lub co 6-8 cm (odmiany późne). Plantację odchwaszcza się pielnikiem i raz nawozi pogłównie 200 kg saletrzaku.

Zbiór i przygotowanie do sprzedaży.


Rzodkiew wczesną i jesienną wyrywa się stopniowo, w miarę jej dorastania do wielkości handlowej, po czym myje i wiąże w pączki. Rzodkiew odmian zimowych i późno jesieniach wykopuje się, odcina nać, myje i sprzedaje na wagę.

Przechowywanie rzodkwi zimowej. Rzodkiew wykopaną przed mrozami, po obcięciu liści, przechowuje się w kopcach szerokości 1 m i wysokości 80 cm, przykrywając ją bezpośrednio ziemią. Z nadejściem mroków okrywa się kopce słomą łub łętami.

Uprawa rzodkwi na nasiona


Biała rzodkiew uprawa, rzodkiew czarna uprawa. Odmiany rzodkwi wczesnej uprawia się na nasiona tak samo, jak rzodkiewkę z tą tylko różnicą, że odległości między rzędami wynoszą 50-6O cm, w rzędzie 40 cm.
Rzodkiew jesienną i zimową wysiewa się na początku lipca w rzędy co 40 cm. Rośliny przerywa się, pozostawiając co 15 cm. Jesienią wykonuje się zbiór, selekcję i przechowuje wysadki w kopcach podobnie jak rzodkiew konsumpcyjną. Sadzi się je wczesną wiosną na polu uprawionym i nawiezionym jak pod uprawę rzodkwi konsumpcyjnej.
Rzodkiew łatwo krzyżuje się z rzodkiewką, toteż izolacja w otwartym terenie powinna wynosić 500 m. Trzeba także usuwać chwasty z rodziny krzyżowych, z którymi rzodkiew się krzyżuje. Zbiór, młócenie, czyszczenie nasienników — podobnie jak przy uprawie rzodkiewki nasiennej. Plon nasiona wynosi 800-1200 kg z 1 ha.

Komentarze do artykułu

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Uprawa rzodkiewki w gruncie, rzodkiewka właściwości Rzodkiewka zaczyna kiełkować już w temperaturze 2 - 3 st. C. Znosi przymrozki do -4 st. C.

Kiedy zbierać nasiona kopru, kiedy siać koper włoski na nasiona Koper najwyższe plony daje na glebie wilgotnej i zasobnej w azot.

Kukurydza warunki uprawy, uprawa kukurydzy krok po kroku na ziarno Kukurydzę uprawia się w pierwszym roku po oborniku.

Kiedy ścinać majeranek, majeranek kiedy zbierać Majeranek- wszystkie nadziemne części rośliny zawierają olejek eteryczny, kóry nadaje im specyficzny zapach.